Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kim był Kornel Makuszyński!? Prezentacja Gabrieli Piekary.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kim był Kornel Makuszyński!? Prezentacja Gabrieli Piekary."— Zapis prezentacji:

1 Kim był Kornel Makuszyński!? Prezentacja Gabrieli Piekary

2 Był powiesciopisarzem,felietonistą,autorem książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszą jego książką dla dzieci był Szewc Kopytko i kaczor Kwak.Jego książki cieszą się ogromną popularnością. Uczą czytelników patrzeć na życie z uśmiechem,radością i przymrużeniem oka. Autor uczy nas,że humor to,,artykół pierwszej potrzeby,, bez którego nie może żyć żaden człowiek.

3 Narodziny antonimem śmierci. PAMIĘTAJ! Kornel urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju Zmarł 31 lipca 1953 w Zakopanem

4

5 Wykształcenie.. W Stryju spędził lata dziecięce i w tamtejszym gimnazjum ukończył pierwszą klasę. Klasę drugą zaliczył w gimnazjum w Przemyślu. W 1898 roku wyjechał do Lwowa, gdzie podjął dalszą naukę w Gimnazjum im. Jana Długosza, które ukończył w 1903 roku. W 1903 rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie.

6 Utwory pisarza Samotne: m.in. Z Marianem Walentynowiczem : m.in. Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki Fiki-Miki dalsze dzieje, ten kto czyta, ten się śmieje O wawelskim smoku Wanda leży w naszej ziemi Na nic płacze, na nic krzyki, koniec przygód Fiki-Miki Legendy krakowskie (łączne wydanie O wawelskim smoku i Wandzie) Wydanie łączne Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki ???????? Złamany miecz Awantura o Basię – na jej podstawie nakręcono dwa filmy i serial Nowe bajki tego roku Szatan z siódmej klasy – na jej podstawie nakręcono dwa filmy i serial, Za króla Piasta Polska wyrasta Kartki z kalendarza List z tamtego świata Szaleństwa panny Ewy: na jej podstawie nakręcono film kinowy i serial telewizyjny Ballada o św. Jerzym

7

8 Ciekawostki! W Zakopanem jest muzeum na jego cześć W roku 1926 otrzymał państwową nagrodę literacką Literacka nagroda jego imienia przyznawana jest od 1994 Po 1945 roku władze ludowe szykanowały pisarza i zabroniły publikacji jego utworów. W 1936 r. odznaczony został najwyższym odznaczeniem rządu francuskiego - Narodowym Orderem Legii Honorowej. W 1938 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego tata zmarł, gdy on miał 10 lat.

9 Źródła Wikipedia Rok studencki Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji!!!


Pobierz ppt "Kim był Kornel Makuszyński!? Prezentacja Gabrieli Piekary."

Podobne prezentacje


Reklamy Google