Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Łazienka widziana okiem chemika Projekt gimnazjalny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Łazienka widziana okiem chemika Projekt gimnazjalny."— Zapis prezentacji:

1 Łazienka widziana okiem chemika Projekt gimnazjalny

2 Mydła

3 Produkcja mydła Pierwsze mydło wyprodukowano około 4500 lat temu. Powstaje ono w wyniku ogrzewania naturalnych tłuszczów z roztworami zasad, gdzie tłuszcze rozszczepiane są na glicerynę i kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe wchodzą w reakcje z ługiem i tworzą mydło, które chemicznie jest solą.

4 Budowa mydła Mydło składa się z dwóch istotnych części: Części hydrofilowej i części hydrofobowej. Część hydrofobowa wiąże się z brudem otaczając go, natomiast część hydrofilowa, która jest zwrócona w kierunku wody powoduje, że całość może być łatwo wymyta przez wodę.

5 Odczyn mydła Mydła klasyczne mają zawsze zasadowy odczyn – około 9 pH, co może uszkadzać kwaśny płaszcz lipidowy skóry (około 5,5 pH) i zakłócać równowagę jej flory bakteryjnej. Zwiększa to ryzyko wniknięcia w skórę drobnoustrojów chorobotwórczych i alergenów..

6 Detergenty syntetyczne

7 Co to są detergenty syntetyczne? Są to syntetyczne substancje powierzchniowo czynne o właściwościach piorących, emulgujących, zwilżających i syntetycznych. Występują one w proszkach do prania, płynach do mycia naczyń, szamponach, a nawet w pastach do zębów. W porównaniu do mydeł nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również nadają tkaninom miękkość, włosom blask, a przedmiotom codziennego użytku połysk.

8 Budowa detergentów Detergenty mają bardzo podobną budowę do mydła. Złożone są z części hydrofobowej, niepolarnej, nierozpuszczalnej w wodzie ale rozpuszczalnej w rozpuszczalnikach niepolarnych oraz części hydrofilowej, polarnej, rozpuszczalnej w wodzie. Taka budowa powoduje, że te substancje rozpuszczają się częściowo w wodzie, a częściowo w fazie organicznej.

9 Zagrożenie detergentów dla środowiska wodnego Detergenty są szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego ponieważ: -powodują pienienie się wód; zmniejszają dyfuzję tlenu atmosferycznego; -zawarte w nich fosforany wywołują eutrofizację wód, czyli ich nadmierne użyźnienie.

10 Środki czyszczące

11 Przykładem detergentów syntetycznych są środki czyszczące typu,,Cif". Wiele z tych preparatów zawiera związki chloru. Chlor jest też używany do dezynfekcji wody.

12 Chlor

13 Właściwości fizyczne: - żółtozielony gaz, cięższy od powietrza, o charakterystycznym duszącym zapachu, toksyczny. - dobrze rozpuszcza się w wodzie, a powstający roztwór to woda chlorowana (Cl2 aq) - wielowartościowy - duża elektroujemność

14 Właściwości chemiczne: - właściwości bielące i odkażające; spowodowane powstawaniem tlenu atomowego podczas rozpuszczania chloru w wodzie; - aktywny chemicznie niemetal; - reaguje bezpośrednio z wieloma metalami (powstają chlorki) i niemetalami

15 Jak wpływa chlor na skórę ? Często zdarza się, że podczas kąpieli w chlorowanej wodzie możemy się jej napić co zwiększa ryzyko podrażnień. Przez to stężenie chloru na basenach znacznie się zmniejszyło. Połączony z dużą powierzchnią eksponowanej skóry i wysokim poziomem wchłaniania, chlor może podrażniać skórę, w rezultacie dając zaczerwienioną, swędzącą wysypkę, dlatego PAMIĘTAJMY, aby po każdym korzystaniu z basenu i parków wodnych dokładnie umyć skórę i włosy odpowiednimi do tego typu problemu kosmetykami.

16 Wpływ chloru na inne organy człowieka Chlor jest bardzo toksyczny dla człowieka, w formie gazowej uszkadza płuca, rozpuszczony w wodze też nie jest obojętny dla człowieka, może powodować wspomniane zapalenie spojówek, podrażnienie gardła, nie wspominając już o blaknięciu koloru farbowanych włosów. Poza tym koniecznie trzeba się opłukać w "normalnej wodze", ponieważ chlor bardzo wysusza skórę, może też powodować liszaje.

17 Udrażnianie rur

18 Niedrożne rury Rury mogą być niedrożne z powodu nagromadzenia się w nich substancji organicznych (tłuszcz, włosy czy resztki pokarmów).

19 Środki do udrażniania rur Głównym składnikiem środków udrażniających rury, np.,,Kreta jest wodorotlenek sodu o wzorze NaOH. Dzięki swoim właściwościom rozkłada substancje organiczne.

20 Właściwości wodorotlenku sodu Jest żrący, higroskopijny, reaguje z wodą i w niej się rozpuszcza. Wodorotlenek sodu również dezynfekuje, czyli zabija drobnoustroje chorobotwórcze.


Pobierz ppt "Łazienka widziana okiem chemika Projekt gimnazjalny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google