Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gdzie znajduje się Chorwacja?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gdzie znajduje się Chorwacja?"— Zapis prezentacji:

1

2 Gdzie znajduje się Chorwacja?
Chorawacja położona jest w południowej części Europy na Półwyspie Bałkańskim. Sąsiaduje ze Słowenia, Węgrami, Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną. Całkowita długość granicy lądowej wynosi 2197,00 km. Długość wybrzeża wynosi 5790,00 km. Całkowita powierzchnia Republiki Chorwackiej to km2, czyli aż sześciokrotnie jest to obszar mniejszy od Polski. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb.

3 Ukształtowanie terenu
Chorwację charakteryzuje bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu. Państwo zazwyczaj kojarzone jest z południową jej częścią, czyli częścią górzystą, w której góry wznoszą się prawie z samego Adriatyku. Jest to obszar, który rozpoczyna się począwszy od Istrii, przez Górski Kotar, Velebit, kończąc na Dalmacji. Najwyższy szczyt to Dinara 1831 m n.p.m. , czyli pasma szczytów górskich nie przekraczają 2000 m n.p.m. Być może bliskość Adriatyku powoduję, że góry te wydają się wyższe. Tak prezentuje się Chorwacja Południowa, czyli łącząca morze i góry w jedną wspólną całość. Północna część to tzw. część kontynentalna, składająca się z krain Slawonia i Barania jest niziną (nizina Panońska) z niskimi i rzadko występującymi górami (do 500 m n.p.m.). W odróżnieniu od części południowej, w której oprócz oliwek, daktyli i innych egzotycznych dla nas przysmaków nie wyrośnie już prawie nic, północna część jest obszarem rolniczym. A do tego drastyczna przepaść w postaci przemysłu, którego w części południowej nie ma. Tak więc południe Chorwacji, żyje z turystyki, z tego co uda im się złowić na swoich kutrach rybackich, a północ to przemysł i rolnictwo. Ukształtowanie terenu

4 ZAGRZEB- stolica Chorwacji
Jest to miejscowość położona w głębi kraju. Swoim wyglądem bardziej przypomina Budapeszt i Wiedeń niż te wszystkie miasteczka płożone nad Morzem Adriatyckim,po których można sobie spacerować w cieniu palm. Co prawda jest pełne życia, ale trzeba poświęcić na nie nieco więcej czasu, żeby poznać choćby część zabytków.

5 Klimat Klimat Chorwacji odznacza się wysokimi temperaturami w lecie w rejonie wybrzeża oraz chłodnymi dniami zimowymi w paśmie gór Dynarskich, które dzielą kraj na trzy obszary klimatyczne. Północno-wschodnia oraz wschodnia część Chorwacji podlegają środkowoeuropejskiemu klimatowi kontynentalnemu.

6 Opady są dosyć wysokie, ale dotyczą tylko regionu górskiego
Opady są dosyć wysokie, ale dotyczą tylko regionu górskiego. Na wybrzeżu suma opadów jest znacznie niższa, a deszcz pada tu latem w formie gwałtownych, krótkich burz. Wiatry przynoszą latem na wybrzeże chłodną bryzę, a zimą wiatr sirocco wtłacza nad ląd ciepłe i wilgotne powietrze. Na klimat Chorwacji wpływają także wiejące z północnego-wschodu bora, które niosą ze sobą z głębi kraju suche powietrze i rozpraszają chmury. Latem mogą też występować gwałtowne szkwały; na wielu plażach i mostach widnieją odpowiednie ostrzeżenia, których zobowiązani są przestrzegać turyści.

7 Wybrzeże chorwackie jest bardzo wietrzne – oto wiatry w Chorwacji:
Mistral – przynosi piękną pogodę. Jest wiatrem termicznym, który wieje tylko w okresie letnim (kwiecień - październik). Mistral jest w prognozie pogody gwarancją pięknej i stabilnej pogody, i mówi się w Chorwacji, że jest on przyjacielem słońca. Latem, kiedy temperatury powietrza rosną, ta przyjemna bryza cieszy wszystkich żeglarzy. Mistral powstaje na wschodzie jako levant, skręca po południu na zachód i wieje do zachodu słońca. Jugo – wilgotny wiatr z południa, niesie deszcz. Ciepły i wilgotny wiatr z południowego-wschodu, który posiada stabilny kierunek i siłę. Podczas jugo panują wysokie fale, zła widoczność na skutek niskich chmur, średnie do silnych opady deszczu i burze. Bora (bura) – suchy i zimny wiatr z północy. Silny, suchy i zimny wiatr, charakterystyczny dla tego regionu i znane powszechnie zjawisko. Jako zimne powietrze spada bora z gór i uderza stromo w morze tworząc nierównomierne, krótkie i płaskie, do średnio dużych, fale (1-2,5 m). Fale te mają charakterystyczne formy z białą pianą i otoczką z mgły.

8 Z ponad 2300 godzinami słońca w roku i ciepłą wodą w Adriatyku, Chorwacja stwarza możliwość spędzenia pięknego urlopu na wybrzeżu w ciągu całego roku. Odpowiednią dla siebie pogodę znajdą tutaj zarówno miłośnicy słońca i biernego wypoczynku, jak i ambitni sportowo turyści.

9 Flaga Chorwacji Flaga Chorwacji jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy w pansłowiańskich kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W centrum znajduje się herb Chorwacji.

10 państwa Głową państwa jest prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na 5 lat, z prawem powoływania rządu, łącznie z premierem – szefem rządu.

11 Gospodarka Gospodarka Chorwacji bazuje przede wszystkim na usługach oraz w mniejszym stopniu na przemyśle lekkim. W okresie letnim również turystyka staje się znaczącym źródłem przychodów państwa. Szacowany dochód PKB na jednego mieszkańca z zachowaniem parytety siły nabywczej w 2006 roku wyniósł $, co stanowiło ok. 50% średniego dochodu w Unii Europejskiej, w tym samym roku.

12 Rolnictwo Rolnictwo chorwackie jest stosunkowo dobrze rozwinięte, znajduje w nim zatrudnienie 2,7% ludności zawodowo czynnej, wytwarzając aż 8,2% krajowego PKB. Prawie 57% terytorium Chorwacji zajmują grunty orne, łąki i pastwiska. Daje to przeciętny wskaźnik 0,67 ha użytków rolnych na 1 mieszkańca. Najlepsze warunki dla rozwoju rolnictwa posiada Sławonia oraz Chorwacja właściwa. Produkuje się tam głównie pszenicę, kukurydzę, buraki cukrowe, słonecznik, len, konopie, tytoń, a także drzewa owocowe. Prawie w całej Chorwacji popularna jest uprawa winorośli, przy czym najwyżej cenione są wina dalmackie. W Dalmacji i Istrii rozwija się również uprawa oliwek, figowców i drzew cytrusowych. Na obszarach nizinnych hoduje się bydło, trzodę chlewną i drób, w Górach Dynarskich, także owce, kozy, osły i muły. Na wybrzeżu rozwija się rybołówstwo i przetwórstwo rybne (głównie sardynki i tuńczyki), u wybrzeży Półwyspu Istria prowadzi się hodowlę ostryg

13 Jednostka monetarna: Kuna chorwacka, podzielona na 100 lip

14 Miejsca do zwiedzenia Bazylika Eufrazjana w Poreču
Stare Miasto w Dubrowniku Hvar (wyspa) Katedra św. Jakuba w Szybeniku Park Narodowy Jezior Plitwickich Pałac Dioklecjana w Splice Miasto Szybenik Trogir

15 Chorwacja na fotografiach
Latarnia morska na wyspie Hvar

16

17

18


Pobierz ppt "Gdzie znajduje się Chorwacja?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google