Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wieś Dąbrówka Dąbrówka jest położona w południowo-zachodniej części gminy Stryszów i jednocześnie w południowej, brzeżnej części Beskidu Małego. W krajobrazie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wieś Dąbrówka Dąbrówka jest położona w południowo-zachodniej części gminy Stryszów i jednocześnie w południowej, brzeżnej części Beskidu Małego. W krajobrazie."— Zapis prezentacji:

1 Wieś Dąbrówka Dąbrówka jest położona w południowo-zachodniej części gminy Stryszów i jednocześnie w południowej, brzeżnej części Beskidu Małego. W krajobrazie w dominują pasma wzniesień o słabo i średnio spadzistych zboczach, płaskich lub słabo zaokrąglonych wierzchowinach. Są one podzielone poprzecznymi dolinami. Na terenie wsi obszarem najniżej położonym jest ujście rzeki Stryszówki (292 m n.p.m.) a najwyższym wzniesieniem jest Góra Kurczyna (411 m n.p.m)

2 Widokowo jest to wyjątkowo malownicza okolica. Rozciągające się tu wzniesienia zajmują pola uprawne i łąki, a w południowej części wsi oraz w jarach rosną lasy mieszane. W słoneczne dni jej mieszkańcy oraz przyjezdni goście, z miejsc widokowych, mogą podziwiać panoramę Babiej Góry.

3 W przeszłości Dąbrówka była osadą wchodzącą w skład Księstwa Zatorskiego. Z Osta ł ówką tworzyły wspólną osadę w posiadaniu Strzałów z Sosnowic aż do pierwszej połowy XIII wieku.

4 W 1550r syn Janusza Strzały nabywa Dąbrówkę od Słupskich. W1570 r. dziedziczą ją Jan i Grzegorz Strzałowie W ich posiadaniu znajduje się ona do roku1618,by po przejściu do rąk Paszkowskich, Reynekierów i Wilkowskich stać się odrębną własnością i posiadłością.

5 Dzisiaj wieś składa się z kilku przysiółków: Ostałowy, Na Pagórku, Wielkiego Pola, Rdzawki i Role. Jej mieszkańcy mieszkają w jednorodzinnych domach o podniesionym standardzie, położonych w miejscach atrakcyjnych widokowo.

6 Przysiółki wsi Miejsce, gdzie zbudowana jest nasza szkoła i całe osiedle dawno nazywano,,Lejkówką', ponieważ przed wielu laty w tym miejscu rozciągały się poła uprawne. Po jesiennych deszczach i wiosennych roztopach na połach tworzyły się zapadliska, w które dla wyrównania gospodarze wsypywali kamienie, śmieci i ziemię. Te zapadliska nazywano,,lejami'' stąd nazwa przysiółka,,Lejkówką ''. Obecnie mieszkańcy osiedla używają nazwy,,Osiedle słoneczne''.

7 Lejkówka- Osiedle słoneczne.

8 Poddział – jego nazwa prawdopodobnie wiąże się z działem wodnym, który przebiega grzbietem wzniesienia.

9 Pagórek- to mały przysiółek położony na szczycie pagórka.

10 Rola- miejsce, gdzie bardzo dawno temu rozciągały się pola-role; stąd nazwa.

11 Srokówka- teren ten może był miejscem, które w szczególny sposób ulubiły sobie sroki.

12 Dąbrówka z wioski typowo rolniczej staje się osadą, w której powoli rozwija się turystyka. W dużym stopniu do aktualnego wyglądu wsi przyczyniła się, rozpoczęta w 1987 r budowa zbiornika w Świnnej Porębie. Wszystkich chętnych bardzo serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszych okolic. Zachęcamy do rowerowych wycieczek Bursztynowym szlakiem. Gwarantujemy przyjemny wypoczynek i nie zapomniane wrażenia estetyczne

13 Życzymy miłego wypoczynku na łonie przyrody!


Pobierz ppt "Wieś Dąbrówka Dąbrówka jest położona w południowo-zachodniej części gminy Stryszów i jednocześnie w południowej, brzeżnej części Beskidu Małego. W krajobrazie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google