Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Włochy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Włochy."— Zapis prezentacji:

1 Włochy

2 Położenie Włoch w Europie

3 Gdy patrzymy na mapę Europy, kształt Włoch niezmiernie kojarzy się nam z długim butem na wysokim obcasie Taki właśnie wygląd ma Półwysep Apeniński, na którym Włochy są położone.

4 Włochy to jedno z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej

5 Godło Włoch

6 Flaga Włoch

7 Zabytki Włochy w każdym niemal miejscu tchną urokiem zabytkowych budowli. Niektóre miasta wymagają wielu dni zwiedzania, aby nacieszyć oczy i zobaczyć miejsca najważniejsze. Do takich miast należy Florencja z niezwykłą katedrą górującą nad miastem, Piza z Krzywą Wieżą, Pompeje, Rzym – stolica Włoch – z ruinami Koloseum oraz Wenecja.

8 Katedra Matki Boskiej Kwietnej ( Katedra Santa Maria del Fiore )
Katedra we Florencji Katedra Matki Boskiej Kwietnej ( Katedra Santa Maria del Fiore )

9 Krzywa Wieża w Pizie To jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów W istocie jest dzwonnicą katedralną. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 wieża zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować. Mimo niebezpieczeństwa, jeszcze w 1350 dodano ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony W XIX wieku zaczęto podejmować pierwsze próby powstrzymania przechylania się wieży, co przyniosło jednak przeciwny skutek. Wieża jest zbudowana z białego marmuru, liczy osiem kondygnacji. Obecnie wieża ma wysokość około m, odchyliła się zaś od pionu o około 5 m (średnio o 1 mm rocznie).

10 Koloseum w Rzymie Amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi, iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios. W 1349 w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany.

11 Pompeje Jedno z trzech miast rzymskich w prowincji cesarskiej Italia (obecne Włochy), które 79 roku n.e. zniszczył wybuch wulkanu Wezuwiusz Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwoliło poznać nam dość dokładnie wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców.

12 Wenecja Miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów – nie ma w nim samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest tramwaj wodny Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są jego relikwie. Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących się są maski.

13 Kuchnia włoska Turyści podziwiają u Włochów nie tylko piękne zabytki, ale również rozkoszują się ich kuchnią. Pizza i makarony są typowymi włoskimi daniami popularnymi na całym świecie.

14 Pizza — w wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta drożdżowego, posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno. Przypuszcza się, że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Z Grecji (ok. 500 p.n.e.) trafiły do starożytnego Rzymu. Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę - pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel) i bazylia (zieleń), reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej, najprostszej wersji pizzy.

15 Spaghetti – specyficznie włoska potrawa i jednocześnie nazwa szczególnego rodzaju makaronu, który stanowi jej podstawę. Legenda głosi, że spaghetti zostało wynalezione w Chinach, skąd Marco Polo przywiózł je do Wenecji. Stamtąd rozprzestrzeniło się na całe Włochy. Typowe danie spaghetti składa się z porcji świeżo ugotowanego makaronu wymieszanego z odpowiednim sosem i posypanego serem (we Włoszech najczęściej parmezanem ). W regionie Neapolu spaghetti je się łyżką i widelcem, w pozostałych regionach Włoch używa się noża i widelca.

16 Sławni Włosi Giuseppe Verdi Luciano Pavarotti Antonio Vivaldi
kompozytor Luciano Pavarotti śpiewak operowy (tenor) Antonio Vivaldi skrzypek i kompozytor

17 Ciekawostka Etna to czynny wulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny (145 km obwodu u podnóża). Wysokość 3340 m n.p.m. We Włoszech jest łącznie siedem wulkanów.

18 Włochy to idealne państwo na letni wypoczynek.
Może i ty wybierzesz się tam w tegoroczne wakacje…? Prezentację przygotował Klubu Młodego Europejczyka pod kierunkiem opiekuna p. Marii Sieradzkiej w Szkole Podstawowej nr 8 w Częstochowie


Pobierz ppt "Włochy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google