Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową""— Zapis prezentacji:

1 ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową"
Nauczyciel: Irena Lisowska – Krypciak Uczniowie: Kuba Kulik, Damian Truszkiewicz Patryk Zima, Jarek Michalik Szkoła: Gimnazjum Miejscowość: Wojkowice

2 HISTORIA Pierwsze kontakty Polski z islamem sięgają XIII wieku – najazdu Mongołów. Na terenie Polski Muzułmanie obecni są od ponad 600 lat. Są to Tatarzy polsko-litewscy, których przodkowie pojawili się w XIV wieku jako uchodźcy ze Złotej Ordy, znad Wołgi i ze stepów .

3 RELACJE Z PAŃSTWEM POLSKIM
Islam jest religią oficjalnie uznaną przez państwo polskie. Zgodnie z ustawą z 1936 r jedyną organizacją oficjalnie reprezentującą wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny .

4 LICZBA WYZNAWCÓW Liczbę wszystkich wyznawców islamu,
Liczbę wszystkich wyznawców islamu, wraz z cudzoziemcami - Muzułmanami przebywającymi w Polsce, szacuje się na ok tys. To m.in. uchodźcy, studenci i biznesmeni z krajów islamskich.

5 HISTORIA ZWIĄZKU MUZUŁMANÓW POLSKICH
Związek działa nieformalnie od 1991 roku. W grudniu 1999 został uznany i zarejestrowany przez władze polskie jako stowarzyszenie. Muzułmanie polscy mogli w końcu zacząć działać na rzecz kultury islamu w swoim ojczystym kraju.

6 CELE ZWIĄZKU 1.Popieranie i upowszechnianie twórczości naukowej i kulturalno- duchowej w dziedzinie islamu. 2.Popieranie i upowszechnianie praw człowieka na obszarze kultury islamu 3.Wspieranie działań w zakresie ochrony środowiska. 4. Świadczenie pomocy bezdomnym i bezrobotnym. 5. Świadczenie pomocy dzieciom uzdolnionym. 6. Świadczenie pomocy Muzułmankom. 

7 MECZETY W POLSCE - Meczet w Gdańsku - Meczet w Kruszynianach
- Meczet w Bohoniki - Meczet w Gdańsku - Meczet w Kruszynianach - Meczet w Warszawie - Meczet w Białymstoku

8 Polskie Meczety Bohoniki Gdańsk Kruszyna

9 INICJATYWY NA RZECZ DIALOGU
Od 1997 roku w Polsce działa Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Z jej inicjatywy każdego roku 26 stycznia odbywa się w kościele katolickim Dzień Islamu. Główne obchody mają miejsce w Warszawie w kościele św. Andrzeja Boboli. Muzułmański Związek Religijny organizuje również otwarte dla wyznawców innych religii modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie.


Pobierz ppt "ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową""

Podobne prezentacje


Reklamy Google