Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Egipt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Egipt."— Zapis prezentacji:

1 Egipt

2 Położenie Egipt jest to państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne a na wschodzie Morze Czerwone.

3 Ludność Ludność tworzą w ogromnej większości arabscy Egipcjanie – Fellachowie (niemal 90% populacji). Oprócz nich w Egipcie żyje ok. 8 mln Koptów - chrześcijan, będących potomkami ludności mieszkającej w Egipcie na długo przed muzułmańskim podbojem. Koptowie stanowią ok. 10% całej tamtejszej populacji. Ich cechą charakterystyczną jest wytatuowany – zazwyczaj na ręce – krzyż. Za założyciela wspólnoty uważa się św. Marka Ewangelistę. Na obszarze Pustyni Zachodniej występują plemiona Berberów, w dolinie górnego Nilu pojedyncze osady ludności negroidalnej.

4 Religia Egipt jest krajem muzułmańskim, z poważnym wpływem religii na codzienne życie mieszkańców. Według danych państwowych Muzułmanie, przeważnie sunnici, stanowią 90% ludności kraju; pozostałe 10% to chrześcijanie, z czego 9% Koptowie (głównie Koptyjski Kościół Ortodoksyjny). Państwowe i kościelne dane liczbowe różnią się jednak znacznie. Z kolei dane kościelne mówią o 10-18% chrześcijan, wśród populacji Egiptu.

5 Muzułmanie Szarijat jest głównym źródłem ustawodawstwa. Z jednej strony wykładnia islamu jest w Egipcie przeważnie nowoczesna i postępowa, w szczególności przez prowadzony w muzułmańskim świecie Uniwersytet Al-Azhar. Z drugiej strony Egipt jest od wieków, obok Arabii Saudyjskiej, centrum islamskiego feudalizmu.

6 Turystyka Turystyka jest głównym źródłem dochodu kraju stanowi ok. 10 % PKB .W roku 2010 przybyło do Egiptu ponad 14,8 mln. turystów (ok. 12,7 miliardów dolarów przychodów). Egipt najczęściej odwiedzali turyści z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Polski (rocznie ok. 600 tysięcy). Szczególnie stare egipskie zabytki są magnesem przyciągającym zagranicznych gości. Obok Gizy i Kairu turyści chętnie odwiedzają Aleksandrię i Luksor, skąd między innymi można dotrzeć do Doliny Królów. Luksor jest także punktem startowym dla podróży przez Nil do Asuanu. Z tego miejsca oferowane są także loty i wycieczki autokarowe do Abu Simbel na Pustyni Nubijskiej i innych obiektów sakralnych wokół Jeziora Nasera.

7 Miejsca warte zobaczenia
Alexandria - Pałac Montazah , Twierdza Kajtbaj, Pałac Ras-at-Tin, Katakumby, Serapejon, Amfiteatr Rzymski, Nowa Biblioteka Aleksandryjska. Kair - Wieża Kairska, ruiny twierdzy rzymskiej, grobowce mameluków, Nilometr na wyspie Roda, meczet Ahmada Ibn Tuluna, Meczet Al.-Azhar.

8 Oraz Piramidy w Gizie


Pobierz ppt "Egipt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google