Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RADOM I JEGO GENEZA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RADOM I JEGO GENEZA."— Zapis prezentacji:

1 RADOM I JEGO GENEZA

2 Radom znajduje się w Polsce centralnej, nad brzegami rzeki Mlecznej
Radom znajduje się w Polsce centralnej, nad brzegami rzeki Mlecznej. Legenda głosi, że nazwa miasta pochodzi od zdania ,,Rad dom bym tu zbudował, wypowiedzianego niegdyś przez oczarowanego osadą przybysza..

3 Tak naprawdę nazwa "Radom" - pochodzi od imienia dawnego właściciela - Radomira

4 Wiadomo, że osada istniała tutaj już około ósmego wieku
Wiadomo, że osada istniała tutaj już około ósmego wieku. W X wzniesiono na miejscu Starego Miasta gród obronny.

5 W XIV wieku Kazimierz Wielki lokował Radom na prawie niemieckim
W XIV wieku Kazimierz Wielki lokował Radom na prawie niemieckim. Władca ufundował też mury miejskie, ratusz, zamek królewski i kościół farny.

6 MURY ZAMKU

7 RATUSZ

8 WIDOK NA ZAMEK

9 Kościół farny św. Jana

10 W tym też stuleciu Radom stał się areną ważnych wydarzeń dziejowych
W tym też stuleciu Radom stał się areną ważnych wydarzeń dziejowych. To na sejmie w Radomiu obwołano Jadwigę królową Polski. W 1401 roku zawarto tutaj unię wileńsko-radomską z Litwą, natomiast w 1489 roku wielki mistrz krzyżacki złożył na radomskim zamku hołd lenny Kazimierzowi Jagiellończykowi

11 W 1505 w mieście tym uchwalono słynną konstytucję "Nihil novi"
W 1505 w mieście tym uchwalono słynną konstytucję "Nihil novi". W XVII wieku Radom spustoszyli Szwedzi. Okres rozwoju miasta przypadł na XIX wiek, kiedy to miasto stało się stolicą dużej guberni radomskiej.

12 Jednym z najważniejszych zabytków Radomia jest wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego Zamek Królewski. Niestety, w ciągu wieków popadł on w ruinę, jednak zachowały Siudo naszych czasów interesujące pozostałości, między innymi dwie kondygnacje (w tym piwnice Domu Wielkiego).

13 Sercem dawnego miasta jest Rynek
Sercem dawnego miasta jest Rynek. Zobaczymy przy nim między innymi zabytkowy ratusz. W Domu Gąski i Esterki - uroczych, odnowionych kamienicach znajdziemy Muzeum Sztuki Współczesnej

14 Pod numerem jedenastym znajduje się przy Rynku Kolegium Pijarów
Pod numerem jedenastym znajduje się przy Rynku Kolegium Pijarów. Jako część Kolegium zachował się fragment średniowiecznych Murów Miejskich. Obecnie w Kolegium mieści się Muzeum Jacka Malczewskiego

15 Nieopodal znajdziemy najstarszy radomski kościół, pod wezwaniem św
Nieopodal znajdziemy najstarszy radomski kościół, pod wezwaniem św. Wacława. Pochodzi on najprawdopodobniej z XIII wieku.

16 W centrum miasta będziemy mogli obejrzeć także wspaniałą, neogotycką katedrę pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny. Katedrę wybudowano na przełomie XIX i XX wieku.

17 Cennym zabytkiem jest piętnastowieczny, gotycki klasztor Bernardynów
Cennym zabytkiem jest piętnastowieczny, gotycki klasztor Bernardynów. W skąd kompleksu wchodzi między innymi kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i unikalna klasztorna kuchnia.

18 Jednym z najciekawszych centrów kulturalnych Radomia jest Stara Elektrownia. W dawnych budynkach pierwszej w Kongresówce elektrowni urządzono centrum sztuki nowoczesnej.

19 Jeśli będziemy mieli ochotę odpocząć od miejskiego zgiełku, nie będziemy wcale musieli opuszczać granic miasta. Blisko centrum znajduje się bowiem grodzisko Piotrówka..

20 Tereny zielone pozostałe po wznoszącym się tutaj w średniowieczu grodzie stanowią dzisiaj jedno z ulubionych miejsc spaceru Radomian i zwiedzających miasto turystów

21

22 Miłe chwile od trudów dnia codziennego można spędzić również w muzeum wsi radomskiej. Znajduje się tam dużo ciekawych obiektów, przypominających nam jak żyli i mieszkali mieszkańcy naszego miasta i wsi

23

24

25

26

27 KONIEC Prezentację wykonała Wiktoria Kopaczewska
z klasy Vd ze szkoły podstawowej nr 15 imienia Władysława Syrokomli w Radomiu


Pobierz ppt "RADOM I JEGO GENEZA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google