Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)

2 Co to jest wulkan ? Wulkan jest to miejsce na powierzchni Ziemi, w którym wydobywają się (lub wydobywały) z głębi Ziemi produkty wulkaniczne (erupcja). Wulkany występują jako pojedyncze wzniesienia lub tworzą górskie kompleksy wulkaniczne. Wulkan ma kanał, którym dopływają z głębi ziemi na powierzchnię produkty erupcji (lawa, materiały piroklastyczne, gazy wulkaniczne); lejkowato rozszerzony wylot kanału nosi nazwę krateru wulkanicznego. Kształt i rozmiary wulkanu zależą od ilości i jakości wyrzucanych z głębi Ziemi materiałów, a także od sposobu ich wydobywania się.

3 WEZUWIUSZ jeden z najbardziej znanych wulkanów w lądowej części Europy, położony na terenie Włoch, na Półwyspie Apenińskim, nad Zatoką Neapolitańską. Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Ostatni wybuch został odnotowany dnia 13 marca 1944 r.

4 Wezuwiusz

5 Wnętrze krateru Wezuwiusza

6 Wezuwiusz – zdjęcie z satelity

7 ETNA Etna - czynny wulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny (145 km obwodu u podnóża). Wysokość 3340 m n.p.m. (wskutek wybuchów ulega zmianom). Ostatnia erupcja wulkanu: 6 listopada 2009 roku.

8 Etna

9 HEKLA Hekla - wulkan w południowo-zachodniej Islandii, położony 115 km na wschód od stolicy kraju Reykjavíku. Najwyższy czynny wulkan wyspy (1491 m n.p.m.), należy też do najbardziej aktywnych. Hekla jest stratowulkanem, który powstał w rezultacie wylewów o charakterze liniowym z kilku szczelinowych kraterów, rozsianych na obszarze kilkunastu kilometrów. Erupcjom towarzyszą najczęściej lekkie trzęsienia ziemi oraz spływy gwałtownie topniejących lodów tzw. jökulhlaupy (w czasie erupcji 1947/48 w jednej fali spłynęło około 3 km³ wody). Hekla produkuje głównie dacyty oraz andezyty bazaltowe.

10 Hekla

11 Wybuch wulkanu Hekla w 1991r.

12 Grimsvötn Grimsvötn (1719 m n.p.m.) – czynny wulkan na Islandii trzeci pod względem wysokości w Europie, znajdujący się pod lodowcem Vatnajökull. Jego erupcje powodują topnienie lodowca, a ciśnienie i ciepło wydobywające się podczas erupcji z wulkanu, unoszą czapę lodową co prowadzi do katastrofalnych powodzi na tym terenie.

13 Grimsvötn

14 KATLA Katla (1512 m n.p.m.) – czynny wulkan położony w południowej części Islandii pod lodowcem Mýrdalsjökull. Jego nazwa w języku islandzkim oznacza kotły. Kaldera ma rozmiar 10 x 14 km. Do ostatniej erupcji wulkanu doszło w 1918 roku, od czasów pierwszych osadników zanotowano i udokumentowano 16 erupcji. Wybuchy tego wulkanu zawsze powodowały duże zniszczenia, dlatego też jest on jednym z najbardziej znanych na Islandii.

15

16 STROMBOLI Czynny wulkan wznoszący się na wyspie w archipelagu Wysp Liparyjskich,położona na morzu Tyrreńskim. Wybuchy Stromboli często mają postać seryjną (co 10-12 min) i wyrzucają w powietrze lapille, bomby wulkaniczne oraz popioły. Ze stożka stale unosi się strużka dymu. Ostatni wybuch o znaczącej sile miał miejsce w 1933. W 2003 roku osunięcie się do morza lawy na ścianie wulkanu (Sciara del Fuoco) spowodowało lokalne tsunami.

17 STROMBOLI

18 KONIEC Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Mam nadzieję,że się podobała. Katarzyna Płonowska


Pobierz ppt "Przygotowała : Katarzyna Płonowska kl II e (2011 r)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google