Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrzeża morskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrzeża morskie."— Zapis prezentacji:

1 Wybrzeża morskie

2 Wybrzeże fiordowe Rodzaj wybrzeża wysokiego, które powstaje w wyniku zalania morzem długich, wąskich, głębokich (U-kształtnych) dolin polodowcowych (fiordów) na obszarach górskich. Doliny te tworzą zatoki o stromych ścianach sięgających do kilku setek metrów wysokości.

3 Występowanie: płn. - zach
Występowanie: płn. - zach. Norwegia, Nowa Zelandia, Szkocja, Alaska, Antarktyda, Grenlandia, pd. Chile.

4 FIORD W NORWEGII

5 Wybrzeże szkierowe Powstałego w wyniku częściowego zatopienia silnie zmutonizowanego obszaru polodowcowego, czyli obszaru, na którym występują płytkie doliny polodowcowe. Charakteryzuje się obecnością setek małych, sterczących wysepek, zwanych szkierami. Są niskie, zbudowane z utworów ilastych i piaszczystych pochodzenia lodowcowego oraz morskiego.

6 Wybrzeże szkierowe w Szwecji na północ od Goteborga.

7 Występuje m.in. w Szwecji (w pobliżu Sztokholmu i Göteborga), Finlandii (Wyspy Alandzkie) i w USA (Alaska).

8 Wybrzeże riasowe To wybrzeże na skraju obszaru górskiego (ale nie zlodowaconego) lub wyższego, rozcięte przez głębokie doliny rzeczne będące obecnie zatokami. Powstałe w wyniku podnoszenia się poziomu wód morskich lub obniżenia lądu.

9 Georges River na południowych przedmieściach Sydney

10 Występuje m.in. w zachodniej części Irlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

11 Wybrzeże dalmatyńskie
Typ wybrzeża morskiego wysokiego, które powstało w wyniku zalania gór ułożonych równolegle do linii brzegowej. Powstaje w ten sposób system wydłużonych wysp, ułożonych równolegle do wybrzeża. Pomiędzy nimi znajdują się liczne głębokie cieśniny. Dzięki temu znajduje się na nim wiele korzystnych miejsc dla lokalizacji portów morskich.

12 Wybrzeże dalmatyńskie w okolicach Splitu (Chorwacja)

13 Nazwa wywodzi się od części wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego i położonej nad nim historycznej krainy Dalmacji (obecnie Chorwacja). Występuje w Chorwacji oraz Kalifornii.

14 Wybrzeże lagunowe Wybrzeże wyróżniające się piaszczystym wałem, zwanym lido, nadbudowanym od strony morza przez fale. Lido, wynurzając się z morza, odcina część zatoki, powstaje wówczas płytka i słabo zasolona laguna (np. Zatoka Wenecka). Z czasem laguna wypłyca się i tworzą się na niej wyspy. Przykładem takiego obszaru jest Wenecja, miasto położone na lagunie, z licznymi kanałami zamiast ulic.

15 Nizina Zatokowa – Zatoka Meksykańska

16 Wybrzeże zalewowe Wybrzeża zalewowe powstają w pobliżu miejsc, gdzie rzeki wpadają do morza. Na Pomorzu Zachodnim największy jest Zalew Szczeciński powstały u ujścia Odry, częściowo odgrodzony od morza wyspami Uznam i Wolin, które powstały z połączenia niewielkich wysepek wydmowych. Wody zalewu są niezbyt głębokie i dość słodkie. Z piasku nanoszonego przez morze powstaje powoli piaszczysta mierzeja. Kiedy mierzeja odcina zatokę czy zalew, powstaje płytkie jezioro przymorskie. Takimi jeziorami są na przykład Jamno czy Bukowo.

17

18 KONIEC =D Przygotowywała Ada ;d


Pobierz ppt "Wybrzeża morskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google