Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sławni ludzie w regionie podkarpackim…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sławni ludzie w regionie podkarpackim…"— Zapis prezentacji:

1 Sławni ludzie w regionie podkarpackim…

2 Krosno…

3 Ignacy Łukasiewicz Z województwa podkarpackiego wywodzi się wiele sławnych i zasłużonych osobowości, przede wszystkim Ignacy Łukasiewicz. Wynalazł on lampę naftową.

4 Michał Mięsowicz Rzemieślnik krośnieński, zegarmistrz, społecznik. Założyciel Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie w latach Wielokrotny laureat krajowych i międzynarodowych wystaw przemysłowych, w 1908 zdobył złoty medal za zegar wieżowy na wystawie w Paryżu.

5 Jan Szczepanik Wynalazca, konstruktor, zwany „polskim Einsteinem”. Wynalazca elektroskopu, urządzenia do mechanicznego tkania gobelinów kolorymetru, materiału kulo ochronnego, samoczynnego regulatora ciągu kominowego. Konstruktor telegrafu bez druku, samolotów projektów ruchomymi skrzydłami.

6 Juliusz Ross Historyk sztuki. Pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Wybitny znawca, badacz, miłośnik, popularyzator oraz opiekun zabytków Krosna i regionu. Autor ponad 60 studiów, artykułów oraz opracowań poświęconych sztukom pięknym i problemom ochrony i konserwacji zabytków.

7 Stanisław Oświęcim Szlachcic, dworzanin króla Władysława IV Wazy, podróżnik. Marszałek dworu hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Autor diarjusza, rodzaju pamiętnika, żywej i sugestywnej w formie relacji czasów mu współczesnych.

8 Karol Klobassa-Zrencki
Student Politechniki w Wiedniu i Akademii Rolniczej w Hohenheim. Fundator szkół z Zręcznie, Bóbrce, Skołaszynie; pałacu, kościoła oraz kaplicy cmentarnej w Zręcinie mostu i wielu dróg w Krośnie. Współzałożyciel spółki naftowej oraz Towarzystwa Zaliczkowego. Honorowy obywatel miasta Krosna. Pochowany na cmentarzu z Zręcinie Zręcznie jego popiersie przechowywane jest we wnętrzu kościoła w Zręcinie.

9 August Lewakowski Burmistrz miasta Krosna w latach Absolwent prawa na Uniwersytecie we Lwowie. Właściciel kancelarii adwokackiej w Krośnie. Sędzia powiatowy Radny Powiatowej w Krośnie. W roku 1887 został wybrany do Rady Państwa we Wiedniu.

10 Dionizy Mazurkiewicz Dr medycyny, lekarz miejski, sądowy i kolejowy w Krośnie. Radny miejski a także działacz Towarzystwa Zaliczkowego, Towarzystwa „Zgoda” oraz Towarzystwa Wyrobu Szat Liturgicznych. Uczestnik powstania styczniowego. Jedna z ulic nosi jego imię.

11 Jan i Stanisław Magura Jan pseud. "Koliber" Magura i Stanisław pseud. "Paw" Magura urodzili się 23 lutego 1922 roku w Potoku. Ukończyli Gimnazjum w Krośnie. Jako uczniowie byli harcerzami, pełni radosnego ducha, uczestniczyli w obozach i zlotach harcerskich. W czasie okupacji należeli do A.K. Stanisław brał udział w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku w akcji rozbicia więzienia w Jaśle i uwolnienia więźniów. 4 Stycznia 1944 roku zostali aresztowani w Jaśle, a później wywiezieni do więzienia na Montelupich w Krakowie W czasie okrutnego śledztwa nie wydali nikogo a uczestników akcji. Zostali zamordowani prawdopodobnie 4 lutego 1944 roku

12 Teodor Walsleben Lekarz, dyrektor Szpitala Powszechnego w Krośnie. Uczestnik I wojny światowej. Więziony w niewoli rosyjskiej leczył chorych w obozach jenieckich. Patron jednej z ulic z Krośnie.

13 Andrzej Lenik Artysta rzeźbiarz. Absolwent Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Związany z Krosnem od 1887 r. Tu tworzył pracownię znaną pod nazwą Zakład Artystyczno-Rzeźniarsko-Snycerski specjalizującą się szczególnie w wytwarzaniu elementów wyposażenia wnętrz kościelnych. Renowator sztukaterii w farze krośnieńskiej i kaplicy Porcjuszów, dekoracji stiukowej kaplicy Oświęcimiów. Autor pomnika T. Kościuszki umieszczonego w setną rocznicę insurekcji wśród ruin zamku odrzykońskiego.

14 Dziękujemy… Opracowała: Małgorzata Monika Julia

15 Zródła: http://www.krosno.pl/pl/dla-turystow/miasto/slawni-krosnianie/


Pobierz ppt "Sławni ludzie w regionie podkarpackim…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google