Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAJWYBITNIEJSI POLSCY PISARZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAJWYBITNIEJSI POLSCY PISARZE"— Zapis prezentacji:

1 NAJWYBITNIEJSI POLSCY PISARZE

2 Urodził się w Żmerynce na Ukrainie
Urodził się w Żmerynce na Ukrainie . Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Z zawodu był adwokatem, ale zajmował się przede wszystkim twórczością literacką. Najbardziej znane są jego wiersze dla dzieci. Pisał również i dla dorosłych. Jest autorem wielu zabawnych wierszy dla dzieci np. ,,Kaczka Dziwaczka’’ , ,,Samochwała’’ , ,, Na straganie’’. Napisał także serię powieści, których głównym bohaterem jest profesor- Ambroży Kleks. Jan Brzechwa ( )

3 Kornel Makuszyński (1884-1953)
Urodził się w Stryju. Był powieściopisarzem i poetą, autorem książek dla dzieci i dorosłych. Studiował filologię polską i romańską na Uniwersytecie Lwowskim, a w latach studiował w Paryżu. Do młodzieży adresował powieści: ,,O dwóch takich, co ukradli księżyc’’ , ,,Przyjaciel wesołego djabła’’ , ,,Panna z mokrą głową’’ , ,,Awantura o Basię’’ , ,, Szatan z siódmej klasy’’ , ,,Szaleństwa panny Ewy’’. Dla dzieci napisał ,, Przygody Koziołka Matołka’’, ,,O wawelski smoku’’. Kornel Makuszyński ( )

4 Urodził się w Zaosiu koło Nowogródka
Urodził się w Zaosiu koło Nowogródka. Należał do Towarzystwa Filomatów oraz Filaretów i z tego powodu został osadzony w więzieniu. Następnie został zesłany do Rosji. Napisał wiele wybitnych utworów takich jak ,,Pan Tadeusz’’, ,,Dziady’’, ,,Przyjaciele’’, ,,Świtezianka’’. Adam Mickiewicz ( )

5 Henryk Sienkiewicz (1846-1916)
Urodził się w Woli Okszejskiej na Podlasiu. Pozostawił po sobie bardzo różnorodną spuściznę literacką: nowele, powieści historyczne, obyczajowe oraz podróżniczo przygodową. Największym osiągnięciem pisarza było otrzymanie w 1905 roku Nagrody Nobla za powieść: Quo vadis. Kolejne pokolenia Polaków najbardziej cenią Trylogię: ,,Ogniem i mieczem’’, ,,Potop’’, ,,Pan Wołodyjowski’’. Henryk Sienkiewicz ( )

6 Urodził się w Szetejniach na Litwie
Urodził się w Szetejniach na Litwie. Był poetą, eseistą, tłumaczem, historykiem literatury. W 1980 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Do 1980 roku jego utwory nie były publikowane w Polsce. Twórczość Miłosza cechuje etyczne spojrzenie na współczesny świat i kulturę, łączenie różnych tradycji literackich i kulturowych. Najbardziej znane utwory to: ,,Traktat poetycki’’, ,,Traktat moralny’’, ,,Zniewolony umysł’’, ,, Rodzinna Europa’’. Czesław Miłosz ( )

7 Urodził się w Sycynie w rodzinie szlacheckiej
Urodził się w Sycynie w rodzinie szlacheckiej. Wiele lat spędził na dworze królewskim i te lata stanowiły najbardziej wszechstronny okres jego twórczości. W 1571 roku porzucił dwór i osiadł w rodzinnym Czarnolesie. Jest autorem ,,Pieśni’’, ,,Fraszek’’ oraz cyklu 19 ,,Trenów’’ napisanego po tragicznej śmierci córki Urszuli. Tworzył w okresie renesansu. Jan Kochanowski ( )

8 Julian Tuwim był poetą wszechstronnym- pisał satyryczne teksty dla kabaretów, przepiękne liryki miłosne, wiersze patriotyczne i utwory dla dzieci. Każdy z nas zna cudowne, pełne humoru wiersze: ,,Lokomotywa’’, ,,Ptasie radio’’, ,,Zosia Samosia’’, ,, Pan Hilary’’ czy ,,Słoń Trąbalski’’. W czasie ll wojny światowej przebywał na emigracji gdzie pisał poemat o swej ojczyźnie, zatytułowany ,,Kwiaty polskie’’. Julian Tuwim ( )

9 Urodził się w Dubiecku, niedaleko Sanoka, w rodzinie zubożałej arystokracji. W wieku 31 lat został biskupem warmińskim. Pisał żartobliwe poematy: Myszeida, Monachomachia i Satyry. W swoich utworach literackich piętnował sarmacką ciemnotę, egoizm, pijaństwo. W dorobku pisarza znalazła się pierwsza polska powieść pt. ,,Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki’’ oraz l i ll tom następnej, zatytułowanej ,,Pan Podstoli’’. Ignacy Krasicki ( )

10 Laureaci literackiej Nagrody Nobla.
Henryk Sienkiewicz-W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za powieść ,,Quo vadis’’. Władysław Stanisław Reymont-W 1924 roku otzrymał Nagrodę Nobla za czterotomową epopeję chłopską pt. ,,Chłopi’’ Czesław Miłosz-W 1980 roku otrzymał Nagrodę Nobla za twórczość w języku polskim. Otrzymał tytuł ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata’’. Wisława Szymborska-W 1997 roku otrzymała Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał ,,za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości’’.


Pobierz ppt "NAJWYBITNIEJSI POLSCY PISARZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google