Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybitni Polscy Matematycy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybitni Polscy Matematycy"— Zapis prezentacji:

1 Wybitni Polscy Matematycy

2 Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik - ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, poeta, astrolog, tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511, kanonik warmiński, scholastyk wrocławski, duchowny katolicki. Jego najważniejszym dziełem jest De revolutionibus orbium coelestium – O obrotach sfer niebieskich. Pracował nad nim w latach , ale ukazało się dopiero w 1543 roku w Norymberdze. Opisał w nim heliocentryczną wizję wszechświata na tyle szczegółowo, że mogła stać się naukowo użyteczna. Dzieło to wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim.

3 Sebastian Banach Ur. 1892r, zm. 1945r. Matematyk, samouk, od 1924r profesor uniwersytetu we Lwowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, członek Akademii Nauk Ukrainy. Współzałożyciel czasopisma "Studia Mathematica" i jeden z inicjatorów "Monografii Matematycznych". Banach był jednym z twórców analizy funkcjonalnej, wraz ze swymi uczniami (S. Mazurem, W. Orliczem, J. Schauderem) stworzył szkołę lwowską, która wraz ze szkołą warszawską wydźwignęła matematykę polską na jedno z czołowych miejsc w świecie. Autor monografii "Theorie des operations lineaires" (1932), pierwszej na świecie książki poświęconej ogólnej teorii przestrzeni liniowo-metrycznych. Nazwiskiem Banacha nazwano pewne przestrzenie i algebry. Do spopularyzowania osiągnięć Banacha w zakresie analizy funkcjonalnej przyczyniło się dzieło "Teoria operacji" t.1 "Operacje linowe", przełożone na język francuski. Z nazwiskiem Banacha wiąże się paradoks Banacha-Tarskiego, wg którego kulę można rozbić na kilka niemierzalnych części, z których daje się złożyć dwie takie same kule.

4 Karol Borsuk Ur. 1905r, zm. 1982r. Matematyk, jeden z najwybitniejszych topologów, twórca teorii retraktów i teorii kształtu. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Po II wojnie światowej reaktywował wraz z K.Kuratowskim warszawski ośrodek matematyczny. Był sekretarzem, a w latach redaktorem naczelnym polskiego czasopisma matematycznego "Fundamenta Mathematicae". Borsuk stworzył i rozwinął teorię retraktów; wprowadzone przez niego tzw. retrakty absolutne, które są uogólnieniami sympleksów i tzw. absolutne retrakty otoczeniowe, które są uogólnieniami wielościanów, okazały się ważnymi klasami przestrzeni topologicznych. Borsuk był również twórcą teorii kształtu, w której nadaje się ścisły sens intuicjom związanym z pojęciem kształtu przestrzeni. Wprowadził do topologii algebraicznej grupy kohomotopii przestrzeni, zwane także grupami Borsuka-Spaniera. Autor ok. 200 publikacji naukowych.

5 Stefan Mazurkiewicz Ur. 1888r, zm. 1945r. Matematyk, od 1919r profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1938r - prorektor. Od 1922r członek Polskiej Akademii Umiejętności, prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego, jeden z założycieli (wraz z W.Sierpińskim i Z.Janiszewskim) warszawskiej szkoły topologicznej i jej organu - czasopisma "Fundamenta Mathematicae". Oprócz topologii zajmował się analizą matematyczną i rachunkiem prawdopodobieństwa ("Podstawy rachunku prawdopodobieństwa" 1956).

6 Wykonał towarzysz Sławek Słowik I a
KONIEC Wykonał towarzysz Sławek Słowik I a


Pobierz ppt "Wybitni Polscy Matematycy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google