Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiękczanie wody Jak wygrać z twardą wodą. Twardość wody Obrazowo twardość wody opisuje się jako właściwość polegając ą na zużywaniu pewnych ilości mydła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmiękczanie wody Jak wygrać z twardą wodą. Twardość wody Obrazowo twardość wody opisuje się jako właściwość polegając ą na zużywaniu pewnych ilości mydła."— Zapis prezentacji:

1 Zmiękczanie wody Jak wygrać z twardą wodą

2 Twardość wody Obrazowo twardość wody opisuje się jako właściwość polegając ą na zużywaniu pewnych ilości mydła bez wytwarzania piany, podczas wytrząsania próbki z mydłem.

3 Twarda woda? Kiedy woda jest twarda, a kiedy miękka? Co mówi norma dla wody do spożycia? ZALECA twardość wody to taka, która mieści się w zakresie 60 do 500 mgCaCO 3 /dm 3 dla miłośników stopni niemieckich to 3,36 do 28 dH

4 Te normy to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007 r. Nr 61, poz. 417) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z dn. 29 kwietnia 2010 r. Nr 72, poz. 466)

5 Twarda woda Kiedy do mycia potrzeba dużo mydła i innych kosmetyków. Trzeba wsypać więcej proszku, wlać więcej płynu do zmiękczania tkanin.

6 Twarda woda Kiedy do zmywarek, do mycia naczyń używa się dużą ilość detergentów. Czajnik i inne urządzenia zarastają kamieniem.

7 Twarda woda Twarda woda powoduje straty ciepła, zarastanie przewodów, pieców, grzejników. Osad na bateriach, sanitariatach – większa awaryjność, problemy ze sprzątaniem.

8 Twarda woda A przede wszystkim Twoja skóra nieprzyjemnie wysycha po kąpieli! Pijesz wodę zbyt wysoko zmineralizowaną.

9 Najlepsza twardość wody To sprawa indywidualna. Użyteczna i zdrowa ma ok. 60 mgCaCO 3 /dm 3. Zbyt miękka woda: Ryzyko, że będzie bardziej korozyjna. Nie jest zdrowa do picia.

10 Twardość wody i kamień Twardość wody i kamień łączą się ze sobą ściśle. Kamień to efekt obecności pewnych składników wody. Najważniejszymi z nich są wapń i magnez, a właściwie ich sole. Zatem bardzo twarda woda zawiera wysokie stężenie soli wapnia i magnezu. Ogólnie zmiękczenie wody polega na usunięciu jonów wapnia i magnezu.

11 Usuwanie twardości wody czyli zmiękczanie wody W wysokiej temperaturze następuje rozpad rozpuszczonych kwaśnych węglanów wapnia i magnezu na trudno rozpuszczalny węglan wapnia, wodorotlenek magnezu i dwutlenek węgla. To co widzimy w czajniku to głównie słabo rozpuszczalny węglan wapnia. Tak może być zmiękczona woda np. do uzupełniania małego akwarium.

12 Usuwanie twardości wody czyli zmiękczanie wody Wymienniki jonowe to rodzaj filtrów wody, gdyż woda powoli przesącza się przez tzw. żywicę jonowymienną. Żywica to takie drobne kuleczki, które nie tylko wyłapują zanieczyszczenia w sposób mechaniczny, ale głównie przeprowadzają reakcje wymiany jonów.

13 Zmiękczacze Zmiękczacz składa się z: głowicy sterującej, która kieruje procesem filtracji oraz regeneracji zbiornika filtracyjnego, w którym jest wsypana żywica jonowymienna zbiornika solanki

14 Zmiękczacze Zbiornik solanki i zbiornik filtracyjny są osobno. Zmiękczacz kompaktowy – sól wsypuje się do obudowy, w której jest również zbiornik filtracyjny. Profesjonalizm Skuteczność Oczekiwane efekty Odpowiednio zmiękczona woda Oszczędność Zdrowie

15 Zmiękczacze i zmiękczanie Jak działa zmiękczacz? O zmiękczaniu wody. Na czym polega wymiana jonowa? Przeczytaj na stronach:uzdatniamywode.pl/porady/zmiekczanie-wody/uzdatniamywode.pl/porady/jak-dziala-zmiekczacz/

16 Wygrasz walkę z twardą wodą Ze zmiękczaczem od


Pobierz ppt "Zmiękczanie wody Jak wygrać z twardą wodą. Twardość wody Obrazowo twardość wody opisuje się jako właściwość polegając ą na zużywaniu pewnych ilości mydła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google