Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kim był Kornel Makuszyński!?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kim był Kornel Makuszyński!?"— Zapis prezentacji:

1 Kim był Kornel Makuszyński!?
Prezentacja Gabrieli Piekary

2 Był powiesciopisarzem,felietonistą,autorem książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszą jego książką dla dzieci był Szewc Kopytko i kaczor Kwak.Jego książki cieszą się ogromną popularnością. Uczą czytelników patrzeć na życie z uśmiechem,radością i przymrużeniem oka. Autor uczy nas ,że humor to ,,artykół pierwszej potrzeby,, bez którego nie może żyć żaden człowiek.

3 Narodziny antonimem śmierci.
PAMIĘTAJ! Kornel urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju Zmarł 31 lipca 1953 w Zakopanem

4

5 Wykształcenie.. W Stryju spędził lata dziecięce i w tamtejszym gimnazjum ukończył pierwszą klasę. Klasę drugą zaliczył w gimnazjum w Przemyślu.  W 1898 roku wyjechał do Lwowa, gdzie podjął dalszą naukę w Gimnazjum im. Jana Długosza, które ukończył w 1903 roku. W 1903 rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie.

6 Utwory pisarza Z Marianem Walentynowiczem: m.in. Samotne:
Złamany miecz Awantura o Basię – na jej podstawie nakręcono dwa filmy i serial  Nowe bajki tego roku  Szatan z siódmej klasy – na jej podstawie nakręcono dwa filmy i serial,  Za króla Piasta Polska wyrasta  Kartki z kalendarza  List z tamtego świata  Szaleństwa panny Ewy: na jej podstawie nakręcono film kinowy i serial telewizyjny Ballada o św. Jerzym Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki  Fiki-Miki dalsze dzieje, ten kto czyta, ten się śmieje  O wawelskim smoku  Wanda leży w naszej ziemi  Na nic płacze, na nic krzyki, koniec przygód Fiki-Miki  Legendy krakowskie (łączne wydanie O wawelskim smoku i Wandzie)  Wydanie łączne Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki  ????????

7

8 Ciekawostki! W Zakopanem jest muzeum na jego cześć
W roku 1926 otrzymał państwową nagrodę literacką Literacka nagroda jego imienia przyznawana jest od 1994 Po 1945 roku władze ludowe szykanowały pisarza i zabroniły publikacji jego utworów. W 1936 r. odznaczony został najwyższym odznaczeniem rządu francuskiego - Narodowym Orderem Legii Honorowej.  W 1938 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.  Jego tata zmarł, gdy on miał 10 lat.

9 Źródła Wikipedia Rok studencki
Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji!!!


Pobierz ppt "Kim był Kornel Makuszyński!?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google