Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA ROWERU Rower składa się z ponad 500 części, które wchodzą w skład tzw. zespołów, które z kolei tworzą układy konstrukcyjne roweru.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA ROWERU Rower składa się z ponad 500 części, które wchodzą w skład tzw. zespołów, które z kolei tworzą układy konstrukcyjne roweru."— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA ROWERU Rower składa się z ponad 500 części, które wchodzą w skład tzw. zespołów, które z kolei tworzą układy konstrukcyjne roweru.

2 Z CZEGO SKŁADA SIĘ ROWER ?

3 UKŁAD NAPĘDOWY : Układ napędowy roweru to zespół elementów roweru przekształcający pracę mięśni rowerzysty w ruch roweru.

4 ZĘBATKA Przednie zębatki rowerowe to część układu napędowego roweru, która składa się z zestawu od 1 do 3 zębatek. Zadaniem tych zębatek jest przekazywać ruch z korb do łańcucha, który dalej poprzez tylne zębatki napędza tylne koło i cały rower.

5 TYLNA PRZERZUTKA Przerzutka rowerowa – część układu napędowego roweru odpowiedzialna za zmianę przełożeń, zamocowana na haku tylnego widelca ramy.

6 PEDAŁY ROWEROWE W najbardziej podstawowej wersji, pedał rowerowy to mała platforma wykonana z tworzywa lub metalu, połączona z krótkim, ułożyskowanym wałkiem, który mocuje się z jednej strony połączeniem gwintowym do korby

7 ŁAŃCUCH Łańcuch rowerowy to część układu napędowego roweru, która przenosi ruch obrotowy z przednich zębatek (korba) do tylnych zębatek (kaseta lub wolnobieg).

8 KORBA Korba rowerowa to część układu napędowego roweru, która łączy pedały z osią suportu

9 PRZEKŁADNIA Mechanizm lub układ maszyn służący do przeniesienia ruchu z elementu czynnego (napędowego) na bierny (napędzany) z jednoczesną zmianą parametrów ruchu, czyli prędkości i siły lub momentu siły.

10 KASETA Kaseta rowerowa (wielotryb kasetowy) - w rowerze połączenie kilku kół łańcuchowych tworzących zestaw tylnych zębatek rowerowych w napędach z zewnętrznym systemem zmiany biegów.

11 UKŁAD HAMULCOWY W rowerach stosuje się wyłącznie hamulce cierne, stosowane współcześnie rozwiązania różnią się jednak istotnie konstrukcją, stopniem komplikacji i niezawodności oraz skutecznością.

12 HAMULCE W rowerach stosuje się wyłącznie hamulce cierne, stosowane współcześnie rozwiązania różnią się jednak istotnie konstrukcją, stopniem komplikacji i niezawodności oraz skutecznością.

13 LINKA PRZERZUTEK Przerzutka rowerowa – część układu napędowego roweru odpowiedzialna za zmianę przełożeń, zamocowana na haku tylnego widelca ramy.

14 DŹWIGNIA HAMULCOWA Klamka rowerowa to urządzenie montowane najczęściej na kierownicy, służące do uruchamiania hamulców z użyciem linek rowerowych (w większości przypadków odbywa się to poprzez zaciskanie się klocków hamulcowych na obręczach).

15 UKŁAD JEZDNY Umożliwia kierowanie rowerem - a więc utrzymanie stałego kierunku jazdy lub jego zmianę zgodnie z zamiarem kierującego.

16 KOŁO SKŁADA SIĘ Z : Szprycha rowerowa – część koła rowerowego, cienki drut, łączy piastę z obręczą. Obręcz rowerowa - to część koła roweru, która znajduje się na jego obwodzie i na którą montuje się dętkę i oponę. Piasta rowerowa to środkowa część koła rowerowego, która obraca się na osi przymocowanej do ramy.

17 SZPRYCHA Szprycha rowerowa – część koła rowerowego, cienki drut, który łączy piastę z obręczą.

18 RAMA ROWEROWA Rama rowerowa-to podstawowa część roweru. Rura biegnąca od główki ramy do rury podsiodłowej. W rowerach o klasycznej męskiej budowie górna rura ramy biegnie poziomo, lub pod niewielkim kątem  od główki ramy do rury podsiodłowej - bliżej siodełka. W rowerach o klasycznej damskiej budowie górna rura ramy biegnie ukośnie od główki ramy do rury podsiodłowej - bliżej suportu. W niektórych konstrukcjach ramy górna rura nie występuje - np w  rowerach składanych, zbudowanych na jednej - głównej rurze ramy. Rama rowerowa-to podstawowa część roweru. Rura biegnąca od główki ramy do rury podsiodłowej. W rowerach o klasycznej męskiej budowie górna rura ramy biegnie poziomo, lub pod niewielkim kątem  od główki ramy do rury podsiodłowej - bliżej siodełka. W rowerach o klasycznej damskiej budowie górna rura ramy biegnie ukośnie od główki ramy do rury podsiodłowej - bliżej suportu. W niektórych konstrukcjach ramy górna rura nie występuje - np w  rowerach składanych, zbudowanych na jednej - głównej rurze ramy.

19 GŁÓWKA RAMY Część ramy - pionowa rura w którą jest wkładana rura sterowa widelca. Do główki ramy od góry dochodzi górna rura ramy, a od dołu dolna rura ramy. W główce - na górze i dole znajdują się stery na których obraca się przedni widelec.

20 DOLNA RURA RAMY (Główna rura ramy) Ukośna rura biegnąca od główki ramy do suportu. O ile w niektórych konstrukcjach ramy górna rura ramy może nie występować, to dolna rura ramy - zwana główną rurą ramy występuje zawsze. Takim przykładem są np. rowery składane, gdzie ze względu na konstrukcję stosuje się najczęściej jedną główna rurę, na której znajduje się zawias.

21 Górna rura tylnego trójkąta
Dwie rury biegnące od osi tylnego koła do rury podsiodłowej.

22 RURA PODSIODEŁKOWA Pionowa rura biegnąc od siodełka do suportu. W rurę podsiodłową jest wkładany wspornik siodła (sztyca), do którego przymocowane jest siodełko

23 SIODEŁKO Siodełko rowerowe – część roweru przeznaczona do siedzenia podczas jazdy na rowerze.

24 SZTYCA Sztyca podsiodłowa – wspornik siodełka umieszczony w ramie rowerowej, w postaci stalowej (w nowych konstrukcjach aluminiowej lub karbonowej) rury zakończonej tzw. "jarzmem" do którego przykręcane jest siodło.

25 UKŁAD KIEROWNICZY

26 WIDELEC Widelec — część roweru występująca w rowerze z przodu oraz z tyłu ramy. Na widelcach zamontowane są koła roweru, na górnej rurze sterowej, po zamocowaniu widelca w ramie, mocuje się mostek.

27 ŹRÓDŁA http://www.encyklopediarowerowa.pl/gorna-rura-ramy.html

28 DZIĘKUJEMY !!! KONIEC !!! PREZENTACJE PRZYGOTOWAŁY : PATRYCJA ARMATA
PATRYCJA KUDŁACZ KINGA DANEK GABRIELA CZECH PAULINA DZIOK


Pobierz ppt "BUDOWA ROWERU Rower składa się z ponad 500 części, które wchodzą w skład tzw. zespołów, które z kolei tworzą układy konstrukcyjne roweru."

Podobne prezentacje


Reklamy Google