Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mateusz Gędłek klasa IIA. Co to jest mydło?  Mydło jest mieszaniną soli sodowych i długo łańcuchowych kwasów tłuszczowych (o 12-20 atomach węgla w cząsteczce)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mateusz Gędłek klasa IIA. Co to jest mydło?  Mydło jest mieszaniną soli sodowych i długo łańcuchowych kwasów tłuszczowych (o 12-20 atomach węgla w cząsteczce)"— Zapis prezentacji:

1 Mateusz Gędłek klasa IIA

2 Co to jest mydło?  Mydło jest mieszaniną soli sodowych i długo łańcuchowych kwasów tłuszczowych (o 12-20 atomach węgla w cząsteczce) np.  stearynian sodu (C 17 H 35 COONa)  palmitynian sodu (C 15 H 31 COONa).

3 Co to jest mydło Cd.  Są środkami powierzchniowo czynnymi (tzn. obniżają napięcie powierzchniowe wody, ułatwiają zwilżalność).  Otrzymywane są zazwyczaj w reakcjach tłuszczów z alkaliami (zmydlanie tłuszczów).

4 Detergenty  Detergenty są środkami czyszczącymi, szeroko używanymi zarówno w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle.  Dzielimy je na mydła i detergenty syntetyczne nie zawierające mydeł.

5 Twarda woda  Jest to taka woda, w której stwierdza się obecność składników mineralnych, głównie węglanów, wodorowęglanów, chlorków, siarczanów, krzemianów wapnia i magnezu.  Rozróżnia się twardość wody:  przemijającą (pochodzącą przede wszystkim od węglanów, wodorowęglanów i wodorotlenków wapnia i magnezu, które podczas gotowania są wytrącane w postaci osadu węglanów).

6 Twarda woda  Nieprzemijającą (spowodowaną zwłaszcza obecnością siarczanów wapnia i magnezu, które pozostają w wodzie po gotowaniu).  Woda twarda utrudnia pienienie się środków piorących oraz powoduje powstawanie kamienia kotłowego lub korozję kotłów parowych.

7 Produkcja detergentów  W nowoczesnych instalacjach do ciągłej produkcji mydła substraty są mieszane, a potem podgrzewane pod ciśnieniem do ok. 130°C. Produktami reakcji są :  mydło  gliceryna

8 Produkcja detergentów  Po oddzieleniu gliceryny stopione mydło przechodzi dalsze procesy technologiczne, w których uzyskuje się żądany produkt finalny.  Mydła sodowe otrzymuje się przez wysuszenie stopionego mydła oraz dodanie środków zapachowych i barwiących, po czym formuje się je w kostki.

9 Na czym polega mycie i pranie  Mycie i pranie polega na utworzeniu emulsji wodnej z cząstek brudu zlepionych substancjami niepolarnymi (tłuszcze, oleje i inne substancje organiczne), a więc nierozpuszczalne w wodzie.  Cząsteczki mydła mają charakterystyczną budowę. Składają się z dwóch części: hydrofobowej (tłuszczolubnej), stanowiącej łańcuch węglowodorowy, i hydrofilowej (wodolubnej).


Pobierz ppt "Mateusz Gędłek klasa IIA. Co to jest mydło?  Mydło jest mieszaniną soli sodowych i długo łańcuchowych kwasów tłuszczowych (o 12-20 atomach węgla w cząsteczce)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google