Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obieg wody w przyrodzie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obieg wody w przyrodzie"— Zapis prezentacji:

1 Obieg wody w przyrodzie
Przygotowała : Maja Wilhelms Kl. 3b

2 Słońce ogrzewa wodę , która zamienia się w parę wodną i unosi w górę
Słońce ogrzewa wodę , która zamienia się w parę wodną i unosi w górę . Para ta robi się coraz zimniejsza i zamienia w małe , lekkie kropelki tworząc chmury.

3 Rośliny wydalają tyle pary wodnej , że tworzą się ogromne chmury
Rośliny wydalają tyle pary wodnej , że tworzą się ogromne chmury . Dzieje się to najintensywniej wraz ze wschodem słońca

4 Deszcz powstaje gdy łączące się kropelki chmury na wskutek wzajemnych zderzeń są na tyle duże, aby pokonać opór powietrza i spaść na Ziemie. Na kropelkę wody w powietrzu bowiem działają dwie siły: ciężkości i oporu powietrza.

5 Deszcz, który zalicza się do opadów atmosferycznych powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej jaka ma miejsce między powierzchnią ziemi, a atmosferą ziemską. Aby mógł powstać deszcz, to najpierw muszą wytworzyć się odpowiednie ilości chmur. Te zaś powstają w wyniku procesu parowania. Wraz ze strumieniami ciepłego powietrza do atmosfery unosi się para wodna, która w wyniku spadku temperatury ulega kondensacji. Innymi słowy przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły.

6 W atmosferze woda występuje również w postaci płatków śniegu bądź lodowych kryształków w chmurach, na ziemi pojawia się jako pokrywa śnieżna i lodowa. Lód może stanowić składową część środowiska tworząc góry lodowe i pola lodowe na oceanach jak również pokrywę lodową jezior, potoków, rzek. Wzajemne oddziaływanie pomiędzy lodem, globem ziemskim, morzami i atmosferą nigdy nie ustaje.

7 Śnieg – opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną o niewielkiej gęstości także zwaną śniegiem .Śnieg powstaje, gdy w chmurach para wodna krystalizuje się , tworząc kryształy lodu . Płatek śniegu to struktura kryształów śniegu, mogąca mieć do kilku centymetrów. Czasem określa się tak samo również pojedyncze kryształki.

8

9


Pobierz ppt "Obieg wody w przyrodzie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google