Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Włodzimierz Puchalski Włodzimierz Puchalski ur. 6 marca 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa, zm. 19 stycznia 1979 r. na Wyspie Króla Jerzego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Włodzimierz Puchalski Włodzimierz Puchalski ur. 6 marca 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa, zm. 19 stycznia 1979 r. na Wyspie Króla Jerzego."— Zapis prezentacji:

1 Włodzimierz Puchalski Włodzimierz Puchalski ur. 6 marca 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa, zm. 19 stycznia 1979 r. na Wyspie Króla Jerzego

2 Wielki człowiek i fotograf Włodzimierz Puchalski ( ) jest z pewnością jednym z najlepszych polskich fotografów przyrody. Absolwent Politechniki Lwowskiej w Dublanach, fotografią przyrodniczą zainteresował się już jako dziecko. W wieku niespełna 30 lat wygrał w konkursie fotografii łowieckiej. Jednak przełomem w jego twórczości był rok 1937, kiedy zdobył I nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie. Efektem jego pasji są liczne wystawy jego zdjęć zarówno w kraju jak i za granicą. I tak kolejno: w 1947 r. – indywidualna wystawa w Paryżu, a w roku 1948 – Złoty Medal dla Puchalskiego na międzynarodowej wystawie w Kairze. Był autorem ponad 50 albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej (m.in. Bezkrwawe łowy, Wyspa kormoranów, Wśród trzcin i wód, W krainie łabędzia, Ptaki naszych pól, łąk i wód, Mieszkańcy lasów, W krainie Czarnej Hańczy, W skrzydlatym świecie). Włodzimierz Puchalski nie tylko fotografował, lecz także jako pierwszy w Polsce nakręcił film przyrodniczy. W pełni profesjonalną twórczość filmową rozpoczął w 1946r. organizując Instytut Filmowy w Krakowie. Rozkwit twórczości Puchalskiego nastąpił po zakończeniu II wojny światowej. W swoich dziełach popularyzował idee ochrony przyrody, pokazywał najrzadsze, ginące gatunki zwierząt (m.in. tchórza stepowego, dropia, żurawia zwyczajnego). Jego filmy zyskały ogromne uznanie w kraju i za granicą, czego świadectwem jest zdobycie 17 nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Włodzimierz Puchalski ( ) jest z pewnością jednym z najlepszych polskich fotografów przyrody. Absolwent Politechniki Lwowskiej w Dublanach, fotografią przyrodniczą zainteresował się już jako dziecko. W wieku niespełna 30 lat wygrał w konkursie fotografii łowieckiej. Jednak przełomem w jego twórczości był rok 1937, kiedy zdobył I nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie. Efektem jego pasji są liczne wystawy jego zdjęć zarówno w kraju jak i za granicą. I tak kolejno: w 1947 r. – indywidualna wystawa w Paryżu, a w roku 1948 – Złoty Medal dla Puchalskiego na międzynarodowej wystawie w Kairze. Był autorem ponad 50 albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej (m.in. Bezkrwawe łowy, Wyspa kormoranów, Wśród trzcin i wód, W krainie łabędzia, Ptaki naszych pól, łąk i wód, Mieszkańcy lasów, W krainie Czarnej Hańczy, W skrzydlatym świecie). Włodzimierz Puchalski nie tylko fotografował, lecz także jako pierwszy w Polsce nakręcił film przyrodniczy. W pełni profesjonalną twórczość filmową rozpoczął w 1946r. organizując Instytut Filmowy w Krakowie. Rozkwit twórczości Puchalskiego nastąpił po zakończeniu II wojny światowej. W swoich dziełach popularyzował idee ochrony przyrody, pokazywał najrzadsze, ginące gatunki zwierząt (m.in. tchórza stepowego, dropia, żurawia zwyczajnego). Jego filmy zyskały ogromne uznanie w kraju i za granicą, czego świadectwem jest zdobycie 17 nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

3 Lubił fotografować ptaki

4 Reżyserował różne filmy przyrodnicze Ważniejsze filmy: "Ptasia wyspa' r. I nagroda Fontainebleau, I nagroda Edynburg; "Wykluwanie się piskląt" r. Wyróżnienie w Londynie; "Skrzydlaci rycerze" r. I nagroda Edynburg (1975r.) "Wyspa piór i puchu" r.; "Puszcza Białowieska" r. Srebrny Lajkonik IV OFF Kraków 1964r.; "Nasze zwierzęta stepowe" r.; "Nasze gady i płazy" r.; "Wśród łąk i wód" r. Złoty Światowid III OFF Łódź.

5 Galeria ptaków Włodzimierz Puchalskiego

6 Prezentacje przygotował Artur Ptasznik klasa V Źródło Prezentacje przygotował Artur Ptasznik klasa V Źródło


Pobierz ppt "Włodzimierz Puchalski Włodzimierz Puchalski ur. 6 marca 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa, zm. 19 stycznia 1979 r. na Wyspie Króla Jerzego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google