Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Kuchnia i restauracja dla początkujących”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Kuchnia i restauracja dla początkujących”"— Zapis prezentacji:

1 „Kuchnia i restauracja dla początkujących”
Szkoła zawodowa turystyki i żywienia Św. Cyryla i Metodego - Momchilgrad, Bułgaria „Kuchnia i restauracja dla początkujących” Projekt Partnerski  Leonardo da Vinci Projekt № BE3- LEO Dania gotowe

2 Dania gotowe Badania wykazują, że czas poświęcany przez Europejczyków na spożywanie posiłków zmniejsza się sukcesywnie, z ukierunkowaniem w stronę gotowej żywności, tzw. „fast food”. W szybkim codziennym życiu konsumenci wymagają szybkiej, łatwej i wygodnej w przygotowaniu żywności, a producenci muszą podążać za ważnymi dziś trendami żywienia – wygodą i zdrowiem. Produkty do dań gotowych mogą być różnego rodzaju: świeże, z puszki, mrożone lub pakowane próżniowo. Czy powinniśmy starannie czytać nalepki na opakowaniach tych dań w poszukiwaniu informacji o wysokiej zawartości soli i konserwantów?

3 Wygodna żywność

4 Ze względu na wygodę w przygotowaniu produktów, można je podzielić na następujące grupy:
Naczynia Wygoda żywności Przetwarzanie w kuchni Zupy, pizza, smażone ryby, dania mięsne, kebaby. Gotowe do jedzenia lub podawania Rozmrożone, ciepłe; Gotowe do spożycia po podgrzaniu Posiłki są gotowe do podawania. Podgrzewanie następuje w kuchence mikrofalowej, innych urządzeniach w kuchni, w kąpieli wodnej, zależnie od instrukcji na opakowaniu. Sosy, zupy, puree w proszku, proszek pomidorowy, budyń w proszku. Suszone, mrożone, pasteryzowane lub granulowane spożywane na zimno lub podgrzewane poprzez dodanie wody lub mleka. Gotowe surowce Półprodukty w stanie surowym, które wymagają obróbki cieplnej: gotowania, poszetowania, smażenia lub pieczenia. Żywność gotowa: Sałatki, przekąski, majonez, dania gotowe, lody, różne sosy, budynie gotowane. Sałatki, zupy, ziemniaki, warzywa, mięso, ryby, makarony.

5 Produkcja żywności gotowej:
Najczęściej wykorzystywane są gotowe do spożycia produkty. Mogą być produkowane w kuchniach przemysłowych w technologiach: cook-and-chill (gotowanie i chłodzenie) oraz cuasson-sous-Vide (gotowanie, pieczenie w próżni), a następnie przetwarzane w kuchni na żywność fast food. Mogą być też produkowane we własnych kuchniach obróbki wstępnej. Produkty mogą zmienić smak przez dodanie ziół, przypraw, wina i wyrobów spirytusowych. Mogą one poprawić smak zup, sosów.

6 Etapy cook-and-chill:
obróbka cieplna; porcjowanie -  chłodzenie, przechowywanie w torbach próżniowych; chłodzenie w 3°C w urządzeniach do szybkiego chłodzenia; przechowywanie: -2ºC do 30h; transport: -5ºC; przygotowanie przed podaniem: temperatura pośrodku talerza +75ºC.

7 Etapy Cuasson-sous-Vide:
przygotowanie w próżni; gotowanie w próżni; chłodzenie; przechowywanie; regeneracja; formowanie.

8 Zalety żywności gotowej:
szeroki asortyment we wszystkich porach roku; mniej zużytego czasu; standardowy poziom jakości; oszczędność kosztów; prostsze liczenie cen; konsument krócej czeka na danie.

9 Wady żywności gotowej:
spadek zawartości składników mineralnych i witamin; wyższa zawartość soli; brak smaku; brak realizacji zdolności twórczych; trudniejsze wykonanie specjalnego zamówienia gościa.

10 Przykłady żywności wygodnej:
Konserwy mięsne gotowe do spożycia ----- cięcie, formowanie; Rosół z warzywami jako trwały produkt ----- gotowany w wodzie; Moussaka z mięsem ---- świeży produkt gotowy do regeneracji ----- podgrzewanie; Warzywa ----- gotowe gotowane i mrożone ----- lekko gotować w wodzie, a następnie zalać olejem.

11


Pobierz ppt "„Kuchnia i restauracja dla początkujących”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google