Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miejska Szkoła Podstawowa nr 12

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miejska Szkoła Podstawowa nr 12"— Zapis prezentacji:

1 Miejska Szkoła Podstawowa nr 12
Piekary Śląskie

2 Historia szkoły W drugiej połowie XIX wieku Brzozowice były niewielką osadą liczącą zaledwie 70 domostw. Wieś nie posiadała wtedy budynku szkolnego. Dzieci z Brzozowic chodziły do szkoły w Kamieniu. Była to zaledwie jednoklasowa szkółka. W latach liczba mieszkańców Brzozowic i Kamienia powiększyła się do tego stopnia, że szkoła w Kamieniu okazała się za mała, więc przystąpiono do budowy szkoły w Brzozowicach. 1 maja 1896 roku rozpoczęto naukę w nowej czteroklasowej szkole W roku 1905 dobudowano drugą połowę budynku, zamieniając szkołę czteroklasową na siemioklasową. Po jakimś czasie szkoła nie mogła pomieścić stale zwiększającej się liczby uczniów, dlatego podjęto decyzję o budowie nowego budynku. Uroczystość otwarcia nowego budynku szkolnego, w którym mieści się obecnie nasza szkoła, odbyła się 13 grudnia 1931 roku. Od roku szkolnego 1937/1938 kierownictwo szkoły objął Jan Demarczyk, dzisiejszy patron naszej szkoły. Obecnie dyrektorem szkoły jest mgr Iwona Stanulczyk. Mury naszej szkoły opuściło bardzo wielu absolwentów, wielu zostało cenionymi lekarzami, prawnikami, księżmi, nauczycielami. Wielu dyrektorów piekarskich szkół rozpoczynało swoją pracę jako nauczyciele w naszej szkole. Dorobek szkoły jest niezwykle bogaty. Mamy laureatów wojewódzkich olimpiad i konkursów przedmiotowych.

3 Nasza szkoła dawniej i dzisiaj

4 Miejsca lubiane i często odwiedzane przez uczniów 

5 Uczniowie w naszej szkole sięgają po liczne laury 

6 Jan Demarczyk – patron naszej szkoły
Jan Demarczyk urodził się 23 maja 1902 roku w Szarleju (dzielnica Piekar Śląskich). Był wielkim patriotą, brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kcyni. 1 sierpnia 1937 roku został mianowany na stanowisko kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Brzozowicach – Kamieniu. Jan Demarczyk wraz z siedmioma powstańcami z Brzozowic-Kamienia został rozstrzelany 17 września 1939 roku w lasku w Strzybnicy koło Tarnowskich Gór. Rozstrzelanych pochowano w lesie. Dziś w tym miejscu stoi pomnik postawiony przez społeczeństwo Strzybnicy.

7 Tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Demarczykowi

8 Jan Demarczyk na zdjęciu z żoną Klarą, którą poślubił 21 sierpnia 1928 roku.

9 Dyrektor szkoły podstawowej Jan Demarczyk został stracony 17 września 1939 w lesie pod Strzybnicą (obecnie Tarnowskie Góry)   

10 Gazetka poświęcona bohaterowi szkoły

11 W naszej szkole pamiętamy też o zamordowanych prze hitlerowców 18 listopada 1941 roku harcerzach – Teodorze Toma, Hubercie Hatko i Józefie Hadasiu. Jako szubienice posłużyły trzy drzewa. Pamiętamy o ich poświęceniu i o każdej kolejnej rocznicy śmierci.

12 Szkolna Izba Regionalna

13 Ważne dla uczniów miejsca w szkole 

14


Pobierz ppt "Miejska Szkoła Podstawowa nr 12"

Podobne prezentacje


Reklamy Google