Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MITY z życia codziennego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MITY z życia codziennego."— Zapis prezentacji:

1 MITY z życia codziennego.
Malwina Malcherek klasa 2e

2 H2O2 Co to ? Działania/zastosowania Termin ważności ? Mit ?
Reakcja Krwi z wodą utlenioną. Co jeszcze można z wodą utlenioną?

3 H2O2, Co to ? Woda utleniona, czyli chemicznie nadtlenek wodoru, zwany również nadtlenkiem diwodoru został otrzymany po raz pierwszy przez Louisa Thénarda w 1818 roku poprzez działanie rozcieńczonym kwasem siarkowym na nadtlenek baru. Jest to jeden z najbardziej znanych środków odkażających i jeden z najpopularniejszych składników apteczek pierwszej pomocy. H2O2, jak wskazuje wzór chemiczny składa się z dwóch atomów wodoru i dwóch atomów tlenu, a więc od “zwykłej” wody różni się posiadaniem dodatkowego atomu tlenu. Ten “nadprogramowy” tlen chętnie odrywa się od reszty cząsteczki co sprawia, że woda utleniona ma silne właściwości utleniające

4 Mit : Do czego sluży woda utleniona ? Termin ważności.

5 Termin ważności. Jedni mowią że woda utleniona tuż po otwarciu traci swoje wlasciowosci.. Inni jeszcze że może stac poltora roku i nic jej nie będzie.. A jeszcze inna wersja brzmi 3 miesiące. Otóż.. Jaka jest prawda ? Tak naprawdę woda utleniona (jak każdy produkt) ma swój termin ważnosci wydrukowany na opakowaniu. Woda utleniona nie traci swoich właściwości gdy się ja otworzy !

6 Działania/zastosowania
Woda utleniona nie dezynfekuje ran ! - w pewnych warunkach zabija bakterie beztlenowe natomiast po jej zastosowaniu nie widać znaczącej poprawy i rana ciągle jest „zanieczyszczona”. Więc w sumie można by było przemyć taka ranę mydłem z wodą . Ale czy na pewno ? Woda utleniona służy nam do odkażania ran. Nie leczy . Zapobiega. Usuwa przeszkody. Np. przy otarciu latwiej wtedy „wyjdzie” piasek z rany.

7 Co jeszcze?   Warto nadmienić, iż nadtlenek wodoru wykorzytywany jest również w chemii gospodarczej, m.in. w wybielaczach. Jako ciekawostkę można podać, iż woda utleniona jest odpowiedzialna także prawdopodobnie za siwienie naszych włosów. Z wiekiem spada bowiem aktywność katalazy, enzymu, który rozkłada H2O2. Jego zwiększona ilość blokuje normalną syntezę barwnika włosów. Jeżeli chodzi o działanie nadtlenku wodoru na włosy to można spotkać się z przepisami na ich rozjaśnianie (w tym tworzenie pasemek) za jego pomocą. Woda utleniona znajduje zastosowanie np. do aplikacji w jamie ustnej. Tradycyjny przepis podaje, aby 1 łyżkę wody utlenionej (15 ml) rozrobić w 1 szklance wody (250 ml), a następnie przepłukać jamę ustną lub gardło. Taka mieszanka ma oprócz właściwości odkażających także zdolności lekko bielące i odwaniające, jednak nie jest polecana do codziennej pielęgnacji.

8 Krew + woda utleniona

9 Obalenie 10 popularnych mitów codziennego życia

10 BIBLIOGRAFIA (19.11) (19.11) (20.11)


Pobierz ppt "MITY z życia codziennego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google