Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RELIGIE: JUDAIZM –Mojżesz z dwiema tablicami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RELIGIE: JUDAIZM –Mojżesz z dwiema tablicami."— Zapis prezentacji:

1 RELIGIE: JUDAIZM –Mojżesz z dwiema tablicami.
ISLAM – Świątynia Al-Kaba. BOGOWIE OLIMPU – Masyw górski Olimpu. CHRZEŚCIJAŃSTWO – Chrystus na fresku z XII w.

2 Bogowie Olimpu W Grecji wierzono w wielu Bogów, panowała tam religia politeistyczna. Starożytni Grecy uważali, że po śmierci trafiało się do Hadesu. Masyw górski Olimpu Mity to wymyślona opowieść o Bogach. Bohaterami największy mitów są Achilles, Prometeusz, Herakles.

3 Hera - żona Zeusa, opiekunka małżeństw
Zeus – Bóg wszystkich Bogów, władca całej ziemi Hera - żona Zeusa, opiekunka małżeństw

4 Hades – pan podziemia Posejdon – władca mórz

5 Afrodyta – bogini miłości i piękności
Atena – córka Zeusa, bogini wojny i mądrości

6 Hefajstos – mąż Afrodyty bóg kowali i rzemieślnictwa
Apollo – bóg światła słonecznego, muzyki, wróżb i przepowiedni, a także prawdy i porządku Hefajstos – mąż Afrodyty bóg kowali i rzemieślnictwa

7 JUDAIZM Świątynia Jerozolimska
Grecy, Egipcjanie, Rzymianie wyznawali religię politeistyczną. Jednak istniał naród, który wierzył w jednego Boga, był to naród żydowski. Świątynia Jerozolimska Izraelici, czyli Żydzi wierzyli w Boga imienia Jahwe, co oznacza: „Jestem, który jestem”.

8 Początki judaizmu opisuje Biblia, święta księga Żydów i chrześcijan
Początki judaizmu opisuje Biblia, święta księga Żydów i chrześcijan. Abraham otrzymał zadanie od Boga, aby powędrował na zachód do Ziemi Obiecanej. Tereny te były potem nazwane Palestyną. Po pewnym czasie zaczęto ich prześladować, ponieważ faraon obawiał się, że Izraelici mogą stać się potężniejsi od Egipcjan. Bóg objawił się Mojżeszowi i kazał mu wyprowadzić Żydów z Egiptu – „domu niewoli”. Biblia mówi, że objawił się Mojżeszowi ponownie na Górze Synaj. Powstał tam wtedy dekalog i zawarł z Izraelem przymierze.

9 Dzisiejsza Jerozolima, święte miasto trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu
Pierwszym pięciu księgom Żydzi nadali nazwę Tora, co po hebrajsku oznacza „prawo”. Znajdują się w nich ogólne i szczegółowe przepisy prawa nadanego przez Jahwe.

10 Chrześcijaństwo Założycielem chrześcijaństwa był Jezus Chrystus, urodzony w Palestynie około 6 roku p.n.e.. Twierdził on, że jest Synem Bożym. Głosił to, że przyszedł po to, aby uzupełnić prawo żydowskie. Chrystus popadł w konflikt z faryzeuszami, którym zarzucał, że zachowują szczegółowe przepisy Prawa. Chrystus został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie.

11 Chrześcijaństwo szybko rozprzestrzeniało się po rozległym terytorium państwa rzymskiego. W I wieku n.e. ogromną rolę w przekonaniu tysięcy ludzi do nowej wiary odegrał wykształcony Żyd święty Paweł, który nazwany jest „apostołem pogan”. W Imperium Rzymskim zaczęto szybko prześladować chrześcijan. Nie uznawali oni boskiego kultu cesarzy i nie brali udziału w nabożeństwach. W 313 roku cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt mediolański, który pozwala na swobodne wyznawanie chrześcijaństwa. W 381 roku cesarz Teodozjusz Wielki ogłosił chrześcijaństwo religią panującą w Rzymie.

12 Katolicyzm Od II wieku Kościół zaczęto nazywać katolickim, czyli powszechnym. Katolicyzm to religia monoteistyczna: Bóg jest jeden, ale istnieje w trzech Osobach (Ojciec, Syn i Duch Święty). Jest to jedna z najważniejszych zasad katolicyzmu. Kościół katolicki uznał Biblię żydowską za świętą księgę i nazwano ją Starym Testamentem. Dołączył do niej księgi Nowego Testamentu.

13 Reformacja W XV i XVI wieku w Kościele katolickim było nie najlepiej. Niżsi duchowni byli słabo wykształceni ,a wyżsi kupowali godności w kościele i nie interesowali się życiem religijnym. W 1517 roku Marcin Luter zbuntował się przeciwko sprzedaży odpustów. Był to początek reformacji. Spowodowała ona rozłam w Kościele katolickim i powstanie niezależnych od niego Kościołów protestanckich. Marcin Luter

14 ISLAM Mekka była najważniejszym miastem Półwyspu Arabskiego. Jej najcenniejszym zabytkiem była Świątynia Al-Kaba, w której przechowywano największą świętość Arabów : Czarny Kamień. Na Półwysep Arabski docierały religie : Judaizm i Chrześcijaństwo. W Al-Kabie stały setki posągów W Mekce urodził się Mahomet około 570 roku. Świątynia Al-Kaba w Mekce

15 Mahomet Urodzony w Mekkce Mahomet, jako kupiec odbywał podróże handlowe, spotkał się z wyznawcami judaizmu i chrześcijanami. Gdy miał 40 lat ukazał się mu archanioł Gabriel. Powiedział mu, że Bóg Allach wybrał go na proroka, który miał głosić światu prawdziwą religię. Nazwał ją islamem co oznacza po arabsku „poddanie się woli Boga”.

16 5. Przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki.
Pięć filarów Islamu : 1. Publicznie głosić wyznanie wiary: „Nie ma Boga prócz Allacha, a Mahomet jest jego prorokiem”. 2. Modlić się pięć razy dziennie. Wyznawcy islamu mieli to czynić z twarzą zwróconą w kierunku Mekki. 3. Dawać jałmużnę ubogim. 4. Przez jeden miesiąc w roku codziennie pościć. Nie wolno było pić ani jeść. 5. Przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki.

17 Koran Koran po arabsku oznacza „czytanie”. Znajdują się w niej przepisy religijne i pouczenia moralne, opowieści z życia Proroka i ze Starego Testamentu.

18 KONIEC Wykonawcy: Tomek Marólewski Maksiu Tomaszewski


Pobierz ppt "RELIGIE: JUDAIZM –Mojżesz z dwiema tablicami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google