Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,, Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza’’ przygotowała Janina Daniel

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",, Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza’’ przygotowała Janina Daniel"— Zapis prezentacji:

1 ,, Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza’’ przygotowała Janina Daniel
START

2 HENRYK SIENKIEWICZ

3 HENRYK SIENKIEWICZ Patron Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie.

4 Dzieciństwo HENRYK SIENKIEWICZ Warszawa- Łazienki
Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos ,pisarz powieści i nowel. Urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 9 roku życia mieszkał w Warszawie.

5 Gmach Uniwersytetu Warszawskiego
HENRYK SIENKIEWICZ Studia Gmach Uniwersytetu Warszawskiego W latach studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a do 1871 roku uczył się także w Szkole Głównej na Wydziale Filologiczno-Historycznym.

6 Rodzina HENRYK SIENKIEWICZ
1881 – ślub Sienkiewicza z Marią Szetkiewiczówną 1882 – narodziny pierwszego syna Henryka – Józefa 1883 – narodziny córki Jadwigi 1885 – śmierć ukochanej żony pisarza

7 Praca korespondenta i felietonisty
HENRYK SIENKIEWICZ Praca korespondenta i felietonisty W latach praca krytyka literackiego w „Wieńcu” i „ Przeglądzie Tygodniowym” W latach pracował jako reporter i felietonista, był współwłaściciel dwutygodnika Niwa, redaktorem dziennika Słowo. W latach jako korespondent Gazety Polskiej przebywał w Ameryce Północnej.

8 Działania w Kalifornii
HENRYK SIENKIEWICZ Działania w Kalifornii Kalifornia Kanion Darwina W czasie pobytu w Ameryce Płn., Sienkiewicz podjął wraz z grupą przyjaciół (m.in. z  H. Modrzejewską) próbę stworzenia w Kalifornii komuny rolnej.

9 Podróże HENRYK SIENKIEWICZ
W 1886 roku odbył podróż do Turcji, Aten i Włoch, następnie do Hiszpanii, a w 1891 roku udał się na trzymiesięczną wyprawę do Afryki.

10 Oblęgorek HENRYK SIENKIEWICZ Oblęgorek
Na 25-lecie pracy twórczej, czyli w 1900 roku otrzymał od narodu dwór w Oblęgorku pod Kielcami. (obecnie mieści się w tym pałacyku Muzeum Sienkiewiczowskie)

11 Neron- Cesarz rzymski z powieści Quo vadis
HENRYK SIENKIEWICZ Nagroda Nobla Neron- Cesarz rzymski z powieści Quo vadis W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za powieść Quo vadis.

12 I Wojna Światowa HENRYK SIENKIEWICZ Szwajcaria
Po wybuchu I wojny światowej udał się do Szwajcarii, organizując w Vevey Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

13 Śmierć HENRYK SIENKIEWICZ Henryk Sienkiewicz
Sienkiewicz zmarł 15 XI 1916 w Vevey. W 1924 miało miejsce uroczyste sprowadzenie prochów pisarza do Polski, a 27 X 1924 nastąpił ponowny pogrzeb Sienkiewicza w katedrze św. Jana w Warszawie

14 Wielkie Dzieła- Trylogia
HENRYK SIENKIEWICZ Wielkie Dzieła- Trylogia PAN WOŁODYJOWSKI POTOP OGNIEM I MIECZEM

15 HENRYK SIENKIEWICZ Wielkie Dzieła KRZYŻACY SACHEM

16 HENRYK SIENKIEWICZ KONIEC


Pobierz ppt ",, Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza’’ przygotowała Janina Daniel"

Podobne prezentacje


Reklamy Google