Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Szczepanik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Szczepanik."— Zapis prezentacji:

1 Jan Szczepanik

2 Krótkie informacje biograficzne
Wynalazca zwany „polskim Edisonem” i „galicyjskim geniuszem”. urodził się 13 czerwca 1872 w Rudnikach k. Mościsk, zmarł 18 kwietnia 1926 w Tarnowie .

3 Wspomnienie córki

4 Dokonał wielu drobnych wynalazków w rozmaitych dziedzinach, wynalazł np. fotosculptor przyrząd pomocny przy kopiowaniu rzeźb (1899), jedwabny pancerz kulochronny (1901), caloridul — samoczynny regulator ciągu kominowego w paleniskach kotłowych (1901). Ta niespotykana w dziejach naszej techniki wszechstronność zjednała mu miano ,,polskiego Edisona".

5 Maszyna tkacka Prymitywne krosna ubogich tkaczy zostały zamienione na udoskonalone maszyny tkackie. Szczepanik zastosował po raz pierwszy metodę elektro-fotograficzno-optyczną w powstawaniu tkaniny gobelinowej. Rozwiązania jego budziły podziw oryginalnością i niezwykłą inwencją twórczą.

6 Teletroskop  Aparat do reprodukowania obrazów na odległość za pośrednictwem elektryczności. Wynalazek ten odpowiadał głównym założeniom i zasadom współczesnych urządzeń telewizyjnych.

7 Kamizelka kuloodporna
Podobno obita nią kareta króla Hiszpanii wytrzymała atak zamachowca (inne źródła podają, że był to pancerz kuloodporny, zrobiony z tej tkaniny). Z wdzięczności król obdarował wynalazcę orderem.

8 Fotografia barwna Wynalazca skonstruował kamery filmowe i projektory do zdjęć barwnych. Na l Polskiej Wystawie Fotograficznej, która odbyła się w Krakowie w 1901 roku były eksponowane w sali Szczepanika, obok innych osiągnięć technicznych także aparat fotograficzny i rzutnik do zdjęć naturalnych. W 1928 roku w Stanach Zjednoczonych firma Kodak zaczęła sprzedawać film barwny "Kodacolor" produkowany według metody Szczepanika. 

9 Kamera O wiele ciekawsze efekty przyniosła praca Szczepanika nad filmem barwnym. W tym celu skonstruował kilka kamer. Zakładał przy tym,że kamera ma "widzieć" świat podobnie jak ludzkie oko.

10 Wynalazki Jana Szczepanika brały się z potrzeby serca, jego chęci niesienia pomocy ludziom. Był on szczególnie uczulony na biedę ludzką i pragnął swoimi wynalazkami nieść bliźnim ulgę w ciężkiej, znojnej pracy. Chciał, by jego wynalazki odciążały człowieka od nadmiernej pracy, a zarazem umożliwiały jej lepsze wykonanie. Nie wszyscy jednak doceniali jego poświęcenie i wynalazczość.

11 Zmarł przedwcześnie, w pełni sił twórczych, 18 kwietnia 1926 r
Zmarł przedwcześnie, w pełni sił twórczych, 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie


Pobierz ppt "Jan Szczepanik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google