Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiwicz. Dziecinstwo Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz urodzil sie w Woli Okrzejskiej, Imperium Rosyjskie. Pochodzil ze Polskej rodziny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiwicz. Dziecinstwo Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz urodzil sie w Woli Okrzejskiej, Imperium Rosyjskie. Pochodzil ze Polskej rodziny."— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiwicz

2 Dziecinstwo Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz urodzil sie w Woli Okrzejskiej, Imperium Rosyjskie. Pochodzil ze Polskej rodziny ziemianskiej, osiadłej w Warszawie w roku 1855. Byl synem Józef Sienkiewicza i Stefani Sienkiewicz, byl rowniez jednym z sześciorga dzieci, mial cztery siostry i brata. Po prawej stronje dom rodziny Sienkiewiczow.

3 Nauka W 1955 roku, Henryk Sienkiewicz osiadl w Warszawie zeby isc do gimnazjum. Po ukonczeniu gimnazjum Henryk Sienkiewicz studiował prawo, filologię i historię w Szkole Głównej i na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowal on tam od roku 1966 do 1969. Po prawej stronje Uniwersytet Warszawski

4 Rodzina Henryka Sienkiwicza W 1881 ozenil sie z Marią Szetkiewiczówną, rok pozniej urodzil im sie pierwszy syn, Jósef. Dwa lata pozniej urodzila im sie córka, Jadwiga. W 1885 zmarla zona Henryka, Maria. Po prawej: Maria Szetkiewiczówna, Jósef Sienkiwicz, Jadwiga Sienkiwicz

5 Praca zagraniczna W okresie 1872 -75 pracowal jako krytyk literacki wWieńcu i Przeglądzie Tygodniowym. W latach 1872- 1887 pracował jako reporter i felietonista, był współwłaścicielem dwutygodnika Niwa, a takze redaktorem dziennika Słowo. W latach 1876-1878 jako korespondent Gazety Polskiej mieszkal w Ameryce Północnej. Podczas pobytu w Ameryce Północnej podjal wraz z grupa przyjaciól próbe stworzenia w Kalifornii komuny rolnej.

6 Debiut Wielkim debiutem Henryka Sienkiewicza była powiesc Na marne, która ukazała się w 1872 roku. Pod pseudonimem Litwos wydal rowniez nowele"Humoreski z teki Worszylly"

7 Podroze na calym swiecie. W ciagu swojego zycia, Henryk Sienkiewicz podrozowal po świecie. W 1886 odwiedził on kraje: Turcja, Grecja, Wlochy, Hiszpania a w 1891 roku udal sie na trzymiesieczna wyprawe do Afryki.

8 Kariera pisarza W 1884 wydal powiesc Ogniem i miecze, 1886 Potop a dwa lata pozniej Pan Wołodyjowski. Te trzy powiesci wchodza w sklad trylogi. Na podstawie trylogii zrobiono filmy, pod tym samym tytulem. W 1911 napisal powiesc "W pustyni i w puszczy" ktora to zostala dwukrotnie sfilmowana: w 1973 przez Wladyslawa Slesickiego i w 2001 roku przez Gavina Hooda. Oba filmy ukazaly sie pod tym samym tytulem co ksiazka.

9 Nagroda Nobla W 1905, Henryk Sienkiwicz dostal nagrode Nobla za powiesc, Quo Vadis. Quo Vadis jest jedna z najslawniejszych powiesc Henryk Sienkiwicza. Powiesc rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona.

10 Smierc wielkiego pisarza Pod koniec swojego zycia, Henryk Sienkiewicz przeprowadzil sie do Vevey w Szwajcari. Zmarl 15 listopada 1916 w Vevey. W 1924 miało miejsce uroczyste sprowadzenie prochów pisarza do Polski, a 27 pazdziernika 1924 nastąpił ponowny pogrzeb Sienkiewicza w katedrze św. Jana w Warszawie.


Pobierz ppt "Henryk Sienkiwicz. Dziecinstwo Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz urodzil sie w Woli Okrzejskiej, Imperium Rosyjskie. Pochodzil ze Polskej rodziny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google