Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RELIGIE Kamil Ziller Marek Polipowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RELIGIE Kamil Ziller Marek Polipowski."— Zapis prezentacji:

1 RELIGIE Kamil Ziller Marek Polipowski

2 Bogowie Olimpu Zeus – władca całej ziemi , król wszystkich bogów
Posejdon – władca mórz , brat Zeusa Hades – pan podziemi , brat Zeusa Hera – opiekunka małżeństw , żona Zeusa Afrodyta – bogini miłości i piękności Atena – córka Zeusa , bogini wojny i mądrości Apollo – bóg światła słonecznego , muzyki i wróżb Hefajstos – kulawy mąż Afrodyty

3 Zeus

4 Posejdon

5 Hades i Cerber

6 Hera

7 Afrodyta

8 Atena

9 Apollo

10 Hefajstos

11 Olimp Olimp-potężny masyw górski . Najwyższy szczyt sięga metrów nad poziomem morza . Olimp to siedziba greckich bogów.

12 Judaizm Dzisiejsza Jerozolima. Jest to święte miasto trzech religii : judaizmu , chrześcijaństwa i islamu

13 Mojżesz z dwiema tablicami dekalogu.

14 Menora Menora to 7- ramienny świecznik żydowski. Jej pierwowzór, opisany na kartach Biblii, znajdował się w świątyni jerozolimskiej. Dziś menora jest symbolem judaizmu i godłem państwa Izrael.

15 Dwie święte księgi Żydów i chrześcijan
Biblia Talmud

16 Izraelici, czyli Żydzi , wyznają judaizm: wierzą w jednego Boga, Jahwe, który nie ma początku ani końca. Wiarę w jednego Boga nazywamy monoteizmem lub jedynobóstwem. Początek judaizmu opisuje Biblia. Na Górze Synaj Jahwe dał Mojżeszowi dekalog i zawarł przymierze z narodem wybranym. Biblia powstawała od XII do II wieku p.n.e. Składa się z ksiąg historycznych, dydaktycznych i prorockich. Pierwsze pięć ksiąg nosi nazwę Tora, czyli Prawo.

17 Chrześcijaństwo

18 Założycielem chrześcijaństwa był Jezus Chrystus , który urodził się w Palestynie ok. 6 roku p. n. e . Pochodził z żydowskiej rodziny. Głosił , że nie przyszedł po to , aby zmienić żydowskie Prawo , lecz aby je uzupełnić.

19 Katolicyzm

20 Od II wieku Kościół zaczęto nazywać katolickim, czyli powszechnym
Od II wieku Kościół zaczęto nazywać katolickim, czyli powszechnym. Katolicyzm to religia monoteistyczna. Bóg jest jeden, lecz istnieje w trzech Osobach: Ojciec, Syn i Duch Święty. Bóg ten sam, w którego wierzą Żydzi posłał Swego syna, aby przez śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie odkupił grzeszną ludzkość.

21 Świątynia Al-Kaba w Mekce.
Islam Świątynia Al-Kaba w Mekce.

22 Mahomet

23 Urodził się około 570 roku w Mekce
Urodził się około 570 roku w Mekce . Kiedy dorósł , jako kupiec odbywał dalekie podróże handlowe , podczas których zetknął się z wyznawcami judaizmu i chrześcijanami. . Gdy Mahomet miał 40 lat ukazał mu się archanioł Gabriel . Oznajmił Mahometowi , że jedyny Bóg , Allach , wybrał go na proroka , który głosi światu prawdziwą religię. Tę nową wiarę prorok nazwał islamem.

24 2. Modlić się pięć razy dziennie. 3. Dawać jałmużnę ubogim .
Wyznawca islamu , czyli muzułmanin , miał wypełniać 5 obowiązków , nazwanych filarami islamu: 1. Publiczne głosić wyznanie wiary : „Nie ma Boga prócz Allacha , a Mahomet jest jego prorokiem ”. 2. Modlić się pięć razy dziennie. 3. Dawać jałmużnę ubogim . 4. Przez jeden miesiąc w roku codziennie pościć. 5. Przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki.

25 Koran

26 Koran- święta księga muzułmanów , która powstała w VII wieku
Koran- święta księga muzułmanów , która powstała w VII wieku . Po arabsku oznacza ,,recytacje ‘’ lub ,,czytanie’’. Znalazły się w niej przypisy religijne i pouczenia moralne , opowieści z życia proroka i ze Starego Testamentu.

27 KONIEC


Pobierz ppt "RELIGIE Kamil Ziller Marek Polipowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google