Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZTUKA ARABSKA Tytuł projektu : " Islam religią światową"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZTUKA ARABSKA Tytuł projektu : " Islam religią światową""— Zapis prezentacji:

1 SZTUKA ARABSKA Tytuł projektu : " Islam religią światową"
Nauczyciel: Irena Lisowska – Krypciak Uczniowie: Kuba Kulik, Damian Truszkiewicz, Patryk Zima, Jarek Michalik Szkoła: Gimnazjum Miejscowość: Wojkowice

2 Meczety Podstawowym celem istnienia meczetów jest umożliwienie Muzułmanom wspólnej rytualnej modlitwy. Meczety są wykorzystywane także w innych celach - jako miejsca spotkań, czy ośrodki edukacyjne. Pierwsze meczety - meczet Kuba, powstał w VII wieku i stanowił wyznaczone miejsce pod gołym niebem. Dziś, większość meczetów posiada wyrafinowane kopuły i minarety.

3 Błękitny meczet

4 Hagia Sophia

5 Minarety Minaret – wieża ustawiona przy meczetach z której muezzin, pięć razy dziennie, zwołuje wiernych na modlitwę. Zwyczaj ten wprowadzony został w czasach Mahometa. Forma wołania wiernych na modlitwę miała odróżnić Muzułmanów od Żydów.

6 Minarety Błękitnego Meczetu w Turcji

7 Minarety Wielkiego Meczetu w Tunezji

8 Minarety Starego Miasta w Kairze

9 Arabeski Arabeska - ornament wywodzący się ze starożytnej sztuki hellenistyczno-rzymskiej. Jest to ornament roślinny, w formie stylizowanej wici roślinnej. Arabeska występuje w architekturze, rzemiośle, rzadziej w malarstwie i używana jest głównie do wypełniania płaszczyzn. Z Europy trafiła do świata islamu.

10

11

12 Ceramika turecka Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym tworzywa/wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny.

13

14

15 Miniatury tureckie – Okładka Koranu

16 Tureckie dywany

17 Turecka biżuteria Broszka

18 Kolczyki tureckie


Pobierz ppt "SZTUKA ARABSKA Tytuł projektu : " Islam religią światową""

Podobne prezentacje


Reklamy Google