Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tadeusz Zawadzki,,Zośka PATRON NASZEJ SZKOŁY Przygotował Mateusz Pietrzak Kl. IV a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tadeusz Zawadzki,,Zośka PATRON NASZEJ SZKOŁY Przygotował Mateusz Pietrzak Kl. IV a."— Zapis prezentacji:

1 Tadeusz Zawadzki,,Zośka PATRON NASZEJ SZKOŁY Przygotował Mateusz Pietrzak Kl. IV a

2 TADEUSZ Urodzony 24.01.1921 roku w Warszawie, zmarł 20.08.1943 w Sieczychach. Brał udział w akcjach: Wieniec II, akcja pod Arsenałem, akcjach dywersyjnych. Pseudonimy Tadeusza: Zośka, Kajman, Kotwicki, Lech, Pomarańczowy. Jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego,Kamienie na szaniec. Przyczyną śmierci były rany odniesione od kuli podczas przeprowadzania akcji dywersyjnej.

3

4 Urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie jako syn Józefa Zawadzkiego, inżyniera chemika, późniejszego profesora, dziekana Wydziału Chemicznego i rektora Politechniki Warszawskiej, a następnie prorektora tajnej Politechniki Warszawskiej, który pod pseud. "Juliusz" działał w Referacie IIIc, następnie w ZO) i Leony, nauczycielki, działaczki oświatowej, z domu Siemieńskiej. Uczył się początkowo w Szkole Ziemi Mazowieckiej. We wrześniu 1933 rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W jego klasie uczyli się późniejsi żołnierze warszawskich Grup Szturmowych: Jan Bytnar ps. "Rudy", Maciej Aleksy Dawidowski ps. "Alek" i Krzysztof Kamil Baczyński. Zginął 20 sierpnia 1943 w czasie rozbicia strażnicy granicznej w miejscowości Sieczychy. Imię jego nosił batalion Armii Krajowej Szarych Szeregów - Batalion Zośka.

5 AKCJE DYWERSYJNE Akcja pod Arsenałem - W nocy 23 marca 1943r. zostaje aresztowany Rudy. Jego przyjaciele postanawiają go uwolnić. Trwają staranne przygotowania do akcji. Wesoły prowadzi rozpoznanie w gmachu gestapo. Wszystko jest już gotowe i zapięte na ostatni guzik, gdy nagle dostają rozkaz przerwania akcji. Kraśnik – zamach na pociąg z wojennym sprzętem Celestynów – zamach na pociąg hitlerowski – uwolnienie więźniów z niewoli Czarnocin – nieudana akcja wysadzenia mostu Sieczychy – akcja zlikwidowania posterunków żandarmerii niemieckiej pod Wyszkowem.

6 RODZINA TADEUSZA ZAWADZKIEGO,ZOŚKI

7 ANNA ZAWADZKA Ojciec - Józef Zawadzki Matka – Leona Siemieńska Zawadzka Siostra – Anna Zawadzka J Ó Z E F Z A W A D Z K I

8 ODZNACZENIA ZOŚKI Dwukrotnie Krzyż Walecznych Order Virtuti Militari

9 KRZYŻ NA GROBIE TADEUSZA ZAWADZKIEGO

10 PRZYJACIELE ZOŚKI Maciej Aleksy Dawidowski ps. Alek Jan Bytnar ps. Rudy

11 TADEUSZ BYŁ HARCERZEM W harcerstwie od jesieni 1933 w 23. Warszawskiej Drużynie Harcerzy [WDH] im. Bolesława Chrobrego [tzw. "Pomarańczarnia"] - był członkiem zastępu "Lwów Morskich", od października 1938 był komendantem pocztu sztandarowego 23. WDH. Posiadał stopień "Harcerza Orlego".

12 BIBLIOGRAFIA http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Zawadzki_%28harcmistrz %29 http://pl.shvoong.com/books/children-and-youth/2195240- kamienie-na-szaniec-akcje-dywersyjne http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Tadeusz_Zawadzki-Zoska- scan.jpg


Pobierz ppt "Tadeusz Zawadzki,,Zośka PATRON NASZEJ SZKOŁY Przygotował Mateusz Pietrzak Kl. IV a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google