Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Węgry. Wegry Stolica. Budapeszt - stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Węgry. Wegry Stolica. Budapeszt - stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach."— Zapis prezentacji:

1

2 Węgry. Wegry

3 Stolica. Budapeszt - stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu. Budapeszt nocą.

4 Główne Miasta. 1.Budapeszt2.Dobreczyn3.Segedyn4.Miszkolc5.Pecz6.Győr7.Nyíregyháza8.Kecskemét9.Székesfehérvár

5 Zabytki. ● Zamek Królewski - znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO ● Kościół Macieja - usytuowany się na Wzgórzu Zamkowym ● Wzgórze Gellérta - roztacza się stąd wspaniała panorama na miasto ● Parlament – symbol miasta ● Most Łańcuchowy – uznawany za jeden z symboli Budapesztu. Zbudowany w latach 1839-1849, ma 380 m długości ● Bazylika św. Stefana - budowana przez ponad pół wieku, jest w czołówce największych budowli tego typu w Europie.

6 Położenie. Kraj Węgry graniczy z : ● Ukrainą ● Rumunią ● Austrią ● Słowenią ● Chorwacją ● Serbią

7 Narodowość I Religie. Węgrów jest obecnie około 14,5 miliona. Mieszkańcy Republiki Węgierskiej mówią po węgiersku, językiem należącym do grupy ugrofińskiej.Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim. Na Węgrzech nie ma oficjalnej religii i zagwarantowana jest wolność religijna. Ponad połowa populacji należy do Kościoła Rzymskokatolickiego.

8 Przemysł, rolnictwo. Ze względu na korzystne warunki do upraw, rolnictwo na Węgrzech jest jednym z wydajniejszych w Europie.Symbol węgierskiego rolnictwa to papryka, której Węgry są ważnym producentem. Rozwinięty jest przemysł elektromaszynowy i spożywczy.

9 Kultura Węgrzy są narodem wyjątkowym w Europie. Nieznane jest pochodzenie Madziarów. Powszechnie znaną na całym świecie muzyką węgierską jest czardasz. Ceniona i charakterystyczna jest kuchnia węgierska. Węgierskie słowo guylás - gulasz weszło do słowników wielu języków europejskich.

10 Ciekawostki Węgry zwane bywają krainą słońca i wina.Położone wśród malowniczych wzgórz największe w Europie Środkowej jezioro Balaton zachęca do wypoczynku. Licznie odwiedzane są parki narodowe, zwłaszcza na Wielkiej Nizinie Węgierskiej i tradycyjne obszary produkcji win. Licznie odwiedzane są parki narodowe, zwłaszcza na Wielkiej Nizinie Węgierskiej i tradycyjne obszary produkcji win. j.Balaton

11 Najczęściej odwiedzany jest Budapeszt, który zachwyca wspaniałą monumentalną architekturą. Stolica Węgier jest dziś dwumilionowym miastem usytuowanym w środku Europy. Podzielony jest rzeką Dunaj, która dzieli Węgry, Budę i Peszt


Pobierz ppt "Węgry. Wegry Stolica. Budapeszt - stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google