Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Każdy człowiek ma inną pasję: dla jednego jest to modelarstwo, dla innego - pływanie, jeszcze inny interesuje się komputerami. Istnieje pewna grupa ludzi,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Każdy człowiek ma inną pasję: dla jednego jest to modelarstwo, dla innego - pływanie, jeszcze inny interesuje się komputerami. Istnieje pewna grupa ludzi,"— Zapis prezentacji:

1 Każdy człowiek ma inną pasję: dla jednego jest to modelarstwo, dla innego - pływanie, jeszcze inny interesuje się komputerami. Istnieje pewna grupa ludzi, których pasjonowała Chemia, jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących nauk ścisłych.

2 Ignacy Ł ukasiewicz Łukasiewicz Ignacy (1822-1882), farmaceuta, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie. Od 1837 związany ze Stowarzyszeniem Ludu Polskiego, z którego następnie wyłoniła się Konfederacja Powszechna Narodu Polskiego. W 1845 nawiązał kontakt z E. Dembowskim i został zaprzysiężony jako agent Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego na Rzeszów. Aresztowany 19 lutego 1846, co uniemożliwiło wybuch powstania w tej części kraju. Z braku dowodów 27 grudnia 1847 zwolniony z więzienia z obowiązkiem zamieszkania we Lwowie, gdzie w 1848 podjął pracę w aptece P. Mikolascha.

3 W 1852 w laboratorium przy aptece, na zlecenie jej właściciela, przeprowadził destylację ropy naftowej. Rok później skonstruował pierwszą lampę naftową, której użył do oświetlenia wystawy w aptece, a 31 lipca 1853 wprowadził takie oświetlenie w szpitalu powszechnym we Lwowie. W 1854 założył w Bóbrce koło Krosna pierwszą w Polsce i na świecie kopalnię ropy naftowej, w 1856 w Ulaszowicach pod Jasłem pierwszą rafinerię. Mawiano o nim, że wszystkie drogi w Zachodniej Małopolsce brukowane były guldenami Łukasiewicza. Szeregowi pracownicy nazywali go ojcem Ignacym. Dążył do rozwoju rodzącego się tam przemysłu naftowego nie skupiając go całkowicie w swoich rękach, lecz namawiając i pomagając w tworzeniu również innych firm.

4 Maria Sk ł odowska-Curie Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – fizyczka i chemiczka polskiego pochodzenia. Wraz z mężem, Curie Pierre w 1898 odkryła rad i polon. Współtwórczyni nauki o promieniotwórczości (wprowadziła nazwę radioaktywność), autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla - w 1903 wraz z mężem (z fizyki) za badania nad odkrytym przez H. Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości naturalnej oraz w 1911 (z chemii) za wydzielenie czystego radu. Nagrodę Nobla otrzymała także w 1935 ich córka Irene Joliot- Curie i jej mąż Frederic Joliot, co sprawia, że rodzina Curie, jest rodziną, która otrzymała najwięcej nagród Nobla. W 1914 założyła Instytut Radowy w Paryżu. Z jej inicjatywy powstał Instytut Radowy w Warszawie (1932).

5 Śniadecki Jędrzej (1768-1838), chemik, lekarz, filozof, biolog, publicysta polski, nazywany ojcem chemii polskiej, brat J. Śniadeckiego. Profesor Szkoły Głównej w Wilnie: w latach 1797-1822 chemii, w 1826-1832 medycyny, od 1832 Akademii Medyczno-Chirurgicznej w Wilnie. Współzałożyciel i od 1819 prezes Towarzystwa Szubrawców, założyciel Towarzystwa Lekarskiego Wileńskiego. J ę drzej Ś niadecki

6


Pobierz ppt "Każdy człowiek ma inną pasję: dla jednego jest to modelarstwo, dla innego - pływanie, jeszcze inny interesuje się komputerami. Istnieje pewna grupa ludzi,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google