Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.Co to jest park narodowy? 2.Położenie i kilka słów o Ojcowskim Parku Narodowym 3.Logo parku 4.Skały i jaskinie 5.Flora parku 6.Fauna parku 7.Zabytki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1.Co to jest park narodowy? 2.Położenie i kilka słów o Ojcowskim Parku Narodowym 3.Logo parku 4.Skały i jaskinie 5.Flora parku 6.Fauna parku 7.Zabytki."— Zapis prezentacji:

1

2

3 1.Co to jest park narodowy? 2.Położenie i kilka słów o Ojcowskim Parku Narodowym 3.Logo parku 4.Skały i jaskinie 5.Flora parku 6.Fauna parku 7.Zabytki na terenie parku

4 Park narodowy to obszar chroniony o bardzo dużej powierzchni (nie mniejszej niż 1000 ha), na którym zagrożone gatunki roślin i zwierząt mogą przetrwać w swoim naturalnym środowisku.

5 *Znajduje się on w Polsce południowej, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. *Obejmuje część Wyżyny Krakowsko –Częstochowskiej. *Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku. *Jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. *To najmniejszy z polskich parków narodowych.

6

7

8

9 *Maczuga Herkulesa

10 *Igła Deotymy

11 *Brama Krakowska

12 * Jaskinia Łokietka Brama wejściowaKominek Korytarz boczny Wąski przesmyk

13 Stalagmit zwany lwem Kotły wirowe Stalaktyty makaronowe Otwór wejściowy

14 Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego rośnie około 1000 gatunków roślin naczyniowych, 160 gatunków mchów i mnóstwo grzybów. Do roślin rosnących w Ojcowskim Parku Narodowym zaliczamy: *Obuwik pospolity jest objęty ścisłą ochroną, należy do storczykowatych.

15 *Paproć języcznik zwyczajny – jest objęta ochroną gatunkową.

16 *Brzoza ojcowska – występuje licznie w Ojcowskim Parku Narodowym.

17 W parku większą część powierzchni porastają lasy. Sosna zwyczajna Buk zwyczajny

18 * Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego żyje około 5500 gatunków zwierząt. Orzesznica Borsuk

19 Gronostaj Pluszcz Zimorodek Nietoperz

20 Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego możemy podziwiać takie zabytki jak: *Kaplica na wodzie pod wezwaniem św. Józefa Robotnika to zabytkowy drewniany obiekt sakralny znajdujący się w Ojcowie.

21 *Zamek Pieskowa Skała

22

23 *Ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie Zamek w Ojcowie – położony jest w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny.

24

25 Gwiaździńska Natalia kl. II G


Pobierz ppt "1.Co to jest park narodowy? 2.Położenie i kilka słów o Ojcowskim Parku Narodowym 3.Logo parku 4.Skały i jaskinie 5.Flora parku 6.Fauna parku 7.Zabytki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google