Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak wygrać z twardą wodą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak wygrać z twardą wodą"— Zapis prezentacji:

1 Jak wygrać z twardą wodą
Zmiękczanie wody Jak wygrać z twardą wodą

2 Twardość wody Obrazowo twardość wody opisuje się jako właściwość polegającą na zużywaniu pewnych ilości mydła bez wytwarzania piany, podczas wytrząsania próbki z mydłem.

3 Twarda woda? Kiedy woda jest twarda, a kiedy miękka?
Co mówi norma dla wody do spożycia? ZALECA twardość wody to taka, która mieści się w zakresie 60 do 500 mgCaCO3/dm3 dla miłośników stopni niemieckich to 3,36 do 28 dH

4 Te normy to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007 r. Nr 61, poz. 417) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z dn. 29 kwietnia 2010 r. Nr 72, poz. 466)

5 Twarda woda Kiedy do mycia potrzeba dużo mydła i innych kosmetyków.
Trzeba wsypać więcej proszku, wlać więcej płynu do zmiękczania tkanin.

6 Twarda woda Kiedy do zmywarek, do mycia naczyń używa się dużą ilość detergentów. Czajnik i inne urządzenia zarastają kamieniem.

7 Twarda woda Twarda woda powoduje straty ciepła, zarastanie przewodów, pieców, grzejników. Osad na bateriach, sanitariatach – większa awaryjność, problemy ze sprzątaniem.

8 Twarda woda A przede wszystkim Twoja skóra nieprzyjemnie wysycha po kąpieli! Pijesz wodę zbyt wysoko zmineralizowaną.

9 Najlepsza twardość wody
To sprawa indywidualna. Użyteczna i zdrowa ma ok. 60 mgCaCO3/dm3. Zbyt miękka woda: Ryzyko, że będzie bardziej korozyjna. Nie jest zdrowa do picia.

10 Twardość wody i kamień Twardość wody i kamień łączą się ze sobą ściśle. Kamień to efekt obecności pewnych składników wody. Najważniejszymi z nich są wapń i magnez, a właściwie ich sole. Zatem bardzo twarda woda zawiera wysokie stężenie soli wapnia i magnezu. Ogólnie zmiękczenie wody polega na usunięciu jonów wapnia i magnezu.

11 Usuwanie twardości wody
czyli zmiękczanie wody I metoda: GOTOWANIE W wysokiej temperaturze następuje rozpad rozpuszczonych kwaśnych węglanów wapnia i magnezu na trudno rozpuszczalny węglan wapnia, wodorotlenek magnezu i dwutlenek węgla. To co widzimy w czajniku to głównie słabo rozpuszczalny węglan wapnia. Tak może być zmiękczona woda np. do uzupełniania małego akwarium.

12 Usuwanie twardości wody
czyli zmiękczanie wody II metoda: WYMIANA JONOWA Wymienniki jonowe to rodzaj filtrów wody, gdyż woda powoli przesącza się przez  tzw. żywicę jonowymienną. Żywica to takie drobne kuleczki, które nie tylko wyłapują zanieczyszczenia w sposób mechaniczny, ale głównie przeprowadzają reakcje wymiany jonów.

13 Zmiękczacze Zmiękczacz składa się z:
głowicy sterującej, która kieruje procesem filtracji oraz regeneracji zbiornika filtracyjnego, w którym jest wsypana żywica jonowymienna zbiornika solanki

14 Zmiękczacze Profesjonalizm Skuteczność Oczekiwane efekty
Odpowiednio zmiękczona woda Oszczędność Zdrowie Zmiękczacz kompaktowy – sól wsypuje się do obudowy, w której jest również zbiornik filtracyjny. Zbiornik solanki i zbiornik filtracyjny są osobno.

15 Zmiękczacze i zmiękczanie
Jak działa zmiękczacz? O zmiękczaniu wody. Na czym polega wymiana jonowa? Przeczytaj na stronach: uzdatniamywode.pl/porady/zmiekczanie-wody/ uzdatniamywode.pl/porady/jak-dziala-zmiekczacz/

16 Wygrasz walkę z twardą wodą
Ze zmiękczaczem od


Pobierz ppt "Jak wygrać z twardą wodą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google