Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oblewają je wody kilku akwenów Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Morze Adriatyckie. Na obszarze Włochy znajdują

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oblewają je wody kilku akwenów Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Morze Adriatyckie. Na obszarze Włochy znajdują"— Zapis prezentacji:

1

2 Oblewają je wody kilku akwenów Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Morze Adriatyckie. Na obszarze Włochy znajdują się dwa systemy górskie, są to Alpy na północy i Apeniny ciągnące się niemal całej długość Półwyspu Apenińskiego. Jest to państwo leżące w Europie Południowej, posiadające na swoim terytorium dwie enklawy: San Marino na północy i Watykan na terenie stolicy kraju, Rzymu.

3 Liczba ludności: Mężczyźni i Kobiety: 59 619 290 Kobiety: 30 669 543 Mężczyźni: 28 949 747

4 Rzym. Koloseum, ruiny wielkiego amfiteatru, wzniesionego w końcu I w. n.e. w centrum obecnej stolicy Włoch

5 My w Rzymie

6 Wenecja, jeden z największych ośrodków turystycznych Włoch, główny w kraju port nad Morzem Adriatyckim. Widok na Canale Grande, najdłuższy (około 4 km) ze 150 kanałów przecinających miasto; na kanale gondole.

7

8 Padwa – miasto św. Antoniego

9 Neapol, stolica Kampanii, największe miasto i port południowych Włoch. Widok na miasto i port nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie). W tle Wezuwiusz.

10 Werona – miasto zakochanych, Julii z dramatu Szekspira Romeo i Julia

11 Florencja, Palazzo Vecchio. Położona nad rzeką Arno. W późnym średniowieczu wyrosło do rzędu największych potęg gospodarczych i politycznych Italii, do czego wkrótce dołączył splendor artystyczny, zwłaszcza pod rządami Medyceuszy.

12 SIENA - zachowana została w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku.

13 Mediolan, katedra pw. Panny Marii.

14 Asyż – miasto św. Franciszka

15 Turyn, stolica Piemontu, siedziba największego we Włoszech koncernu samochodowego FIAT. Tu jest przechowywany Całun Turyński Fragment miasta z widokiem na most na rzece Pad, w głębi przedgórze Alp.

16 Piza – znana krzywa wieża

17 Kawałek Polski we Włoszech – Monte Casino

18 Prawie całą ludność stanowią katolicy – 87.6%, z których niewielu regularnie praktykuje. Przez długi czas o stanie praktyk religijnych obowiązywały dane, że około 30% Włochów uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach przynajmniej raz w tygodniu, a kolejne 20% przynajmniej raz w miesiącu. Podobnie jest w Polsce.

19 Włochy są krajem prawie jednonarodowościowym. Jedynie pewnie wymieszanie kultur można zauważyć na terenach przygranicznych w północnej części kraju, gdzie oprócz włoskiego obowiązują języki słoweński lub francuski. Odrębnością odznaczają się zwłaszcza wyspy, a mieszkańcy Sardynii uważani są przez niektórych za odrębny naród.

20 Włochy dopiero w latach 80. XX wieku stały się krajem będącym celem wielu imigrantów. Każdego roku przybywają tutaj tysiące imigrantów z Afryki, Chin, Indii, Turcji, Filipin, Albanii i innych. Dziesiątki ludzi ginie podczas ciężkiej morskiej przeprawy.

21 Od lat Włochy znajdują się na 2 miejscu pod względem liczby przyjeżdżających turystów zagranicznych i wpływów z turystyki, które w roku 2010 osiągnęły 53 351 mln.

22 Znane są na całym świecie PIZZA SPAGHETTI LASAGNE

23 CIASTO TIRAMISU

24 pizza spaghetti samochody piłka nożna

25 JAKIE SAMOCHODY? FIATALFA ROMEO

26 -AC MILAN –MEDIOLAN -JUVENTUS – TURYN -INTER – MEDIOLAN -LAZIO - RZYM -JAKIE DRUŻYNY PIŁKARSKIE I GDZIE?

27 SIEDZIBA PAPIEŻA- GDZIE? WATYKAN

28 Papież, dla nas Jan Paweł II - papież Polak Bazylika św. Piotra w Rzymie

29

30

31


Pobierz ppt "Oblewają je wody kilku akwenów Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Morze Adriatyckie. Na obszarze Włochy znajdują"

Podobne prezentacje


Reklamy Google