Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chorwacja – państwo leżące w Europie Południowej graniczy: od południa z Bośnią, Hercegowiną i Czarnogórą od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chorwacja – państwo leżące w Europie Południowej graniczy: od południa z Bośnią, Hercegowiną i Czarnogórą od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego."— Zapis prezentacji:

1

2 Chorwacja – państwo leżące w Europie Południowej graniczy: od południa z Bośnią, Hercegowiną i Czarnogórą od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego od wschodu z Serbią od północy z Węgrami i Słowenią od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

3 Stolica Chorwacji ZAGRZEB Jest to miejscowość położona w głębi kraju. Swoim wyglądem bardziej przypomina Budapeszt i Wiedeń niż te wszystkie miasteczka płożone nad Morzem Adriatyckim, po których można sobie spacerować w cieniu palm. Co prawda jest pełne życia, ale trzeba poświęcić na nie nieco więcej czasu, żeby poznać choćby część zabytków. Najwspanialszym miejscem jest targ miejski Dolac. Prosto od rolników można kupić świeże, sezonowe owoce i warzywa: patlidžan, mrkva, paradajz, smokva. Już same nazwy oczarowują a wszystko pachnie i smakuje cudownie. W halach targowych sprzedaje się nabiał, ryby, przetwory i pieczywo. Należy także wstąpić do sklepu firmowego Kraš. Oryginalnymi artykułami marki Kraš są popularne wafle Napolitanke i czekolada Dorina. Ważną atrakcją jest kolejka. Dawne mury obronne miasta, a tym samym centrum historycznej dzielnicy, położone jest na wzgórzu. Można się tam dostać zabytkowym wagonem kolejki Uspinjača

4 Trzy kolory na herbie Chorwacji - Czerwony Biały Niebieski to symbole Chorwacji, Dalmacji i Slawonii, trzech krain z których składa się Chorwacja dziś. Na górze herbu widać koronę z tarczami symbolizującymi pięć mniejszych krain także wchodzących w skład Chorwacji. WSTĄPIENIE DO UNII EUROPEJSKIEJ Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28 członek wspólnoty Lijepa naša domovino, Oj junačka zemljo mila, Stare slave djedovino, da bi vazda sretna bila!

5 K OLINDA G RABAR - K ITAROWIĆ ur. 29 kwietania 1968 r w Rijece Chorwacka polityk i dyplomata Minister ds. europejskich (2003–2005) Minister spraw zagranicznych (2005–2008) 28 i 29 stycznia 2016r. Prezydent Chorwacji odwiedziła Polskę. Od 19 L UTEGO 2015 PREZYDENT CHORWACJI.

6 System władzy w Chorwacji Władza ustawodawcza: Parlament - Hrvatski sabor Władza wykonawcza: Prezydent - Kolinda Grabar-Kitarović Rząd - Premier Tihomir Orešković administracja publiczna Władza sądownicza: Sąd Najwyższy Republiki Chorwacji Państwowa Rada Sądownicza Adwokatura Państwowa

7 CHORWACJA PO WOJNIE Wojna na Bałkanach odbiła się szerokim echem na całym świecie z różnych powodów. Sprawę komentowano w największych mediach, a w mediację między stronami konfliktu zaangażowały się największe światowe mocarstwa. Wydawać by się mogło, że sprawa konfliktu na Bałkanach jest prosta – w wojnę zaangażowały się narody mające dość wielokulturowej Jugosławii i zdecydowały się walczyć, głównie militarnie, o własną niepodległość. Zaczęło się od Słowenii, której secesja przebiegła pokojowo. Z pozostałymi narodami było inaczej...

8 Współpraca polsko-chorwacka List intencyjny w sprawie współpracy Województwa Śląskiego z Żupanią Szybenicko-Knińską podpisano 22 października 2014 roku w Katowicach. W trakcie uroczystości, która odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, dokument podpisali przedstawiciele władz obu regionów – marszałek Mirosław Sekuła i reprezentujący Żupanię Szybenicko-Knińską żupan Goran Pauk. Celem współpracy ma być wzmocnienie relacji dwustronnych i współdziałanie w zakresie współpracy gospodarczej, kulturalnej oraz turystycznej.

9 Język chorwacki Nazwy "język chorwacki" używa się w stosunku do języka standardowego Chorwatów, jak również do zbioru dialektów i gwar, którymi mówili (i mówią) Chorwaci. Obecnie posługuje się nim ok. 5 500 000 użytkowników, jest językiem urzędowym w Chorwacji (jak również w Bośni i Hercegowinie) oraz jednym z 24 języków oficjalnych w Unii Europejskiej. Chorwacki (tak jak i polski) należy do grupy języków słowiańskich, konkretniej zaś - jest językiem z grupy południowosłowiańskiej, obok takich np. języków jak słoweński, serbski, bośniacki czy czarnogórski. Płyta z Baški (chor. Bašćanska ploča) – jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego

10 AUTROSTRADY CHORWACJI Chorwacja pod względem sieci i jakości autostrad nie odstaje od zachodniej Europy. W kwestii budowy infrastruktury drogowej w ostatnich dwudziestu latach Chorwaci nie zmarnowali ani jednego roku. Dziś ten niewielki, wakacyjny kraj może poszczycić się siecią autostrad o łącznej długości ok. 1300 km. W planach jest budowa kolejnych 300 km, ale już teraz drogami szybkiego ruchu połączone są ze sobą najważniejsze kurorty Adriatyku. Z kolei ze stolicy Chorwacji – Zagrzebia autostradami dojedziemy bezpośrednio do sąsiednich krajów lub nad morze.

11 PORTY MORSKIE Chorwacja ma bardzo dobrze wyposażone i świetnie zlokalizowane mariny Chorwacja ma bardzo dobrze wyposażone i świetnie zlokalizowane mariny Obecnie istnieje pięćdziesiąt marin w Chorwacji, oferujących ok. 16000 miejsc na wodzie i 5000 miejsc dla jachtów na lądzie. Oprócz marin, żeglarze mogą przybijać do wielu pomostów, sportowych i komunalnych portów i nabrzeży przygotowanych do przyjęcia małych i dużych statków, w tym jachtów. Obecnie istnieje pięćdziesiąt marin w Chorwacji, oferujących ok. 16000 miejsc na wodzie i 5000 miejsc dla jachtów na lądzie. Oprócz marin, żeglarze mogą przybijać do wielu pomostów, sportowych i komunalnych portów i nabrzeży przygotowanych do przyjęcia małych i dużych statków, w tym jachtów. Chorwackie mariny są bardzo dobrze wyposażone i świetnie zlokalizowane. Większość z nich została zbudowana w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Miejsca postojowe dla jachtów w marinach są bezpieczne, skonstruowane tak, aby mogły wytrzymać złe warunki pogodowe, które mogę się zdarzyć w ciągu całego roku. Chorwackie mariny są bardzo dobrze wyposażone i świetnie zlokalizowane. Większość z nich została zbudowana w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Miejsca postojowe dla jachtów w marinach są bezpieczne, skonstruowane tak, aby mogły wytrzymać złe warunki pogodowe, które mogę się zdarzyć w ciągu całego roku.

12 SÓL MORSKA Z trzech chorwackich warzelni soli, tylko w jednej – na wyspie Pag, stosowane są metody przemysłowe. W dwóch pozostałych sól morska zbierana jest ręcznie, tak jak w czasach Cesarstwa Rzymskiego, przez co stanowią one dużą atrakcję turystyczną. Warzelnia w Ninie pod Zadarem jest otwarta dla zwiedzających. Turyści mogą w niej obserwować kolejne etapy pozyskania soli morskiej tradycyjnymi metodami stosowanymi tam od 1500 lat. Z trzech chorwackich warzelni soli, tylko w jednej – na wyspie Pag, stosowane są metody przemysłowe. W dwóch pozostałych sól morska zbierana jest ręcznie, tak jak w czasach Cesarstwa Rzymskiego, przez co stanowią one dużą atrakcję turystyczną. Warzelnia w Ninie pod Zadarem jest otwarta dla zwiedzających. Turyści mogą w niej obserwować kolejne etapy pozyskania soli morskiej tradycyjnymi metodami stosowanymi tam od 1500 lat. W tegorocznych zbiorach soli w miejscowości Ston pomagali młodzi wolontariusze m.in. z Kanady, Meksyku, Holandii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Bułgarii. W tegorocznych zbiorach soli w miejscowości Ston pomagali młodzi wolontariusze m.in. z Kanady, Meksyku, Holandii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Bułgarii.

13 Delta Neretwy Jest to region rolniczy Chorwacji. Uprawia się tam owoce takie jak pomarańcze, cytryny, mandarynki, arbuzy, kiwi i figi oraz warzywa, między innymi pomidory, ogórki i sałatę. Niektórzy nazywają ten region „Chorwacką Kalifornią” ze względu na klimat.

14 Lipa si lipa an đeli ti sliče Goran Karan Klapa to tradycyjny chorwacki wywodzący się z Dalmacji gatunek muzyczny polegający na śpiewaniu a capella (bez akompaniamentu) w 2012 roku uznany za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Klapa to tradycyjny chorwacki wywodzący się z Dalmacji gatunek muzyczny polegający na śpiewaniu a capella (bez akompaniamentu) w 2012 roku uznany za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Chorwacji Festiwal Radiowy Po raz pierwszy odbył się w 1997 roku w miejscowości Vodice. Obecnie festiwal przyznaje nagrody w wielu kategoriach, m.in. za najlepszą interpretację wokalną. Letni Festiwal w Dubrowniku Jest to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie i najważniejsze wydarzenie kulturowe w Chorwacji.

15 STROJE LUDOWE W CHORWACJI SA TAK RÓŻNORODNE JAK SAM KRAJ. PODOBNIE JAK W POLSCE KAŻDY REGION MA COŚ WŁASNEGO I UNIKALNEGO.

16 Od 1997 roku, po zakończeniu wojny domowej, przemysł turystyczny jest powoli odbudowywany, a sama Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów wśród turystów. Obecnie turystyka jest znów ważnym i dochodowym działem gospodarki. Chorwację odwiedza rocznie nawet 10 mln turystów, generując dla niego przychody na poziomie 8,7 mld dolarów. Promocja Chorwacji w Polsce Obecnie działa Croatian National Tourist Board z oddziałami w Polsce, zajmujący się promocją Chorwacji na terenie naszego kraju.

17 Państwo to posiada wyjątkowe w skali świata wybrzeże z ustawionymi równolegle do niego podłużnymi wyspami. Ten typ to tzw. wybrzeże dalmatyńskie, którego nazwa pochodzi właśnie od tej chorwackiej krainy.

18 M ISTRAL – przynosi piękną pogodę. Jest wiatrem termicznym, który wieje tylko w okresie letnim (kwiecień - październik). Mistral jest w prognozie pogody gwarancją pięknej i stabilnej pogody, i mówi się w Chorwacji, że jest on przyjacielem słońca. Latem, kiedy temperatury powietrza rosną, ta przyjemna bryza cieszy wszystkich żeglarzy. Mistral powstaje na wschodzie jako levant, skręca po południu na zachód i wieje do zachodu słońca. J UGO – wilgotny wiatr z południa, niesie deszcz. Ciepły i wilgotny wiatr z południowego- wschodu, który posiada stabilny kierunek i siłę. Podczas jugo panują wysokie fale, zła widoczność na skutek niskich chmur, średnie do silnych opady deszczu i burze. B ORA (bura) – suchy i zimny wiatr z północy. Silny, suchy i zimny wiatr, charakterystyczny dla tego regionu i znane powszechnie zjawisko. Jako zimne powietrze spada bora z gór i uderza stromo w morze tworząc nierównomierne, krótkie i płaskie, do średnio dużych, fale (1-2,5 m). Fale te mają charakterystyczne formy z białą pianą i otoczką z mgły.

19 . Plaże są kamieniste (skaliste), jedynie w małych zatokach znajdują się drobne kamienie, żwir lub piasek. Jedyną rzeczą, na którą naprawdę trzeba uważać, są jeżowce. Są to kulki średnicy kilku centymetrów, otoczone kolcami. Jeżowce leżą na dnie, przyczepione do kamieni. Wbicie kolców jest bolesne (a jeszcze bardziej ich wyciąganie) i dlatego lepiej przed wejściem do wody dobrze "zbadać teren". JEŻOWCE

20 ŠTO TREBA POSJETITI: 1. Najmniejsze miasto na świecie: HUM. 1. Najmniejsze miasto na świecie: HUM. 2. Grające organy w Zadarze. 2. Grające organy w Zadarze. 3. Najmniejszą katedrę 3. Najmniejszą katedrę św. Krzyża w Ninie. 4. Spacer murami obronnymi w Dubrowniku. 4. Spacer murami obronnymi w Dubrowniku. 5. Wycieczka statkiem na wyspy Kornaty. 5. Wycieczka statkiem na wyspy Kornaty.

21 PREZENTACJE O CHORWACJI SPORZĄDZILI: KATARZYNA BURCZYK ANNA HIBSZNER MATEUSZ STUKA MARTYNA SZULC JAN WÓJCIK Uczniowie Gimnazjum Integracyjnegonr 36 im. Roberta Oszka w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 w Katowicach Żródła: https://pl.wikipedia.org https://hr.wikipedia.org www.podróże.pl www.chorwacki24.pl www.wnieznane.pl www.daliznate.blogs pot.com www.zadar.travel/hr www.happytourist.co m www.turystyka.wp.pl www.slaskie.pl http://pl.mvep.hr/pl/


Pobierz ppt "Chorwacja – państwo leżące w Europie Południowej graniczy: od południa z Bośnią, Hercegowiną i Czarnogórą od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google