Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ISLAM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ISLAM."— Zapis prezentacji:

1 ISLAM

2 Nazwa islam oznacza poddanie się i uległość woli Allaha.
Medyna

3 Meczet w Gdańsku. Wyznawcy islamu są monoteistami. Szacuje się, że obecnie 1,4 mld ludzi to muzułmanie czyli co piąty człowiek czci imię Allaha, a zatem religia ta jest drugą co do wielkości, zaraz po chrześcijaństwie.

4 Muzułmanie zamieszkują głównie Azję i Afrykę
Muzułmanie zamieszkują głównie Azję i Afrykę. Islam dzieli się na dwa główne odłamy szyitów i sunnitów. Na mapie kolor zielony oznacza tereny zamieszkałe przez sunnitów a czerwony miejsca zamieszkałe przez szyitów.

5 Mahomet Mahomet urodził się ok. roku 571 w Mekce. Osierocony w młodym wieku wychowywany był przez krewnych. Gdy miał 25 lat, ku jego zaskoczeniu poprosiła go o rękę bogata wdowa Hadidża. Urodziła mu trzy córki lecz ani jednego syna. Od roku za pośrednictwem Archanioła Gabriela miał otrzymywać objawienia boskie.

6 W trakcie tych objawień został zachęcony do potępienia politeizmu w Mekce i ogłoszenia jedynego Boga Allaha. Popierała go żona, ale w ciągu pierwszych dziesięciu lat miał niewielu zwolenników.

7 Medyna Mekka

8 W roku 622 na życzenie mieszkańców niedalekiej Medyny Mahomet opuszcza Mekkę w towarzystwie tylko kilku zwolenników. Była to słynna hidżra czyli ucieczka, wydarzenie które zapoczątkowało kalendarz muzułmański. W następnych latach sformułował Mahomet ze swoich zwolenników religijną i polityczną społeczność. W 630 roku zorganizował atak na Mekkę, która wkrótce się poddała. Mahomet błyskawicznie zlikwidował politeizm. Dawną świątynię Kaaba poświęcił Allahowi i uczynił z niej główny cel muzułmańskich pielgrzymek i tak jest do dziś W następnych dwóch latach jednoczył plemiona arabskie. Potem Mahomet zmarł nagle w 632 roku nie pozostawiając następcy. Jego miejsce zajęło kilku kalifów.

9 Mahomet wstępujący do nieba.
Muzułmanie wierzą w to, że Mahomet nie umarł, bo byłaby to jego klęska, ale został wzięty do nieba.

10 Koran Wkrótce po śmierci Mahometa jego objawienia zachowane w postaci ustnej i pisemnej zostały zawarte w Koranie. Muzułmanie wierzą, że Koran jest nieomylnym Słowem Bożym, zesłanym z nieba i niezmiennym. Koran zwiera 114 rozdziałów – sur, z których poza pierwszą otwierającą każda kolejna jest krótsza

11 Muzułmanie wierzą w: jedynego Boga Allaha; aniołów Allaha ( istoty stworzone ze światła całkowicie mu posłuszne) i dżiny(istoty złe zbuntowane), które w odróżnieniu od aniołów mają formę cielesną zbudowaną z ognia lub powietrza;

12 księgi Allaha (swoje słowa i prawa objawiał w różnym czasie i różnym narodom)-najważniejszą jest Koran, ale uznają także Torę i Ewangelie; proroków i wysłanników Allaha, z których największy jest Mahomet przyszłe życie (Dzień Sądu Ostatecznego i życie wieczne po nim), niebo i piekło, a w związku z tym odpowiedzialność człowieka za jego czyny; przeznaczenie

13 Każda religia nakłada na swych wyznawców określone obowiązki
Każda religia nakłada na swych wyznawców określone obowiązki. W islamie ze względu na swoją rangę najważniejsze z nich są nazwane filarami.

14 Mahomet głoszący kazanie.
Pięć filarów islamu Mahomet głoszący kazanie. 1. Wyznanie wiary; Tylko Bóg Jedyny jest godny czci, a Muhammad jest Bożym wysłannikiem do wszystkich ludzi aż po dzień sądu ostatecznego.

15 2. Modlitwa Pobożny muzułmanin modli się 5 razy w ciągu dnia o ściśle określonych wg kalendarza księżycowego porach: przed wschodem słońca, w południe, po południu, po zachodzie słońca, o północy. Przystępując do modlitwy muzułmanin musi być w stanie rytualnej czystości (rytualne obmycia).

16 muezin Muezin to zawodowy recytator azanu(śpiewnego wezwania na modlitwę). Muzułmanin może się modlić w dowolnym miejscu, gdyż „cała Ziemia jest meczetem islamu”

17 Błękitny meczet w Stambule
Słowo meczet oznacza „miejsce, gdzie pada się na twarz”. Na zdjęciu widzimy smukłe wieże, są to minarety, z których pięć razy dziennie rozbrzmiewa głos muezina nawołujący do modlitwy.

18 Przystępując do modlitwy muzułmanin staje twarzą w stronę Mekki
Przystępując do modlitwy muzułmanin staje twarzą w stronę Mekki. W meczecie wyznacza go specjalne wgłębienie w ścianie. Odmawia modlitwę wykonując ściśle określone gesty. Obowiązkową dla mężczyzn modlitwą w meczecie jest tylko popołudniowa piątkowa.

19 3. Post Muzułmanie poszczą w miesiącu ramadanie, czyli dziewiątym miesiącu kalendarza muzułmańskiego, w którym według tradycji został objawiony Koran. Początek i koniec postu ogłaszają uczeni muzułmańscy na podstawie obsrewacji księżyca.

20 W czasie ramadanu od wschodu do zachodu słońca powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia tytoniu.
Ci, którzy z jakichś powodów nie pościli lub przerwali post w czasie ramadanu, zobowiązani są odbyć go w innym okresie. Cały okres ramadanu jest czasem szczególnej religijności. W meczetach odbywają się zespołowe modły.

21 4. Jałmużna Jest obowiązkowa. Stanowi formę podatku o wysokości 2,5% rocznych dochodów muzułmanina i część jego majątku na cele dobroczynne.

22 5. Pielgrzymka Pielgrzymkę do Mekki powinien odbyć raz w życiu każdy muzułmanin zdrowy na ciele i umyśle oraz posiadający środki materialne, by tego dokonać. Trwa ona 7 dni i skaładają się na nią specjalne obrzędy.

23 Pielgrzymi siedmiokrotnie okrążają świątynię Al-Kabę, w którą wmurowany jest dany Adamowi przez Boga, Czarny Kamień – największa świętość islamu. Za każdym okrążeniem należy podejść do Czarnego Kamienia i go pocałować.

24 Potem między wzgórzami As- Safa i Al-Marwa odbywa się bieg symbolizujący rozpaczliwe poszukiwanie wody przez Hagar dla Izmaela. Następnie pielgrzymi piją wodę ze źródła Zamzam. Słuchają uroczystego kazania w Al-Kabie.Potem noc spędzają na modlitwie na równinie Arafat. Tam też odbywa się ceremonia postoju. Od południa do zachodu słońca pielgrzymi stoją wznosząc do Boga modły.

25 Następnego dnia ma miejsce symboliczne kamienowanie szatana
Następnego dnia ma miejsce symboliczne kamienowanie szatana. Trzy diabły, które miały kusić Ibrahima (Abrahama), aby nie składał swego syna w ofierze Bogu, wyobrażone są tu w postaci trzech kamieni. Pielgrzymi obrzucają je uzbieranym wcześniej kamieniami.

26 Następnego dnia zarówno pielgrzymi jak i muzułmanie na całym świecie jednoczą się w ceremoniach najważniejszego święta islamu – święta ofiar(trwa ono 4 dni). Składają Bogu ofiarę ze zwierzęcia. Mięso to jest spożywane w ciągu następnych trzech dni. Następnie zdejmuje się ihram(specjalne białe szaty) i mężczyźni się golą. Znowu siedmiokrotnie okrążają czarny kamień, mogą też udać się na kolejne kamienowanie szatana.

27 KONIEC Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "ISLAM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google