Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz- Polski Noblista

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz- Polski Noblista"— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz- Polski Noblista
Zapraszamy do zapoznania się z życiem oraz twórczością Henryka Sienkiewicza… Życzymy miłego oglądania ;) : -Izabela Gostek -Justyna Gawełda -Barbara Hatala

2 Polscy Nobliści Henryk Sienkiewicz

3 Biografia Henryka Sienkiewicza
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846r. we wsi Wola Okrzejska w Ziemi Łukowskiej. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz i Stefania Sienkiewicz. W roku 1861 Henryk z rodziną zamieszkał w Warszawie. W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie; nie uzyskiwał jednak wysokich not, najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne. Wskutek trudnej sytuacji materialnej, nie mogąc liczyć na pomoc finansową rodziców, dziewiętnastoletni Sienkiewicz podjął się posady guwernera u rodziny Weyherów w Płońsku. Jednocześnie kończył zaocznie ostatnie klasy gimnazjum. W 1866 r. uzyskał świadectwo dojrzałości.

4 W tym budynku mieszkał w latach młodzieńczych polski pisarz Henryk Sienkiewicz

5 Sienkiewicz pisał pod pseudonimem Litwos do Gazety Polskiej oraz Niwy.
Zgodnie z wolą rodziców zdał na wydział lekarski Szkoły Głównej Warszawskiej, jednak zrezygnował z medycyny i podjął studia prawnicze, by w ostateczności przenieść się na wydział Filologiczno-Historyczny . Prawdopodobnie w tym czasie napisał swoją pierwszą niepublikowaną powieść – „Ofiara”. W tym czasie pracował także nad swoją pierwszą opublikowaną powieścią – „Na marne”. Sienkiewicz pisał pod pseudonimem Litwos do Gazety Polskiej oraz Niwy.

6

7 W 1876 r. wraz z Heleną Modrzejewską oraz grupą znajomych wybrał się w podróż do USA. W owym czasie nie było to czymś powszednim. W swej korespondencji do gazety pisał o tym: „Człowiek, który wyjeżdża do Ameryki, jest jeszcze u nas rzadkością. Wyobrażam sobie nawet, że po powrocie, w powiecie łukowskim, z którym łączą mnie liczne stosunki, przynajmniej przez miesiąc będą mnie uważać za rodzaj powiatowego Ferdynanda Korteza.”

8 W Szczawnicy po raz pierwszy poznał swoją żonę, Marię Szetkiewiczównę
W Szczawnicy po raz pierwszy poznał swoją żonę, Marię Szetkiewiczównę. Na wiadomość, że rodzina Szetkiewiczów wybiera się do Wenecji, ruszył za nimi i tam poznał Marię bliżej.

9 Chciała studiować chemię w Zurychu, jednak porzuciła te plany, by stanąć u boku wielkiego pisarza. Matka Henryka Józefa i Jadwigi, jedynych dzieci Sienkiewicza. Zmarła na gruźlicę 19 października w wieku zaledwie 30 lat, po czterech latach małżeństwa.

10 Po śmierci Marii z Szetkiewiczów Sienkiewicz związał się jeszcze z kilkoma innymi kobietami, lecz ożenił się dopiero w 1888r z Marią Babską. Maria Babska Po raz pierwszy została narzeczoną Sienkiewicza w 1888r. Niestety, Sienkiewicz wycofał się z danego słowa, tłumacząc się złym stanem zdrowia Po szesnastu latach od pierwszych zaręczyn zostali jednak małżeństwem.

11 Ciekawostką jest to, że Sienkiewicz miał kilka kobiet w swoim życiu
Ciekawostką jest to, że Sienkiewicz miał kilka kobiet w swoim życiu. Każda z nich miała na imię Maria… Henryk Sienkiewicz miał dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa: Henryka Józefa i Jadwigę Marię Sienkiewiczów.

12 W 1880 napisał utwór historyczny „Niewola tatarska” i pracował nad powieścią historyczną „Ogniem i mieczem”. W liście do redaktora krakowskiej gazety Czas Stanisława Smolki z 1 lutego 1884 pisał: „Co do powieści wielkiej, ta będzie nosiła prawdopodobnie tytuł „Wilcze gniazdo”. Wspomniana powieść „Wilcze gniazdo” ukazała się ostatecznie w odcinkach na łamach Słowa od 2 maja 1883 do 1 marca 1884 roku pod tytułem „Ogniem i mieczem”.

13 Druga połowa lat osiemdziesiątych i początek lat dziewięćdziesiątych to dla pisarza okres bardzo wytężonej pracy nad kilkoma powieściami. Pisarz rozpoczął prace nad kolejną częścią Trylogii – Potopem; tytuł odnosił się do potopu szwedzkiego. Także ta powieść była drukowana w odcinkach w Słowie. Był to trudny okres w życiu pisarza, gdyż w tym czasie zmarła Maria Sienkiewiczowa.

14

15 Mimo to powieść szybko podbiła serca czytelników i utwierdziła jego literacką pozycję. Po śmierci żony pisarz udał się w podróż do Konstantynopola (przez Bukareszt i Warnę), z której pisał korespondencje. Po powrocie do Warszawy wydał trzecią część Trylogii – Pana Wołodyjowskiego. I ta powieść ukazała się w Słowie (od maja 1887 do maja 1888 roku). Trylogia wyniosła Sienkiewicza na szczyty popularności i uczyniła z niego najpopularniejszego polskiego pisarza.

16 Ważne utwory: - „Ogniem i mieczem”
- „Potop” - „Pan Wołodyjowski” - „Rodzina Połanieckich” - „Quo vadis” - „Krzyżacy” - „W pustyni i w puszczy”

17 W 1905 roku odpowiadając na ankietę rozesłaną przez paryską gazetę „Le Courrier Europeen”, napisał:
„Należy miłować ojczyznę nade wszystko i należy myśleć przede wszystkim o jej szczęściu. Ale jednocześnie pierwszym obowiązkiem prawdziwego patrioty jest czuwać nad tym, by idea jego Ojczyzny nie tylko nie stanęła w przeciwieństwie do szczęścia ludzkości, lecz by się stała jedną z jego podstaw. Tylko w tych warunkach istnienie i rozwój Ojczyzny staną się sprawą, na której całej ludzkości zależy. Innymi słowy, hasłem wszystkich patriotów powinno być: przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla Ojczyzny przeciw ludzkości”.

18 Po wybuchu wojny Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii
Po wybuchu wojny Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Wraz z Ignacym Janem Paderewskim był jednym z współzałożycieli Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano. W 1924 roku, już w wolnej Polsce prochy pisarza uroczyście sprowadzono do Polski. W drodze przez kraje Szwajcarii, Austrii, Czech składano mu hołd. 27 października 1924 roku odbyła się uroczystość obok pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie przemówienie okolicznościowe wygłosił Stanisław Wojciechowski. Na koniec trumnę w sarkofagu złożono w Warszawie w podziemniach katedry św. Jana tuż obok prezydenta Gabriela Narutowicza. W roku 1944 w czasie trwania powstania warszawskiego żołnierze niemieccy wysadzili katedrę, po wojnie sarkofag i katedrę odnowiono. Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej i członkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności.

19 Banknot ,- z 1990 roku Miejsce ostatniego pochówku Henryka Sienkiewicza- Bazylika Archidiecezjalna św. Jana w Warszawie

20 Powstało mnóstwo filmów na podstawie dzieł Polskiego Noblisty, Henryka Sienkiewicza. Oto kadry zaledwie kilku filmów: „Pan Wołodyjowski”

21 „Ogniem i mieczem”

22 „Potop”

23 „Quo vadis”

24 Literacka Nagroda Nobla
-Warto zapamiętać również tytuły jego powieści; trylogię: „Ogniem i Mieczem”, „Pan Wołodyjowski” i „Potop” oraz powieść przygodową „W pustyni i w puszczy”, W skrócie: -Urodził się 5 maja 1846r w Woli Okrzejskiej, -Laureat Nagrody Nobla w 1905r za całokształt twórczości. -Polski nowelista, publicysta i powieściopisarz, -Do najsławniejszych noweli pisarza należą m. in.: „Janko Muzykant”, „Szkice węglem”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” czy „Sachem”, Literacka Nagroda Nobla

25 Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916r W Vevey (Szwajcaria)…

26 Dziękujemy za uwagę…


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz- Polski Noblista"

Podobne prezentacje


Reklamy Google