Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bursztyn Bałtycki … Bursztynem bałtyckim interesujemy się wszyscy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bursztyn Bałtycki … Bursztynem bałtyckim interesujemy się wszyscy."— Zapis prezentacji:

1 Bursztyn Bałtycki … Bursztynem bałtyckim interesujemy się wszyscy.
Dla większości Czytelników jest to miła pamiątka z wakacji na Wybrzeżu. Dla archeologów i historyków jest on towarzyszem, z którego od tysiącleci wyrabiano ozdoby i dzieła sztuki. Geochemicy i geologowie badają wciąż niedostatecznie określony jego skład chemiczny.

2 Bursztyn w Mitologii W mitologii greckiej pochodzenie bursztynu związane jest z wodą. Helios, bóg Słońca, każdego dnia wyruszał w swoim powozie na niebo, obwożąc po nim olbrzymie, ogniste Słońce, aby na Ziemię zawitał dzień. Jego syn, Faeton, uprosił aby mu pozwolono choć raz pełnić rolę ojca. Wyruszył w drogę; jednak będąc niewprawnym a porywczym, nie utrzymał rumaków na wyznaczonym kursie i zbliżył się zanadto do Ziemi. Góry zaczęły płonąć, zaś mieszkańcy Afryki wtedy właśnie stali się czarni; wody wyparowały i utworzyły się wielkie pustynie. Aby wstrzymać pożogę, Zeus zmuszony był strącić Faetona piorunem w rzekę Eridan. Siostry Faetona, Heliady, nimfy śmiertelne, tak rozpaczliwie opłakiwały jego śmierć, że przejęci współczuciem bogowie przeistoczyli je w topole. To właśnie złote łzy Heliad, zatopione w Eridanie, stały się bursztynem.

3 Bursztynki

4 Istnieją różne rodzaje bursztynów :
+ Bursztyn Dominikański + Bursztyn Meksykański + Bursztyn Libański + Bursztyn Bałtycki

5 Inkluzja w bursztynie

6 Światowa stolica bursztynu
Światową stolicą bursztynu jest Gdańsk . Istnieją różne muzea . Wkład Gdańska polega na poznaniu inkluzji zwierząt w bursztynie . Nazwa Gdańsk pojawia się niemal zawsze , gdy tylko mowa o bursztynie, jego pochodzeniu i inkluzjach.

7 Zielona brama w Gdańsku - do roku 1945 główna siedziba Państwowego Muzeum Przyrodniczego i Archeologicznego.

8 Bursztyn w biżuterii

9 Bursztyn przeświecający - w
Bursztyn bałtycki charakteryzuje się dużą ilością odmian, od nie przeźroczystych po zupełnie klarowne oraz od białych przez słoneczno żółte do zupełnie ciemnych – koniakowych. Bursztyn  przeźroczysty - posiada budowę warstwową. Nie ma w nim pęcherzyków gazu lub występują pojedyncze, dość duże.Barwa bursztynu przezroczystego jest od jasnożółtej do ciemnożółtej. Bursztyn  przeświecający - w Bursztyn … * Bursztyn bałtycki charakteryzuje się dużą ilością odmian, od nie przeźroczystych po zupełnie klarowne oraz od białych przez słoneczno żółte do zupełnie ciemnych - koniakowych. * Bursztyn  przeźroczysty - posiada budowę warstwową. Nie ma w nim pęcherzyków gazu lub występują pojedyncze, dość duże . Barwa bursztynu przezroczystego jest od jasnożółtej do ciemnożółtej. * Bursztyn  przeświecający - w którym fragmenty zawierają duże skupienia pęcherzyków gazu powodujące zmętnienia. Barwa bursztynu obejmuje gamę odcieni żółci. * Bursztyn nieprzezroczysty żółty - posiada litą strukturę. Barwa bursztynu obejmuje całą gamę odcieni żółci i beżu. * Bursztyn nieprzezroczysty biały - liczba pęcherzyków gazu dochodzi do w1 mm², struktura wewnętrzna ma charakter porowaty (piany stałej). Barwa bursztynu jest biała, czasem niebieskawa. * Prawdziwy, ale nienaturalny - bursztyn prawdziwy (albo poprawiany), często nie jest już naturalnym. Jest to bursztyn noszący znamiona procesów obróbki . Bursztyn może być poddawany obróbce  termicznej w autoklawach, która zmienia jego barwę i stopień przezroczystości.

10 Dziękuję za uwagę ; ) Prezentację przygotowały : Karolina Brzezińska, Gosia Choduń oraz Natalia Chojna :D Akademia Młodych Noblistów


Pobierz ppt "Bursztyn Bałtycki … Bursztynem bałtyckim interesujemy się wszyscy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google