Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Michał Stós kl. VI c ISLAM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Michał Stós kl. VI c ISLAM."— Zapis prezentacji:

1 Michał Stós kl. VI c ISLAM

2 ISLAM – CZYM JEST? Islam - mahometanizm, religia muzułmanów, wiara w Allaha jako jedynego Boga i w jego proroka, Mahometa Termin Islam oznacza 'poddanie się woli Boga' od aslama 'poddać się'; muzułmanin. Jedna z 5 wielkich religii powszechnych, powstała w Arabii w VII w.

3 CZAS I MIEJSCE POWSTANIA
Mahomet, prorok i twórca islamu, żył w latach Urodził się w Mekce i zajmował się handlem do czasu, gdy zaczął twierdzić, że podczas kontemplacji doznał wizji i zaczął głosić zasady nowej religii. Przeciwnicy zmusili go jednak do ucieczki z Mekki do Medyny. Data tej ucieczki, zwanej hidżrą, przypadająca na 622 r. ery chrześcijańskiej, przyjęta została za pierwszy rok ery muzułmańskiej. Począwszy od niej liczone są kolejne lata islamskiego kalendarza.

4 TWÓRCA RELIGII Za twórcę, a zarazem ostatniego proroka islam uznaje Mahometa (Muhammada, wielu muzułmanów uważa, iż imienia proroka nie tłumaczy się na inne języki), Przed Mahometem Allah miał zesłać wielu innych proroków, wśród nich Adama, Abrahama (arab. Ibrahim), Mojżesza (arab. Musa) i Jezusa (arab. Isa). Islam jest uważany przez wyznawców za trzecią (po judaizmie i chrześcijaństwie) i ostateczną religię objawioną.

5 GŁÓWNE PRAWDY WIARY Wyznanie wiary – Jest jeden Bóg
Modlitwa – odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki (do 627 roku w stronę Jerozolimy) – dzieci i osoby chore mogą odmawiać 3 razy dziennie. Jałmużna – określoną część swego majątku, nie dochodu (najczęściej 2,5%) muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.. Post – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia Pielgrzymka do Mekki – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

6 KSIĘGA ŚWIĘTA Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

7 MIEJSCA ŚWIĘTE  Najważniejszym miejscem świętym dla Islamu jest Mekka. Jednak uważa się, że ich liczba waha się od 7 do ponad 100, w zależności od opinii różnych autorytetów Islamu, jak np. studnia Zamzam, wzgórza Safa i Marwa i góra Arafat.).

8 ŚWIĘTA • Początek roku – zwany jest "Dniem Odpuszczenia Win". Nie jest to święto obchodzone przez wszystkich muzułmanów, ponieważ tego święta nie ustanowił Mahomet. 21 marca (pierwszy dzień wiosny). • Aszura – najważniejsze święto imamickie. Aszura jest kulminacją miesiąca żałoby, który rozpoczyna się pierwszego dnia roku. • Hidżra – święto upamiętnia wywędrowanie Mahometa w 622 r. z Mekki do Medyny.

9 • Noc Poczęcia Proroka – na początku miesiąca radżab muzułmanie wspominają poczęcie proroka.
• Urodziny Proroka – narodzinom Mahometa towarzyszyły liczne cuda: ziemię rozjaśniło niezwykłe światło, rozbrzmiewały głosy z niebios, aniołowie rozpostarli swe skrzydła i zadrżały trony panujących. • Noc Wniebowstąpienia – święto upamiętniające nocną podróż i wniebowstąpienie. Rozpoczyna się 27 radżaba i jest jedną z „pięciu świętych nocy” w islamie. • Urodziny Ali ibn Abi Taliba – szyici świętują je 13 radżaba. • Noc Niewinności – święto odpuszczenia grzechów, obchodzone w nocy z 14 na 15 szabana. Wierni błagają Boga, by przebaczył ludzkości wszystkie grzechy popełnione w minionym roku.

10 • Ramadan (pers., tur. Ramazan) – miesiąc postu (jeden z pięciu filarów islamu), dziewiąty miesiąc księżycowego kalendarza muzułmańskiego, najświętszy w roku, ponieważ w tym czasie został objawiony Mahometowi pierwszy fragment Koranu. W ciągu tego miesiąca od wschodu do zachodu słońca dorosłym, zdrowym muzułmanom nie wolno jeść, pić, posługiwać się używkami, oddawać się podnieceniu seksualnemu. • Noc Mocy (Przeznaczenia) – należy do „pięciu świętych nocy” i najczęściej przypada w 27. noc ramadanu, kiedy objawionych zostało pięć pierwszych wersetów Koranu z 97. sury, pt. „Przeznaczenie”. • Święto Przerwania Postu (arab. Id al-Fitr, pers. Ejd-e Fetr, tur. Şeker Bayram) – jedno z najważniejszych, obchodzone na koniec ramadanu. W tym dniu dziękuje się Bogu za przetrwanie postu i przebaczenie wszystkich grzechów. • Święto – najważniejsze święto muzułmańskie, trwa cztery dni i jest związane z pielgrzymką do Mekki

11 Źródło: Słownik religii, Pasek Zbigniew, Przybył-Sadowska Elżbieta red.


Pobierz ppt "Michał Stós kl. VI c ISLAM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google