Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak formułować efektywne cele? Z. Korzeniewski przedstawia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak formułować efektywne cele? Z. Korzeniewski przedstawia."— Zapis prezentacji:

1 Jak formułować efektywne cele? Z. Korzeniewski przedstawia

2 Krok 1 Sformułuj cel jako konkretny rezultat, wybierając zwroty pozytywne i aktywne (jak ma być). Nie zaś jak proces lub - najgorzej- coś do unikania, antyinstrukcję!

3 Krok 2 Postaraj się, aby cel był wyraźny, precyzyjny, pojedynczy. Unikaj łączenia kilku spraw naraz. Wyraź ten cel tak prosto, jak to jest możliwe, niech każdy zainteresowany poda definicję realizacji tego celu (jak sam sobie to wyobraża).

4 Krok 3 Wybierz te cele, które mają faktycznie duże praktyczne znaczenie i są możliwe do realizacji w planowanym czasie (ale myśl pozytywnie!). Spróbuj połączyć planowane cele z ambicjami i ogólnie rozwojem zawodowym pracowników.

5 Krok 4 Pozwól, aby cele się zmieniały, jeżeli zmianie ulegną okoliczności. Stawiaj 4 do 6 celów na rok. Zadbaj o to, aby każdy dokładnie wiedział, o co chodzi.

6 Jak realizować efektywne cele? Należy zaplanować ścieżki dochodzenia do danego celu, etapy pośrednie. Można wykonać rysunek-mapkę. Opracować listę zadań, działań niezbędnych dla realizacji danego etapu.

7 Jak realizować efektywne cele? Określić terminy, wyznaczyć osoby odpowiedzialne i ustalić, jakie są niezbędne środki. Należy też nauczyć się traktować niepowodzenia jako lekcje, z której trzeba skorzystać, wyciągnąć wnioski, ewentualnie wprowadzić niezbędne korekty.

8 Cele a strategia Nieodłączony element zarządzania i kierowania. Strategia to kombinacja celów oraz metod ich osiągnięcia. Istnieje wiele definicji strategii. Np. M. E. Portera: „Kombinacja celów, do których firma zmierza i środków i środków (zasad postępowania), za pomocą których stara się do nich dojść (musi mieć dłuższy, liczony w latach horyzont czasowy).


Pobierz ppt "Jak formułować efektywne cele? Z. Korzeniewski przedstawia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google