Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patronem mojej szkoły jest Jarogniew Drwęski. Jarogniew Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 roku w Glinnie,rodzinnym majątku leżącym koło Poznania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patronem mojej szkoły jest Jarogniew Drwęski. Jarogniew Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 roku w Glinnie,rodzinnym majątku leżącym koło Poznania."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Patronem mojej szkoły jest Jarogniew Drwęski.

4 Jarogniew Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 roku w Glinnie,rodzinnym majątku leżącym koło Poznania. Pochodził ze szlacheckiej rodziny ziemiańskiej pieczętującej się herbem Gozdawa. Był synem Kazimierza Rocha Sebastiana Drwęskiego i Klaudii Nepomuceny ze Skoroszewskich herbu Adwaniec. Gozdawa

5 Jarogniew Drwęski był prawnikiem, ekonomistą,działaczem narodowym i społecznym.Ukończył w 1895 roku poznańskie gimnazjum Św.Marii Magdaleny,następnie studiował na uniwersytecie w Berlinie.Po studiach odbył praktykę sądowniczą w Poznaniu,którą zakończył egzaminem asesorskim.Posiadał kancelarię adwokacką.Brał udział w procesach politycznych.Bronił nauczycieli wrzesińskich oskarżonych o nauczanie w języku polskim,Michała Drzymałę,oraz młodych Polaków uchylających się od służby wojskowej w armii zaborcy.Zajmował się działalnością stawiającą opór germanizacji i krzewiącą polskość.Odegrał ważną rolę w organizacji administracji polskiej w latach 1918-1921. Jako pierwszy pełnił funkcję prezydenta Poznania. Sprowował ją niecałe trzy lata.W tym czasie zdołał przeforsować ważne decyzje, które do dziś korzystnie wpływają na rozwój Poznania i jego rolę wśród miast Polski i Europy.

6 Sporo uwagi Jarogniew Drwęski poświęcił także rozbudowie Poznania.Dbał zatem o rozwój gospodarczy Poznania i współpracował z Radą Miasta.Za jego prezydentury otwarto też Operę Poznańską,przejęto Teatr Polski i Bibliotekę Raczyńskich oraz organizacja Głównego Urzędu Żywnościowego.Jego inicjatywy robót publicznych doprowadziły do zmniejszenia bezrobocia.Jego projektem były również Targi Krajowe,które odbyły się w maju 1921roku.Dały one początek Międzynarodowym Targom Poznańskim.Doprowadził również do powstania Związku Miast Polskich, którego był pierwszym prezesem.

7 Jarogniew Drwęski aktywnie działał również w dziedzinie sportu.Był organizatorem Klubu Wioślarskiego 04,Bractwa Strzeleckiego oraz Aeroklubu Polskiego w Poznaniu,którego został prezesem w październiku 1919 roku.

8 Jarogniew Drwęski zmarł 14 września 1921 roku. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha

9 Prezentację przygotował : Mateusz Prange


Pobierz ppt "Patronem mojej szkoły jest Jarogniew Drwęski. Jarogniew Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 roku w Glinnie,rodzinnym majątku leżącym koło Poznania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google