Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz: Życie i twórczość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz: Życie i twórczość"— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz: Życie i twórczość
Sebastian Koza & Patryk Kurowski

2 Dzieciństwo Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej. Pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 9 roku życia mieszkał w Warszawie.

3 Studia W latach studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a do 1871 roku uczył się także w Szkole Głównej na Wydziale Filologiczno-Historycznym.

4 Praca W latach pracował jako reporter i felietonista, był współwłaścicielem dwutygodnika Niwa, redaktorem dziennika Słowo. W latach jako korespondent Gazety Polskiej przebywał w Ameryce Północnej,

5 Podróże W 1886 roku odbył podróż Turcji, Aten i Włoch, następnie do Hiszpanii, a w 1890 roku udał się na wyprawę myśliwską do Tanzanii.

6 Oblęgorek Na 25-lecie pracy twórczej, czyli w 1900 roku otrzymał od narodu dwór w Oblęgorku pod Kielcami

7 Działalność Sienkiewicz był inicjatorem ufundowania pomnika A. Mickiewicza w Warszawie, współorganizatorem Kasy im. Mianowskiego oraz prezesem Warszawskiej Kasy Przezorności dla Literatów i Dziennikarzy ( ).

8 W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za powieść Quo vadis.
Nagroda Nobla W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za powieść Quo vadis.

9 I Wojna Światowa Po wybuchu I wojny światowej udał się do Szwajcarii, organizując w Vevey Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

10 Śmierć: Sienkiewicz zmarł 15 XI w Vevey. W 1924 miało miejsce uroczyste sprowadzenie prochów pisarza do Polski, a  27 X 1924 nastąpił ponowny pogrzeb Sienkiewicza w katedrze św. Jana w Warszawie

11 Wielkie Dzieła: nowele
1873 Humoreski z teki Worszyłły Stary sługa Hania Selim Mirza Szkice węglem Janko Muzykant Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela Niewola tatarska Bartek Zwycięzca Jamioł Nowele amerykańskie: Za chlebem - na jej podstawie powstało libretto do opery Konstantego Gorskiego Orso Latarnik Sachem Wspomnienie z Maripozy

12 Wielkie Dzieła: Powieści
1872 Na marne Trylogia: Ogniem i mieczem Potop Pan Wołodyjowski Bez dogmatu Rodzina Połanieckich Quo vadis Krzyżacy Na polu chwały Wiry W pustyni i w puszczy Rękopis – „Krzyżacy”

13 Koniec Źródła: Wikipedia


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz: Życie i twórczość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google