Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzdatnianie wody.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzdatnianie wody."— Zapis prezentacji:

1 Uzdatnianie wody

2 Czym jest uzdatnianie wody?
Uzdatnianie wody to proces polegający na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości wymaganego dla danego zastosowania.

3 Sposoby na oczyszczenie wody:
Sposoby mechaniczne Sposoby biologiczne Sposoby chemiczne

4 Sposoby mechaniczne: Proces cedzenia: duże ciała pływające wskutek swej wielkości są zatrzymywane na kratach lub na sitach, na tej samej zasadzie pracują również filtry piaskowe. proces wznoszenia (flotacji): wskutek mniejszej gęstości niż woda substancje wypływają na powierzchnię wody, np. w odtłuszczaczach, w komorach wstępnego napowietrzania. proces sedymentacji: wskutek większej gęstości niż ścieki ciała stałe opadają na dno osadników.

5 Sposoby biologiczne: Do oczyszczania ścieków wykorzystuje się aktywność przyrody ożywionej: a) w środowisku naturalnym gleby lub w stawach i jeziorach. b) w środowisku sztucznie wytworzonym w złożach biologicznych, w komorach osadu czynnego lub w komorach fermentacji ścieków.

6 Sposoby chemiczne: Dodawanie chemikaliów wytwarzających kłaczki przyśpiesza sedymentację zawiesin lub niszczy bakterie (chlor).

7 Do czego uzdatnia się wodę?
Wodę uzdatnia się dla potrzeb komunalnych (woda wodociągowa, woda pitna), przemysłu (woda przemysłowa, w szczególności spożywczego), medycyny i farmacji.

8 KONIEC 


Pobierz ppt "Uzdatnianie wody."

Podobne prezentacje


Reklamy Google