Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Osiecznica położona jest w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Znajduje się 14 km na północny-zachód od Bolesławca, w powiecie bolesławieckim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Osiecznica położona jest w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Znajduje się 14 km na północny-zachód od Bolesławca, w powiecie bolesławieckim."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Osiecznica położona jest w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Znajduje się 14 km na północny-zachód od Bolesławca, w powiecie bolesławieckim. Magiczny i przyciągający turystów klimat Osiecznicy wywołuje położenie wśród Borów Dolnośląskich, a dokładniej Puszczy Bolesławiecko-Zgorzeleckiej.

4 Nie znamy dobrze początków wsi Osiecznica. Pierwsze informacje na jej temat pojawiają się dopiero około XIV wieku. Wcześniejsza nazwa Osiecznicy to Werhau. Według legendy miała ona pochodzić od wodospadu na Kwisie, zwanego diablą tamą.

5 W przeszłości Osiecznica była znaczącym ośrodkiem wytopu żelaza otrzymywanego z występujących w okolicy rud bagiennych. Sąsiedztwo olbrzymich lasów umożliwiało powstanie wielkich zakładów papierniczych i drzewnych. Dzięki bogatym złożom piasków szklarskich, w Osiecznicy mógł rozwijać się także przemysł mineralny.

6

7 Warte odnotowania jest to, że w Osiecznicy przy ul. Jodłowej nr 7 znajduje się dom, w którym urodził się światowej sławy geolog Abraham Werner. Był on profesorem Akademii Górniczej we Freibergu. Twórca europejskiej systematyki skał i minerałów opartej na ich cechach zewnętrznych. Dom Wernera jest dla miłośników i zbieraczy minerałów miejscem szczególnie wartym odwiedzenia. Dla uczczenia 250-lecia urodzin Wernera w 1999 r. na budynku została wmurowana tablica pamiątkowa z popiersiem sławnego geologa ufundowana przez geologów polskich i niemieckich. Abraham Gottlob Werner ( ) Dom Wernera Tablica pamiątkowa

8

9 Nie ulega wątpliwości, że najciekawszym zabytkiem Osiecznicy był niegdyś barokowy zamek, wzniesiony przez samego Giulio Simonettiego, architekta i budowniczego pochodzącego z Włoch, a na stałe osiedlonego w pobliskim Bolesławcu, gdzie pełnił funkcję miejskiego budowniczego i radnego. Zakończył on budowę w 1692 roku, otrzymując od dziedzica pokaźną zapłatę. Zamek wzniesiony został na planie prostokąta, miał jedno piętro, spadzisty dach, dwubiegunowe schody i niewielką wieżyczkę z dzwonem, usytuowaną w centrum obiektu. Pod nią umieszczono zegar skierowany w stronę folwarku. W połowie XIX wieku na spadzistym dachu z kolorowych dachówek ułożona była data ostatniego remontu – 1827 roku. Całość otaczał starodrzew stanowiący część parku położonego w pobliżu przełomu Kwisy.

10 W miejscu, gdzie wychodzą spod ziemi kwarcyty, przy ruinach dawnej papierni znajdował się wodospad, którego wysokość dochodziła do 16 stóp. Obecnie został on zniwelowany przez zalew. Kwisa tworzyła w tym miejscu malowniczy przełom, rozłożony pomiędzy stromymi wzniesieniami w okolicy dawnego dworu. To właśnie ten próg wodny uformowany przez naturę miejscowi nazwali przed wiekami Teufelswehr to jest Diabli Jaz, co później dało nazwę samej wzniesionej tu osadzie.

11 Przy folwarku znajdował się niegdyś kamienny obelisk, o odnalezienie którego możemy się obecnie pokusić. Umieszczono na nim inskrypcję mówiącą, że te zabudowania należą do Juliusza (Giulio) Simonnettiego rajcy, sędziego miejskiego i budowniczego z Bolesławca.

12 Flora okolic Osiecznicy jest bardzo urozmaicona. Występują tutaj m.in.: lipa krymska, modrzew europejski oraz dąb szypułkowy. Oprócz tego na terenach wokół Osiecznicy można spotkać bogate buczyny, jaworzyny i dąbrowy.

13 Fauna w okolicach Osiecznicy nie jest szczególnie urozmaicona. Wśród ptaków najbardziej widoczne, a zarazem najpożyteczniejsze są sikory, dzięcioły i kowaliki, które przez cały rok ograniczają liczebność owadów. Pomagają im w tym drobne ssaki przeszukujące ściółkę, które są znacznie liczniejsze od ptaków, choć prawie niezauważalne. Najwspanialszym ptakiem tamtejszej okolicy jest głuszec, który ma tam jedną z kilku ostoi w kraju.

14 Po rozmowie z jedną z mieszkanek Osiecznicy doszliśmy do wniosków, że: Mieszkańcom podoba się położenie (blisko lasów); Jest ona miejscowością rozwijającą się; Warto poprawić bezpieczeństwo na drogach; Mieszkańcom brakuje rozrywek typu: festyny, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci; Osiecznica jest miejscowością bezpieczną; Wśród mieszkańców Osiecznica postrzegana jest jako miejscowość nowoczesna i rozwijająca się.

15 1.A. Paczos, R. Karczewska, K. Wojciechowski, A. Mateusiak, P. Pietrzak Wędrówki po dolinie rzeki Kwisy; 2.M. Olczak, Z. Abramowicz Osiecznica i okolice; 3.K. Rowiński W dorzeczu rzeki Kwisy; 4.Internet.

16 Serdecznie dziękujemy: Pani mgr Ewie Przybylskiej Pani mgr Renacie Bajdan Pani Edycie Kozak i wszystkim, którzy nas wspierali …

17


Pobierz ppt "Osiecznica położona jest w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Znajduje się 14 km na północny-zachód od Bolesławca, w powiecie bolesławieckim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google