Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA KRÓLEWSKA Zapraszam ;).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA KRÓLEWSKA Zapraszam ;)."— Zapis prezentacji:

1 WODA KRÓLEWSKA Zapraszam ;)

2 Woda królewska to mieszanina stężonych kwasów: - solnego - azotowego w stosunku objętościowym 3 : 1. | Ma bardzo silne własności utleniające, roztwarza złoto, platynę, pallad i inne metale szlachetne oraz inne odporne chemicznie metale np: cyrkon.

3 Odporność Odporne na jej działanie są: -rod - osm
-wolfram - tantal -iryd - ruten do temperatury 100 °C.

4 BARWY I ZASOTOSOWANIA Świeży roztwór jest bezbarwny, ale szybko przybiera kolor pomarańczowy lub żółty. Jest silnie żrący. Dawniej używany w laboratoriach do czyszczenia szklanych naczyń z zanieczyszczeń organicznych i osadów metali.

5 PROCES ROZTWARZANIA 1.Proces roztwarzania złota przez wodę królewską można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to utlenienie atomów złota do jonów Au3 + przez silny utleniacz, jakim jest kwas azotowy(V). 2. Równowaga w tej reakcji jest przesunięta silnie w lewo (dlatego sam kwas azotowy(V) nie jest w stanie roztworzyć złota), ale powstałe jony złota są od razu wiązane z jonami Cl-, w wyniku czego powstają jony chlorozłocianowe |

6 CZYNNIKI UTLENIAJĄCE Bardzo silnymi czynnikami utleniającymi w wodzie królewskiej są chlorek nitrozylu i chlor, powstałe w reakcji: Chlorek nitrozylu występuje w wodzie królewskiej w bardzo małych ilościach - zasadnicze działanie mieszaniny polega na utlenianiu metalu przez kwas azotowy(V) i wiązaniu powstałych jonów w kompleksy chlorkowe.

7 CIEKAWOSTKI Pierwszy opis wody królewskiej znany jest z pism anonimowego alchemika z XIV wieku znanego jako Pseudo-Geber, prawdopodobnie Włocha lub Hiszpana. Jednym z powodów jej odkrycia była chęć uzyskania mitycznego kamienia filozoficznego. W przeszłości była cenionym i chętnie używanym odczynnikiem alchemicznym. Przypisywano jej magiczne właściwości, które jakoby były niezbędne do rozpuszczania złota i srebra

8 Koniec Wykonała: Martyna Bandosz ;)


Pobierz ppt "WODA KRÓLEWSKA Zapraszam ;)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google