Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ISLAM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ISLAM."— Zapis prezentacji:

1 ISLAM

2 لا إله إلاَّ الله و محمد رسول ال
Nie ma boga prócz Allacha, a Mahomet jest Jego prorokiem Szahada

3 hilal

4 Mahomet Muhammad ibn Abd Allah ibn Abd al-Muttalib

5 622 – hidżra (wywędrowanie)
628 – powrót do Mekki 632 – opanowanie Mekki i śmierć Mahometa

6 teść Mahometa, ojciec ukochanej żony Aiszy
sunnici Abu Bakr – pierwszy następca Mahometa (kalif) teść Mahometa, ojciec ukochanej żony Aiszy

7 szyici Ali ibn Abi Talib - brat stryjeczny, przybrany syn, zięć Mahometa (mąż córki - Fatimy) Nad Stawem Humm, Mahomet wziąwszy Alego za rękę, powiedział: "O ludzie, wiedzcie że czym Aaron był dla Mojżesza tym Ali jest dla mnie, z wyjątkiem tego że po mnie nie będzie żadnego proroka, i on będzie waszym obrońcą (walī) po mnie. Dlatego Ali jest panem każdego, którego ja jestem panem." Potem zaś podniósł rękę Alego i powiedział: "O Boże, bądź miłosierny dla tego kto jest oddany Alemu, okaż wrogość temu kto jest jego wrogiem, daj zwycięstwo temu kto pomaga Alemu i opuść tego kto opuści Alego. Niech prawda prowadzi Alego do końca jego życia"

8 sunnici i szyici na świecie

9 Filary imanu (wiary) 1. Wiara w Allaha - jednego Boga, który nie posiada potomstwa (tawhid - jedynobóstwo) 2. w Jego Anioły - np. anioła Dżibrila (Gabriela) lub Michaila (Michała) 3. w Jego Księgi - w Koran (także Torę i Ewangelię) 4. w Jego Proroków - np. w proroka Mahometa, Jezusa, Mojżesza, Adama itd...; Mahomet jest "pieczęcią proroków„ 5. w Dzień Ostatni - czyli Dzień Sądu Ostatecznego, w którym ludzie będą osądzeni przez Boga

10 Pięć filarów islamu wg sunnitów
1. Wyznanie wiary – szahada 2. Modlitwa (صلاة, salat) - odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki 3. Jałmużna (زكاة, zakat) - określoną część swych dochodów (najczęściej 2,5%) muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym. 4. Post (صوم, saum) - w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia 5. Pielgrzymka do Mekki (حج, hadżdż) - muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna. ad1. (Jest ona również aktem włączenia do wspólnoty muzułmańskiej i w razie przyjęcia islamu na łożu śmierci jest powszechnie uważana za warunek wystarczający do uznania za pełnoprawnego muzułmanina) ad2. (do 627 roku w stronę Jerozolimy)- dzieci i osoby chore mogą odmawiać 3 razy dziennie. ad4. (nie dotyczy kobiet w ciąży lub karmiących, małych dzieci, osób ciężko chorych oraz odbywających długą i wyczerpującą podróż) a także palenia tytoniu i uprawiania seksu od wschodu do zachodu słońca. Wahhabici unikają nawet przełykania śliny. ad5. Często na podróż składa się cała lokalna wspólnota lub rodzina, która deleguje jedną osobę. Niektóre autorytety religijne uważają, że w razie braku możliwości odbycia pielgrzymki do Mekki, można ją w pewien sposób zastąpić pielgrzymką do innego ważnego centrum islamu (ich liczba waha się od 7 do ponad 100).

11 Umajjadzi (Omajadzi) Damaszek

12 Abbasydzi (750 – 1258) Damaszek – Bagdad – Samarra - Bagdad
750 – zwycięstwo nad rzeką Zab Początkowo popierani przez szyitów ze względu na bliskie pokrewieństwo z Mahometem, sami jednak popierali sunnitów i muzułmanów niearabskich. Kres ich władzy położyli: szyiccy Bujidowie Mamelucy (głównie Turcy Seldżuccy) Mongołowie (Hulagu – Chan zdobył Bagdad w 1258 r.)


Pobierz ppt "ISLAM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google