Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Park miejski Siedlecki park, dawniej zwany Aleksandrowem, obecnie Aleksandria. Założony w I poł. XVIII w. w formie parku "włoskiego". Gdy właścicielami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Park miejski Siedlecki park, dawniej zwany Aleksandrowem, obecnie Aleksandria. Założony w I poł. XVIII w. w formie parku "włoskiego". Gdy właścicielami."— Zapis prezentacji:

1 Park miejski Siedlecki park, dawniej zwany Aleksandrowem, obecnie Aleksandria. Założony w I poł. XVIII w. w formie parku "włoskiego". Gdy właścicielami miasta stali się Czartoryscy, Aleksandra Ogińska zmieniła wygląd parku na sentymentalny według projektu Franciszka Salezego Sarnowskiego. Przed wizytą króla Stanisława Poniatowskiego w lipcu r., w parku powstały upiększające obiekty. Wyspy były otoczone kanałami, którymi pływano łodziami. Jedne z ważniejszych budowli (których było ponad trzydzieści) to: domki mieszkalne księżnej, altany, łazienki, domek rybacki, meczet turecki, oranżeria, stajenka, wiatrak, sztuczne groty, teatr letni.

2 Park wydzierżawiono osobom prywatnym w latach czterdziestych XIX, a w kilka lat później przekazano miastu. Park Miejski w latach otoczono żelaznym ogrodzeniem od strony południowej i zachodniej oraz murowanym parkanem od strony północnej. Miejski Komitet Krzewienia Trzeźwości Publicznej utworzony w 1900 r. prowadził w parku jadłodajnię i herbaciarnię, był także organizatorem imprez w parku. II wojna światowa doprowadziła do znacznej dewastacji parku, okupanci hitlerowscy rozebrali większość istniejących w parku obiektów m.in.: teatr letni, restaurację i estradę.

3 Dzisiejszy park znacznie odbiega od pierwowzoru parku sentymentalnego
Dzisiejszy park znacznie odbiega od pierwowzoru parku sentymentalnego. Zajmujący zdecydowanie mniejszy obszar i pozbawiony dawnego układu jest obecnie typowym parkiem miejskim. W parku do dzisiaj rosną ponad dwustuletnie drzewa. Niektóre z nich uznano za pomniki przyrody.

4 W mieście, park jest jednym z głównych miejsc spotkań
W mieście, park jest jednym z głównych miejsc spotkań. Spacerują tam rodzice z dziećmi, młodzież i ludzie starsi. Atrakcją w parku są pływające łabędzie, które wszyscy chętnie karmią.

5 Na terenie parku znajduje się również należące do Akademii Podlaskiej Mini ZOO, gdzie przebywa kilkadziesiąt gatunków zwierząt egzotycznych i krajowych. Trafiają tam często przedstawiciele gatunków zwierząt krajowych, które w naturze uległy wypadkom lub z innych przyczyn nie są w stanie poradzić sobie w środowisku naturalnym. Opiekunem Wystawy Zwierząt jest Jadwiga Konkiel - samodzielny technik.

6 Wykonała: Bibliografia: Sylwia Kluczek Kl.2f LO Rok. 2006/2007
Wykonała: Sylwia Kluczek Kl.2f LO Rok. 2006/2007 Bibliografia: 1. 2.


Pobierz ppt "Park miejski Siedlecki park, dawniej zwany Aleksandrowem, obecnie Aleksandria. Założony w I poł. XVIII w. w formie parku "włoskiego". Gdy właścicielami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google