Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Paulina Pluta uczennica klasy I gimnazjum w Skrzydlowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Paulina Pluta uczennica klasy I gimnazjum w Skrzydlowie."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Paulina Pluta uczennica klasy I gimnazjum w Skrzydlowie

2 Położenie Skrzydlów Śladami Reszków Spuścizna po Janie Myśliwskie hobby Jana Reszkowy park Kaplica dworska Stadnina Przydrożne kapliczki Rekreacja nad Wartą Miejsce do zabawy i rozrywki

3 Moja mała ojczyzna - Skrzydlów

4 Skrzydlów to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Kłomnice. Pomimo, że jest to niewielka miejscowość, to ze względu na ciekawe położenie w dorzeczu Warty oraz spuściźnie po słynnej rodzinie Reszke jest godna odwiedzenia.

5 Mało kto wie, że w II połowie XIX w. świat zachwycał się niezwykłymi talentami operowymi trójki niezwykłego rodzeństwa. Byli to: Józefina, Jan i Edward Reszkowie. Występowali oni na deskach największych scen operowych świata sławiąc imię Polski nieobecnej wtedy na mapie Europy.

6 Jan Reszke miał dwie pasje. Kochał muzykę i konie. Jego siostra Emilia osiadła na stałe w Borownie dlatego śpiewak zakupił posiadłość w położonym niedaleko Skrzydlowie. Wybudował tam okazały dwór oraz założył stadninę koni wyścigowych, głównie arabów.

7 Jan Reszke uwielbiał konne przejażdżki oraz wystawne polowania w pobliskich lasach. Zapraszał na nie wybitnych Polaków. Specjalnie dla gości został sprowadzony dworek z Anglii zwany przez mieszkańców angielskim lub zielonym.

8 Dworek położony jest w parku. Za czasów swej świetności zachwycał harmonią i pięknem oraz różnorodną roślinnością. Jan sprowadził do niego wiele rzadkich gatunków drzew.

9 Najstarszym obiektem w parku jest kaplica dworska wybudowana przez ówczesnego właściciela Jana Zielonkę 1830r. Powstała ona na planie ośmioboku. Obecnie niestety jest zaniedbana i zniszczona.

10 W miejscu gdzie Jan Reszke stworzył swoją stadninę koni po II wojnie światowej powstała Państwowa Stadnina Koni. Niestety w 1994 została ona zlikwidowana.

11 Charakterystycznym elementem Skrzydlowa jest przydrożna kapliczka stojąca na rozdrożu dróg prowadzących do Garnka, Krasic, Rzerzęczyc i Mstowa. Została ona wybudowana przez Jana Reszke. W centrum wsi stoi natomiast kapliczka wybudowana przez mieszkańców Skrzydlowa.

12 Skrzydlów położony jest nad rzeką Wartą, co sprawia, że jest miejscowością o dużych walorach rekreacyjnych. Niedawno wybudowano plażę z boiskiem do siatkówki. Atrakcją są organizowane spływy kajakowe wzdłuż rzeki Warty.

13 W Skrzydlowie znajdują się place zabaw dla najmłodszych oraz niedawno powstałe boisko wielofunkcyjne dla miłośników sportu.

14 Śladami Reszków Krzysztof Wójcik Zdjęcia mojego autorstwa oraz archiwalne

15


Pobierz ppt "Autor: Paulina Pluta uczennica klasy I gimnazjum w Skrzydlowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google