Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wycieczka rowerowa szlakami Żerkowsko-Czeszewskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wycieczka rowerowa szlakami Żerkowsko-Czeszewskiego"— Zapis prezentacji:

1 Wycieczka rowerowa szlakami Żerkowsko-Czeszewskiego
Parku Krajobrazowego.

2 Dlaczego warto udać się do Żerkowsko-Czeszewskiego PK ?
Teren parku leży w dorzeczu Warty i odwadniają go rzeki Warta, Miłosławka i Lutynia. Rzeki te na terasie zalewowej utworzyły liczne, niezwykle malownicze starorzecza. Urozmaicona rzeźba powierzchni Parku jest wynikiem działalności lodowca, który podczas ostatniego zlodowacenia osiągnął tu południowy kraniec swego zasięgu. Z wzniesień wysoko ponad doliną Warty, rozciągają się wspaniałe widoki na odległe lasy, wsie i dwory. W południowej części parku przeważają monokultury sosnowe, wprowadzone na uboższych siedliskach, natomiast leżące w części środkowej i północnej tzw. lasy czeszewskie należą do najpiękniejszych i najbardziej interesujących obszarów leśnych Wielkopolski. W parku, gniazdują m. in. bielik, bocian czarny, kormoran, czapla siwa, żuraw, perkoz rdzawo szyi, gęgawa, dzięcioł średni. Do szczególnej sławy tych ziem przyczynił się pobyt w Śmiełowie Adama Mickiewicza w 1831 roku. To tutaj, urzeczony pięknem tych okolic, Mickiewicz napisał prawdopodobnie pierwsze strofy "Pana Tadeusza". W Śmiełowie znajduje się muzeum tego pisarza.

3 Trasa wycieczki jest zaznaczona czerwoną linią
Trasa wycieczki jest zaznaczona czerwoną linią. Początek w Miłosławiu, koniec w pałacu w Śmiełowie.

4 Miłosław-początek Wycieczka zacznie się około godz. 9:00. Zbiórka na rynku w Miłosławiu. W mieście zaplanowane jest zwiedzanie ciekawych zabytków m.in. : Kościół ewangelicki Pałac Browar

5 Mikuszewo Po zakończeniu zwiedzania Miłosławia, czyli około godziny 9:45 przejazd do Mikuszewa odcinkiem o długości 6km. Dojazd na miejsce o około 10:20. Jezioro na trasie Miłosław-Mikuszewo. Po 20 min odpoczynku o godz. 10:40 wyjazd z Mikuszewa. Dwór księcia Bernharda w Mikuszewie

6 Rezerwat Dwunastak Przyjazd na miejsce odcinkiem o długości 3km o godz. 11:00. Pobyt do godz. 11:30. Rezerwat Dwunastak został utworzony w 1959 roku w celu ochrony fragmentu grądu niskiego, łęgu i lasu mieszanego o cechach zespołów naturalnych dla potrzeb naukowych i dydaktycznych.

7 Czeszewo Kościół pw. św. Mikołaja w Czeszewie
Zasileni nową energią po pobycie w rezerwacie przejazd do Czeszewa. Długość odcinka 2,5km. Dojazd na godz. 11:45. Na miejscu zwiedzanie: Kościół pw. św. Mikołaja w Czeszewie Dwór Po zakończeniu zwiedzania posiłek o godz. 13:00. Po zakończeniu zwiedzania o godz 12:15 wyjazd do Dębna. Przejazd przez Orzechowo. W Orzechowie o 12:30 posiłek.

8 Trasa Czeszewo-Dębno Na odcinku o długości 6,5km rozciąga się wspaniały widok na koryto rzeki Warty. Planowany czas przejazdu odcinkiem ok. 30 min. Planowany czas przejazdu odcinkiem ok. 30 min.

9 Dębno Dojazd do Dębna około godz. 13:30. Na miejscu przepłyniemy rzekę Wartę promem. Widok z promu. Widok z promu. Prom. Po przekroczeniu rzeki dalsza podróż. Następny cel-Żerków. Czeka na nas całe 11km jazdy. Planowany czas przejazdu 30 min.

10 LGÓW Zanim jednak wjedziemy do Żerkowa wcześniej skręcimy w kierunku Lgowa. Znajduje się tam piękny drewniany kościół pw. Narodzenia NMP zbudowano najprawdopodobniej w 2 połowie XVI wieku.  Zanim jednak wjedziemy do Żerkowa wcześniej skręcimy w kierunku Lgowa. Znajduje się tam piękny drewniany kościół pw. Narodzenia NMP zbudowano najprawdopodobniej w 2 połowie XVI wieku. 

11 Żerków Wieża w Żerkowie.
Na miejsce dojedziemy około godz. 14:45. Na rynku w Żerkowie zebranie sił i czas wolny dla uczestników wycieczki. Na miejsce dojedziemy około godz. 14:45. Rynek. Pomnik poległych za Ojczyznę. Kościół św. Stanisława

12 Żerków-punkt widokowy
Po odpoczynku o godzinie 16:00 wyjazd z miasta i przejazd na punkt widokowy na Łysej Górze. Odcinek krótki niespełna 1km. Piękna panorama Szwajcarii Żerkowskiej. Piękna panorama Szwajcarii Żerkowskiej.

13 Śmiełów Po nacieszeniu wzroku widokami Szwajcarii Żerkowskiej, zjazd z górki i długa prosta do pałacu w Śmiełowie. Czas przybycia około godz. 16:30. Na miejscu posiłek, zwiedzanie muzeum oraz zakończenie wycieczki około godz. 18:30 – 19:00. Park w Śmiełowie. Pałac w Śmiełowie. Widok z lotu ptaka. Widok z lotu ptaka.

14 KONIEC Dziękuję za uwagę. Plan wycieczki przygotował Michał Molenda z Publicznego Samorządnego Gimnazjum im. Kazimierza III Wielkiego w Pyzdrach.


Pobierz ppt "Wycieczka rowerowa szlakami Żerkowsko-Czeszewskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google