Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STANISŁAW WYSPIAŃSKI TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STANISŁAW WYSPIAŃSKI TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA."— Zapis prezentacji:

1 STANISŁAW WYSPIAŃSKI TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA

2 Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Nieoficjalnie został nazywany Czwartym Wieszczem Polskim.

3 Autoportret, 1902

4 TWÓRCZOŚĆ Dorobek artystyczny Wyspiańskiego jest bardzo szeroki i obejmuje dzieła różnego typu: malarstwo (rysunki, szkicowniki, obrazy olejne, pastele) przedstawiające widoki Krakowa, portrety i autoportrety, rośliny, projekty witraży i malowideł, ilustracje; grafika; projekty mebli i wnętrz; architektoniczny projekt zabudowy Wawelu; dramaty, wiersze i inne.

5 MALARSTWO I INNE SZTUKI PLASTYCZNE
Pierwsze znane dzieła Wyspiańskiego to rysunki – autoportret z 1890 roku, szkice z podróży po Polsce i Europie. Później rysował rośliny, tworząc zielnik. Karta z zielnika Wyspiańskiego

6 W jego twórczości plastycznej dominowały jednak obrazy wykonywane pastelami. Pierwsze z nich tworzył w latach , a wykorzystywał głównie do ukazywania postaci ludzkich – rodziny, przyjaciół, artystów. Malował przy pomocy płaszczyznowych plam barwnych, zamkniętych wyraźnym konturem. Chętnie przedstawiał swoje dzieci w nie upozorowanych sytuacjach na przykład śpiące albo karmione przez matkę: Helenka Śpiący Staś Śpiący Mietek Macierzyństwo Żona artysty z synkiem Stasiem W technice tej przedstawił wielu swoich znajomych i artystów, m.in. Kazimierza Lewandowskiego, Jacka Malczewskiego, Elizę Pareńską, Kryształowiczów, Ludwika Solskiego, Irenę Solską, Jana Stanisławskiego.

7

8 Obrazował widoki Krakowa – Planty z chochołami (także w technice olejnej), Wisłę, Rudawę, chaty w Grębowie, a pod koniec życia widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki. Jest autorem afisza do przedstawienia Wnętrze Maeterlincka.

9

10 Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”.
W roku 1906 Wyspiański został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, był także członkiem krakowskiej Rady Miejskiej. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W ostatnim okresie życia schorowany i niedomagający fizycznie artysta leczył się w Rymanowie i Bad Hall, a potem przeniósł się do swojej chaty we wsi Węgrzce. Wyspiański chorował przez wiele lat i zmarł na nieuleczalną wówczas chorobę. Zm. . 28 listopada 1907 t Pogrzeb Wyspiańskiego w Krakowie w 1907 stał się manifestacją narodową. Pochowany został w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

11 Pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

12 PREZNTACJE PRZYGOTOWAŁA : KLAUDIA GĘBKA

13 Literatura:


Pobierz ppt "STANISŁAW WYSPIAŃSKI TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google