Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacje wykonały: Monika Górska & Paulina Latzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacje wykonały: Monika Górska & Paulina Latzki."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacje wykonały: Monika Górska & Paulina Latzki

2

3 Urodził się 30 marca 1892roku w Krakowie, a zmarł 31 sierpnia 1945 roku we Lwowie. Zawarł podstawowe twierdzenia analizy funkcjonalnej, nowej dyscypliny matematyki. 22 lipca 1922 roku otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego, a w 1927 na profesora zwyczajnego Uniwersytetu Jana Kazimierza Był autorem ponad 60 prac naukowych i twórcą wielu twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu działów matematyki.

4

5 ur. 8 maja 1905 w Warszawie, zm. 24 stycznia 1982 w Warszawie – polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej. Profesor Borsuk był wybitnym specjalistą w dziedzinie topologii. Opublikował ponad 170 prac badawczych, wiele z nich miało duże znaczenie dla rozwoju topologii. Borsuk był też autorem kilku monografii badawczych i podręczników akademickich.

6

7 ur. 13 czerwca 1884 w Krakowie, zm. 20 sierpnia 1944 w Barwisze koło Moskwy w Związku Radzieckim) – polski malarz, filozof, matematyk, teoretyk sztuki. Od roku 1922 wykładał matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie habilitował się w roku 1928 z logiki matematycznej. Swoje koncepcje logiczne (rozszerzenie teorii typów logicznych) tworzył w odniesieniu do prac Bertranda Russella i Henri Poincarégo.

8

9 ur. 12 lipca 1888 w Warszawie, zm. 3 stycznia 1920 we Lwowie) – polski matematyk, organizator nauki, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej. Jego prace dotyczyły głównie topologii, stąd też uważany jest za jednego z twórców warszawskiej szkoły topologii. Jako autor programu rozwoju polskiej matematyki (który stał się podstawą powstania polskiej szkoły matematycznej), postulował koncentrację wysiłków na teorii mnogości, topologii i logice matematycznej. Był współtwórcą pierwszego w świecie wyspecjalizowanego czasopisma matematycznego "Fundamenta Mathematicae".

10

11 ur. 21 grudnia 1878 we Lwowie, zm. 31 lutego 1956 w Dublinie – polski logik, matematyk, filozof. Jego praca O zasadzie sprzeczności Arystotelesa zapoczątkowała rozwój logiki matematycznej w Polsce. Autor logiki trójwartościowej, pierwszego nieklasycznego rachunku logicznego, na bazie którego powstały m.in. logika modalna, logika probabilistyczna i logika rozmyta.

12

13 ur. 30 grudnia 1897 w Kaliszu w patriotycznej rodzinie żydowskiej, zamordowany 23 listopada 1942 przez Gestapo w Warszawie, matematyk polski zaliczany do lwowskiej szkoły matematyki, był docentem Uniwersytetu Warszawskiego, autorem prac z teorii funkcji i analizy funkcjonalnej. Uczestnik powstań śląskich. Odznaczony Krzyżem Zasługi.

14


Pobierz ppt "Prezentacje wykonały: Monika Górska & Paulina Latzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google