Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kuchnia Szwajcarii. Kuchnia każdego narodu jest odzwierciedleniem jego: położenia geograficznego bogactwa materialnego stopnia rozwoju ogólnej kultury.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kuchnia Szwajcarii. Kuchnia każdego narodu jest odzwierciedleniem jego: położenia geograficznego bogactwa materialnego stopnia rozwoju ogólnej kultury."— Zapis prezentacji:

1 Kuchnia Szwajcarii

2 Kuchnia każdego narodu jest odzwierciedleniem jego: położenia geograficznego bogactwa materialnego stopnia rozwoju ogólnej kultury typu obyczajowości kultywowanych tradycji

3 Choć Szwajcaria jest jednym z najmniejszych krajów Europy, mówi się tu aż czterema językami: niemieckim francuskim włoskim retoromańskim (łaciną ludową)

4 Kraj podzielony jest na 26 kantonów, z których każdy ma własny: parlament tradycje a przede wszystkim kuchnię W poszczególnych częściach kraju dają znać o sobie kultywowane tradycje kulinarne: niemieckie włoskie francuskie - są one dość silne, ale nie na tyle, by nie można było mówić o narodowej kuchni szwajcarskiej

5 Kuchnia szwajcarska to przede wszystkim kuchnia domowa, nawiązująca często do tradycji wiejskich prostych potraw, których smak podnoszą przede wszystkim sery i wina.

6 Symbolem szwajcarskiej sztuki kulinarnej stało się fondue. Polega ono na topieniu startego sera w specjalnym garnku (" caquelon ") i zanurzaniu w nim kawałeczków chleba za pomocą specjalnych, długich widelczyków. Fondue nawiązuje do wspaniałej szwajcarskiej tradycji wspólnego jedzenia z jednej misy. Tradycja ta była pielęgnowana nawet, gdy stołujący się nie należeli do przyjaciół. Na czas posiłku zapominano nawet o wojnie!

7 Szwajcaria szczyci się wielowiekową tradycją produkcji sera. Emmentaler Gruyere Sbrinz Appenzeller Tete de Moine należą do najbardziej znanych serów na świecie. Na tym się jednak nie kończy ilość szwajcarskich specjałów, których liczbę szacuje się na 450!

8 Drugą potrawą, nie mniej popularną i charakterystyczną dla kuchni szwajcarskiej, jest raclette. Ta bardzo stara potrawa pasterzy alpejskich przyrządzana była z sera ogrzewanego nad żarem wygaszonego ogniska. Topniejący ser przekładano szybko na talerz i spożywano zwykle z ziemniakami pieczonymi również w ognisku. Wraz z przeniesieniem potrawy do restauracji, uruchomiony został cały przemysł produkujący nie tylko odpowiednie gatunki sera, ale i specjalną zastawę stołową.

9 Rösti to rodzaj naszego placka ziemniaczanego przygotowany z grubo startych ziemniaków, które uprzednio mogą być lekko podgotowane. Często podawany z serem na wierzchu lub kiełbasą. Pieczony w całości na dużej patelni. Może być samodzielnym daniem lub też służyć jako dodatek. Jest typowym daniem niemieckiej, a także francuskiej części Szwajcarii.

10 Tarty należą również do typowych specjalności Szwajcarii. Poza tartami słodkimi, wśród których prym wiodą tarty z owocami, istnieją tarty słone, mogące zadowolić najbardziej wybredne podniebienia. Szczególnie smaczne są: z serami i pomidorami ze szpinakiem i kawałkami pieczonego boczku lub szynki z ziemniakami

11 Szwajcaria to kraj czekoladą płynący i to czekoladą najlepszego gatunku. Spożywa się tu najwięcej czekolady na świecie. Przeciętny mieszkaniec kraju zjada prawie 12 kilogramów czekolady rocznie! W Szwajcarii narodziły się znane na całym świecie marki m.in. Toblerone, Lindt, Nestle. Produkcją czekolady w Szwajcarii zajmuje się 17 fabryk. Łącznie sprzedają one 140 ton czekolady rocznie.


Pobierz ppt "Kuchnia Szwajcarii. Kuchnia każdego narodu jest odzwierciedleniem jego: położenia geograficznego bogactwa materialnego stopnia rozwoju ogólnej kultury."

Podobne prezentacje


Reklamy Google