Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tadeusz Zawadzki ,,Zośka’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tadeusz Zawadzki ,,Zośka’’"— Zapis prezentacji:

1 Tadeusz Zawadzki ,,Zośka’’
Patron Naszej szkoły Przygotował Mateusz Pietrzak Kl. IV a Tadeusz Zawadzki ,,Zośka’’

2 Tadeusz Urodzony roku w Warszawie, zmarł w Sieczychach. Brał udział w akcjach: Wieniec II, akcja pod Arsenałem, akcjach dywersyjnych. Pseudonimy Tadeusza: „Zośka’’, Kajman, Kotwicki, Lech, Pomarańczowy. Jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego ‚,Kamienie na szaniec’’. Przyczyną śmierci były rany odniesione od kuli podczas przeprowadzania akcji dywersyjnej.

3

4 Urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie jako syn Józefa Zawadzkiego, inżyniera chemika, późniejszego profesora, dziekana Wydziału Chemicznego i rektora Politechniki Warszawskiej, a następnie prorektora tajnej Politechniki Warszawskiej, który pod pseud. "Juliusz" działał w Referacie IIIc, następnie w ZO) i Leony, nauczycielki, działaczki oświatowej, z domu Siemieńskiej. Uczył się początkowo w Szkole Ziemi Mazowieckiej. We wrześniu 1933 rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W jego klasie uczyli się późniejsi żołnierze warszawskich Grup Szturmowych: Jan Bytnar ps. "Rudy", Maciej Aleksy Dawidowski ps. "Alek" i Krzysztof Kamil Baczyński. Zginął 20 sierpnia 1943 w czasie rozbicia strażnicy granicznej w miejscowości Sieczychy. Imię jego nosił batalion Armii Krajowej Szarych Szeregów - Batalion Zośka.

5 Akcje dywersyjne Akcja pod Arsenałem - W nocy 23 marca 1943r. zostaje aresztowany Rudy. Jego przyjaciele postanawiają go uwolnić. Trwają staranne przygotowania do akcji. Wesoły prowadzi rozpoznanie w gmachu gestapo. Wszystko jest już gotowe i zapięte na ostatni guzik, gdy nagle dostają rozkaz przerwania akcji. Kraśnik – zamach na pociąg z wojennym sprzętem Celestynów – zamach na pociąg hitlerowski – uwolnienie więźniów z niewoli Czarnocin – nieudana akcja wysadzenia mostu Sieczychy – akcja zlikwidowania posterunków żandarmerii niemieckiej pod Wyszkowem.

6 Rodzina tadeusza zawadzkiego ‚,zośki”

7 Ojciec - Józef Zawadzki Matka – Leona Siemieńska Zawadzka
Siostra – Anna Zawadzka Anna Zawadzka J Ó Z E F Z A W A D Z K I

8 Odznaczenia „ Zośki ” Dwukrotnie Krzyż Walecznych
Order Virtuti Militari

9 Krzyż na grobie Tadeusza Zawadzkiego

10 Przyjaciele „ Zośki ” Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek”
Jan Bytnar ps. „Rudy”

11 Tadeusz był harcerzem W harcerstwie od jesieni 1933 w 23. Warszawskiej Drużynie Harcerzy [WDH] im. Bolesława Chrobrego [tzw. "Pomarańczarnia"] - był członkiem zastępu "Lwów Morskich", od października 1938 był komendantem pocztu sztandarowego 23. WDH. Posiadał stopień "Harcerza Orlego".

12 Bibliografia


Pobierz ppt "Tadeusz Zawadzki ,,Zośka’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google